Tovább élnek a nagyszülők, akik gyakran vigyáznak az unokákra

Borítókép: Tovább élnek a nagyszülők, akik gyakran vigyáznak az unokákra Forrás: Pexels/Askar Abayev
Egy berlini öregedéssel foglalkozó tanulmány eredményei azt mutatják, hogy azok az idősek, akik rendszeresen vigyáztak az unokáikra, tovább éltek.

Gyakran felmerül az a nagy port kavaró kérdés, hogy milyen gyakran kell a nagyszülőknek az unokákra vigyázni. Vannak olyan nagymamák, nagypapák, akik állítják, gyermekeik maguknak szülték a gyerekeiket, és nem elvárható, hogy idősebb korban gyakran ők felügyeljék a sok energiát felemésztő kicsiket. Mások pedig napi szinten hozzák-viszik az unokákat bölcsibe, oviba vagy iskolába és vigyáznak rájuk, amikor csak tehetik. Sok szülő rákényszerül a nagyik segítségére, ugyanis máshogyan nem tudják megoldani – legtöbbször munkájuk miatt – a bébiszittert pedig sokak pénztárcája nem engedheti meg magának.

Egy berlini tanulmány azt mutatja, hogy ami jó lehet a szülőknek – a nagymama vagy a nagypapa ingyenes gyermekfelügyelete –, az valójában a nagyszülők számára is előnyökkel járhat, mégpedig az egészségükkel kapcsolatosan!

Tovább élnek azok az idősek, akik gyakran vigyáznak az unokákra

Egy öregedéssel foglalkozó tanulmány részeként a kutatók 500, 70 éves és idősebb ember életmódját és egészségi állapotát figyelték meg. A kutatók három konkrét csoportot vizsgáltak: a nagyszülőket, akik időnként segítettek az unokákkal, az időseket, akiknek valamilyen gondozási kötelezettségük volt olyan emberek felé, akik nem voltak családtagok, és az olyan egyéneket, akik nem gondoskodtak senki másról.

Forrás: Pexels/Alena Darmel

A 20 éven át tartó vizsgálat végére azoknak a nagyszülőknek a halálozási aránya 37 százalékkal alacsonyabb volt, akik segítettek a gyermekgondozásban. Ezek az arányok azt sugallják, hogy azok az idősek, akik gyermekgondozási feladatokat látnak el, mint például az unokáik felügyelését, tovább élnek.

Dr. Ronan Factora, a Cleveland Clinic orvosa szerint több oka is lehet a jelenségnek. „Tudjuk, hogy az életkor előrehaladtával szeretnénk fizikailag aktívak, társadalmilag elkötelezettek maradni, kognitív stimulációkat kapni, és mindezek a dolgok lehetővé teszik, hogy »jól« öregedjünk” – mondta Factora egy sajtóközleményben, hozzátéve, hogy ezek a stimulációk gyakran megjelennek az idősebbek életében, ha gyerekekről gondoskodnak.

Forrás: Pexels/Andrea Piacquadio

Az időnkénti feszült pillanatok ellenére, amikor a szülői nevelésről van szó, Factora azt is elmondta, hogy ez a fajta gondozás bizonyítottan csökkenti a stresszt. „Van kapcsolat a gyermeknevelés/-felvigyázás és a stressz csökkentése között, és ismerjük a kapcsolatot a stressz és a nagyobb halálozási kockázat között" – mondta dr. Factora. Az unokákra való vigyázás tehát jó hatással van a nagyszülők stressz-szintjére, kognitív képességeire és fizikai aktivitására, valamint segíti társadalmi elköteleződésüket.

A szakember azonban azt is kiemeli, hogy fontos megtalálni az egészséges egyensúlyt. Tehát nem jó, ha szinte csak a nagyszülő gondoskodik a gyermekről. Ez ugyanis megterhelő lehet egy idősebb szervezet számára, valamint hosszabb távon fokozhatja a stresszt.


Forrás 1., forrás 2., forrás 3.

Galériánkban 12 világsztárt láthatsz, akiről nem is gondolnád, hogy már nagyszülő! Köztük van Jim Carrey és Eddie Murphy is!