Vitamininfúzióval tuningolnád fel a szervezeted? Jól gondold meg!
Az elmúlt években az intravénás vitaminkezelések népszerűsége megugrott. A hírességek és az influenszerek szerint a kezelések csodaszámba menő egészségtuningok. Elég egyszerűnek hangzik: csak 45 perc, és feltöltenek a vitaminokkal és ásványi anyagokkal egy intravénás injekciókúra segítségével. Az infúziókat saját otthonunk kényelmében, klinikai környezetben vagy akár zenei fesztiválokon is el lehet végezni.
A kezeléseket számos előnnyel hirdetik. A másnaposság gyógyításának legszélesebb körben említett előnye mellett az intravénás vitaminkezelések állítólag segíthetnek a kimerültség elleni küzdelemben és az immunrendszer erősítésében.
Azonban kevés tudományos bizonyíték támasztja alá ezeket az állításokat. „Ezek a kezelések többnyire ártalmatlanok, és valójában csak azt eredményezik, hogy az emberek drága vizeletet termelnek." – mondja a szakember.
Biztonságosak az intravénás kezelések?
„A legtöbb esetben az emberek arról számolnak be, hogy jobban érzik magukat a kezelések után, mert ez egy gyors módja a hidratációnak" – állítja Dr. Sam Torbati, Cedars-Sinai Medical Center orvosa.
„A terápia támogatói azt mondják, hogy azért működnek, mert megkerülik a gyomrot, és egyenesen a véráramba kerülnek, de ez nem feltétlenül jó dolog. Amikor valamit egyenesen a véráramba juttatunk, megkerüljük a szervezet összes beépített védőelemét és szűrőjét, ezért fontos, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a kezelést biztonságos, tiszta környezetben kapja, képzett szakember adja be, csak steril tűk használatával."
A Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinikájának igazgatója, dr. Takács István már nem ennyire megengedő.
„Ezek sokszor szélsőségesen nagy dózisban tartalmaznak összetevőket, sőt, beadásuk gyakran teljesen felesleges" – mondja. Hozzátette: a megadózisban adagolt vitaminoknak kevés bizonyított előnye van, hátrányuk annál több. A zsírban oldódó vitaminok (A, D, E) lassabban ürülnek ki a szervezetből, ezért esetükben kifejezetten káros, ha egyszerre az ajánlott mennyiség sokszorosát juttatják a szervezetbe. Egyes D-vitaminpótlások például az ajánlott napi egység 100-300x-át is tartalmazzák.
„Mivel a D-vitamin felezési ideje 19-21 nap (az az idő, amely alatt egy hatóanyag mennyiségének fele kiürül a szervezetből – a szerk.), a szükséges adagot havi alapon érdemes meghatározni" – mondja dr. Takács István. „Az egyszeri nagy adag hatása legkésőbb három hónapon belül megszűnik. Sőt, így a kívánttal éppen ellenkező hatást érjük el – a hormon a csontokat nem védeni, hanem roncsolni fogja." Vagyis a 2000 napi vagy havi 60 000 egységet nem érdemes és nem is javasolt meghaladni.
Az A-vitamin megadózisban történő adagolása homályos látást, hányingert, gyengeséget, fejfájást okozhat. A C-vitamin normál tartományban lévő szérumszintjének emelésére sincs szükség. Nagy adagban történő bevétele a veséket terheli meg, növeli a vesekő kialakulásának kockázatát. „Ha bármilyen vitamin- vagy nyomelemhiány merül fel, elsőként annak szérumszintjét kell megmérni a vérben. Az orvos ez alapján dönti el, hogy szükség van-e pótlásra", mondja dr. Takács István.
Szerinte néhány ritka betegség kivételével nincs szükség külön vitaminpótlásra, elegendő a kiegyensúlyozott táplálkozás, még a téli hónapokban is hozzájutunk a megfelelő mennyiségű vitaminhoz, a D-vitamin kivételével, amit ajánlatos pótolni.
„Ugyan a B12-vitaminhiány kezelésében – orvosilag meghatározott esetekben – injekciót alkalmazunk, de azt izomba kell adni, infúziós pótlás egyetlen vitamin/nyomelem esetén sem indokolt."
„Az állításokkal ellentétben az IV-vitamin terápia nem segíti a fogyást – a zsírt nem alakítja energiává, ez leginkább mozgással lehetséges. Gyakorlatilag nem létezik olyan állapot, amely indokolná a vitamininfúzió bekötését” – hangsúlyozza dr. Takács István.
Szerinte a változatos étrend az, ami segíti a vitaminbevitelt, bízzunk a testünkben, a szervezetünkben, az pontosan tudja, miből mennyire van szüksége és a hagyományos úton történő bevitel során ki is tudja választani a neki szükségeseket.
Munkatársunk is vegyes érzelmekkel beszélt az eljárásról:
„2019-ben voltam ilyen infúziós vitaminkúrán, egy másik újságnál dolgoztam, és teszteltük. Ott vérképet csináltak előtte, orvosi központban volt, és én tényleg hatásosnak éreztem, határozottan feltöltött, a bőröm is kisimult. De az egyik alkalommal közben elég durva allergiás reakcióm lett, elkezdett bedagadni a szemem és torkom.”