Tényleg hatásos a kalcium csípések ellen? Utánajártunk a népi hiedelemnek!
Balaton-part, nyár, napsütés és fűben rohangáló gyerekek. Tisztán emlékszem, hogy nővérem is pont így szaladgált gyerekkorunkban a strandon, amikor egyszer csak felkiáltott, leült, és a talpához kapott. Belelépett egy darázsba. Azt sem felejtem el sosem, amikor tizenéves koromban több szúnyog és talán egy pók összehangolt éjszakai akciója során olyan sok csípést gyűjtöttem be a bal kezemen, hogy reggel alig tudtam mozdítani, és a csontjaim sem látszódtak a duzzanattól.
Az tény, hogy én mindig is kifejezatetten érzékeny voltam a csípésekre, ami azt jelenti, hogy sokkal hevesebben reagál a szervezetem rájuk, azaz nagyobb lesz a duzzanat, és rettenetesen viszket a csípések helye, de kiderült, hogy ez nem feltétlen az allergiával magyarázható. Mivel több helyről is azt hallottam, hogy a kalcium segít, mindig volt nálam tabletta, hiszen egy méh- vagy darázscsípés egy tényleges allergia esetén akár végzetes is lehet. Ha pedig véletlenül tényleg megcsípett valamilyen rovar, mindig a kalcium tabletta volt az első, amihez nyúltam, és lehet, hogy olykor-olykor beindult a placebóhatás, de nem mindig éreztem felszabadító eredményt.
Miért fáj és duzzad meg a csípés helye?
A csípés során a rovar a nyálával olyan anyagokat juttat be a szervezetünkbe, amelyek hatására kitágulnak a kiserek, nő az áteresztőképességük, és ödéma alakulhat ki, melyet a bőrön fájó, viszkető duzzanatként érzékelünk. A kellemetlen érzés pár nap után elmúlik, de nagyon fontos, hogy ne vakarjuk a csípés helyét, mert azzal megsérthetjük a bőrünket, és megkönnyítjük a baktériumok számára a bejutást. Ez könnyen felülfertőződéshez vezethet, melynek gyógyításában súlyos esetben már csak az antibiotikum segíthet.
Allergia vagy sem?
Elsőként azt érdemes tisztázni, hogy mi számít allergiás reakciónak. A rovarcsípésre sokan egyáltalán nem érzékenyek, azonban bizonyos esetekben – főképp gyerekeknél –, a csípés hatására nagyobb duzzanat és érzékenység alakulhat ki. Ennek oka viszont nem feltétlen az allergiában keresendő, a rovar által a szervezetbe bejuttatott méreganyag váltja ki, viszont egyéni érzékenységtől függően sokaknál tényleg allergiának tűnhet.
Milyen tünetek lépnek fel tényleges allergia esetén?
Ha valóban allergiásak vagyunk a csípésekre, egy kis szúrás akár életveszélyes is lehet, anafilaxiás tüneteket, rosszabb esetben sokkot okozhat, amely szem-, arc- és ajakduzzanattal, légzési és nyelési nehézséggel, keringési zavarral vagy akár ájulással és eszméletvesztéssel járhat. Azt azonban fontos tudni, hogy csupán a felnőttek három, a gyerekek egy százalékánál fordulhat elő olyan súlyos allergiás reakció a csípések esetén, amelyhez csak az adrenalininjekció nyújthat segítséget.
Csípésre kalcium a jó megoldás?
Évtizedek óta tényleg azt hallhatjuk minden fórumon, hogy allergiás vagy érzékeny reakció esetén a csípésre a kalcium hozza a megváltást. De az utóbbi években egyre inkább bizonyítottá vált a tény, hogy ez az állítás szakmailag egyáltalán nincs alátámasztva, és a kalcium pótlása inkább kalciumhiányos állapot esetén ajánlott. Ilyen például a csontritkulás idősebb korban, amikor D-vitaminnal kombinálva kifejezetten hatékony lehet a kalcium, és akár tejfehérje-érzékenység esetén is indokolt lehet plusz kalciumot bejuttatni a szervezetbe, mivel a legfőbb kalciumforrás a számukra tiltólistás tejben és tejtermékekben van.
Az allergiás reakció okozta nagyobb duzzanatokra az antihisztamin jelentheti a megoldást, amelyet szájon át bevehető gyógyszerrel, rágótabletta, csepp vagy akár gyulladáscsökkentő kenőcs formájában is alkalmazhatunk.
Természetes antihisztaminok
Azt azonban fontos tudni, hogy az antihisztamin természetes módon is megtalálható a C-vitaminban gazdag élelmiszerekben, a kurkumában, a probiotikumokban, a magnéziumban és még a papsajt gyógynövényben is, így nem csak tabletta formájában tudjuk bejuttatni a szervezetbe, ha valóban szükség van rá.