5 étkezéssel kapcsolatos tévhit, aminek ne dőlj be – főként 40 felett!

Borítókép: 5 étkezéssel kapcsolatos tévhit, aminek ne dőlj be – főként 40 felett! Forrás: Getty Images/Tara Moore
Vannak olyan étkezéssel kapcsolatos, fogyókúrás örökzöldek, amelyek egyszerűen nem akarnak kikopni a köztudatból. Ilyen például az is, hogy este hat után már nem ehetsz. Na, ez az, amit felejts el! És mutatunk még 4 étkezéssel kapcsolatos állítást, aminek semmiképpen se dőlj be – főként 40 felett!

Az életkorral együtt a testünk is változik

Természetesen el kell fogadnunk, hogy az életkorunkkal együtt a testünk működése is változik. 40 felett már lassul az anyagcsere, jobban raktároz a szervezet, a pluszkilók egyre könnyebben felszöknek ránk. Ez azért van, mert az anyagcseréhez egyre kevesebb energiára van szüksége a szervezetünknek, tehát a bevitt kalóriák kisebb részét fogja csak felhasználni – azonos kalóriabevitel mellett, így egy idő után több felesleg keletkezik, ami zsírpárnák formájában jelentkezik. De a nők esetében 40 éves kor felett a hormonális változások is közrejátszhatnak testük, emésztésük megváltozásában, ezért érdemes a táplálkozás terén is odafigyelni néhány dologra.

Ám ne gondoljuk, hogy azokat a diétás tanácsokat kellene követnünk a negyvenes éveinkben is, amelyek tíz vagy húsz évvel ezelőtt beváltak. És egyáltalán nem kell bedőlnünk a nagy fogyókúrás szlogeneknek sem, hiszen ahány ember, annyiféle. Ráadásul 40 éves korunkra már valószínűleg mindannyian rendelkezünk olyan mértékű önismerettel, hogy tudjuk, mi az, ami valóban használ és mi az, ami nem.

Forrás: Getty Images/Peter Dazeley
40 felett már lassabb az anyagcsere, könnyebben felkúsznak a pluszkilók.

Mi most 5 olyan étkezéssel kapcsolatos tévhitet gyűjtöttünk össze, aminek semmiképpen se dőlj be! Főként, ha elmúltál 40!

Sokszor, keveset kell enned

Az, hogy kinek hányszor kell ennie, teljesen egyéni kérdés, több tényező függvénye. Befolyásolhatja az egészségi állapotunk – van-e valamilyen krónikus betegségünk, például pajzsmirigy probléma, cukorbetegség, inzulinrezisztencia – és az életmódunk is – mennyire vagyunk aktívak, mozgunk-e rendszeresen, milyen munkarendben dolgozunk, milyen az időbeosztásunk.

Ha fogyni akarsz, csak salátát ehetsz

A saláta tényleg egészséges, de önmagában nem elegendő és nem tekinthető teljes értékű étkezésnek. A fogyáshoz megfelelően összerakott, megfelelő mennyiségű, tápanyagokban gazdag, rendszeres étkezésre van szükség.

A zsír nagyon hizlal, ezért zsírmentesen kell étkezned

A zsír kalóriatartalma valóban sokkal nagyobb mint a szénhidráté, de ettől még nem kihagyni kell az étkezésből, hanem megfelelő mennyiségben és formában fogyasztani.

Este már semmit sem szabad enned

Kezdjük azzal, hogy kinek, mit jelent az este? Mindenkinél egyéni, hogy mikor ideális elfogyasztania az utolsó étkezését. Nem attól fogsz meghízni, hogy este 6 után eszel, ahogy lefogyni sem attól fogsz, ha nem eszel este 6 után.

Az édességről örökre mondj le

Az édességről természetesen nem kell örökre lemondanod, csupán arra kell figyelned, hogy megfelelő formában és időben fogyaszd, betervezve a napi étkezésbe. Ne csipegess folyamatosan, ne nassolj az étkezések között és akkor nem lesz gondod a felkúszó kilókkal.

Forrás: Getty Images/doucefleur
A finomított szénhidrátokat jobb, ha kerüljük 40 felett.

3 étkezési tipp, ami valóban használ

A sok tévhit tisztázása után most pedig következzenek olyan tippek, melyek tényleg használnak, ha 40 felett is szeretnéd megőrizni a karcsúságod és a fittséged.

Búcsú a finomított szénhidrátoktól

A finomított ételek egyébként is kerülendők, 40 éves kor felett azonban érdemes őket teljesen kiiktatni az étrendünkből. A fehérlisztes kenyér és a péksütik, az olajban sült krumpli ideje lejárt, de legalábbis ne edd őket minden nap!

Rostot a tányérra!

Az egyre lassuló anyagcserénket egy kicsit megtámogathatjuk, ha sok rostban gazdag ételt fogyasztunk – együnk minél több nyers zöldséget és gyümölcsöt! Köretként fogyasszunk alacsony glikémiás indexű, azaz lassan felszívódó szénhidrátokat, például kölest, hajdinát vagy édesburgonyát.

Kevesebb hús, több hal

Ne terheljük még jobban szervezetünket a nehezen emészthető húsfajtákkal, így a vörös húsokkal, inkább válasszunk helyettük csirkét. Ebből se fogyasszunk túl sokat, néha cseréljük le tengeri halakra, amelyek jótékony hatással vannak az érrendszerre és a szellemi frissességünkre is.

Forrás 1; Forrás 2.

Ugye nem is gondolnád, hogy Hollywood üdvöskéi épp úgy küzdenek a kilókkal, mint Te? Pedig így van! Nézd csak, milyen módszereket vetnek be, hogy megszabaduljanak a feleslegtől!