Hogyan szedd a kollagént, hogy valóban hasson? Reggel vagy este, és még mire ügyelj feltétlenül?

Borítókép: Hogyan szedd a kollagént, hogy valóban hasson? Reggel vagy este, és még mire ügyelj feltétlenül? Forrás: Getty Images (Jose Luis Pelaez Inc)
A kollagén egy fontos fehérje a testünkben, amely a bőr, az ízületek, az inak, és a porcok egészségének megőrzésében játszik kulcsfontosságú szerepet. A kollagén szintje azonban természetes módon csökken az idő előrehaladtával, ezért sokan igénybe vesznek kollagén tartalmú étrend-kiegészítőket a pótlás érdekében. De vajon van-e jelentősége annak, hogy melyik napszakban fogyasztjuk ezeket? És mire kell feltétlenül ügyelnünk?

A kollagén a legelterjedtebb fehérje a testünkben, és alapvető szerepet játszik a kötőszövetek kialakításában, amelyek összekötik a sejteket, szerveket és szöveteket. Lényegében ez az a ragasztó, amely mindent egyben tart. Az összes kollagén mintegy 16 típusba kategorizálható, 90%-a az I. típusú kollagénből áll, amely megtalálható a bőrben, a csontokban, az inakban és az ízületekben is. Az I. és III. típusú kollagén fokozza az aminosavak, különösen a glicin termelését a szervezetben. A glicin az az aminosav, amely felelős az izomépítésért és a zsírégetésért. Ezért a kollagén a fogyás szempontjából is fontos.

Az életkor előrehaladtával a kollagén termelése fokozatosan csökken, és ez vezet az öregedés jeleinek megjelenéséhez: például a ráncok, az ízületi merevség és a csonttörések. Ennek eredményeként a kollagén tartalmú étrend-kiegészítők egyre népszerűbbé vállnak, ezzel segítve fenntartani a bőr és az ízületek rugalmasságát. De vajon reggel vagy este hatásosabb a kollagén?

Forrás: pexels (Anna Shvets)
A kollagén reggel vagy este hatásosabb?

A napszakok hatása az anyagcserére

Az étrend-kiegészítők hatékonyságát számos tényező befolyásolhatja, és az egyik ilyen tényező a napszak, pontosabban, hogy mikor fogyasztjuk ezeket a kiegészítőket. Az emberi test biológiai órája, az ún. cirkadián ritmus, meghatározza az anyagcserét, az energiafelhasználást és más fiziológiai folyamatokat is. A kutatások azt mutatják, hogy az anyagcserét és az élelmiszer feldolgozását különböző módon szabályozzák az egyes napszakok.

A napszakokra jellemző anyagcsere-változások miatt elképzelhető, hogy a kollagén felszívódása és hasznosulása is eltérő lehet az egyes időszakokban. A kutatások azonban nem szolgáltak eddig egyértelmű válasszal arra vonatkozóan, hogy melyik napszakban a leghatékonyabb a kollagén szedése.

Kollagén reggel vagy este?

A kollagén reggeli szedése

Reggelente az emberi test természetesen több hormont termel, mint például a kortizolt, amely az anyagcserét serkenti és energiával tölti fel a szervezetet a nap folyamán. Egyes kutatások azt sugallják, hogy a reggelente fogyasztott tápanyagok jobban felszívódnak és hasznosulnak, mivel az anyagcsere ebben az időszakban aktívabb.

Az egyik előnye a reggeli kollagénszedésnek, hogy segíthet fenntartani a bőr hidratáltságát és rugalmasságát egész nap. A hidratáltság és a kollagén termelés összefüggése már régóta ismert, így a reggeli kollagénbevitel hozzájárulhat a bőr állapotának javításához és a ráncok kialakulásának csökkentéséhez.

Forrás: Getty Images
A kollagén szedésének számos előnye van.

A kollagén esti szedése

Az esti órákban a test előkészül a pihenésre és a regenerálódásra, és számos kutatás azt az álláspontot erősíti, hogy az éjszakai alvás során lezajló fiziológiai folyamatok is hozzájárulhatnak az étrend-kiegészítők hatásához.

Egyes tanulmányok szerint a kollagén szedése esténként, lefekvés előtt elősegítheti az izmok és az ízületek regenerálódását az éjszakai alvás alatt. Az alvás során a test megújítja és javítja a sejteket, így a kollagénbevitel az alvás előtt hozzájárulhat a sejtek helyreállításához és az ízületek egészségének megőrzéséhez.

Az egyéni különbségek

Minden egyes ember más és más, így az étrend-kiegészítők hatása is változhat személyenként. Egyesek számára a reggeli kollagén szedése lehet hatékonyabb, míg mások számára az esti bevitel lehet előnyösebb. A legjobb megoldás az lehet, ha kísérletezünk az egyéni preferenciáinknak megfelelően.

Mire ügyeljünk feltétlenül a kollagén szedésekor?

Fontos, hogy a kollagént olyan helyről szerezzük be, amely megbízható, és ahol a minőséget ellenőrzik. Mindig olvassuk el az adott termék címkéjét és utasításait!

Mindig ajánlott konzultálni egy egészségügyi szakemberrel, mielőtt új étrend-kiegészítőt vagy bármilyen táplálékkiegészítőt bevezetnénk az étrendünkbe. A kollagénszedés általában biztonságos és jól tolerálható, de néhány ember esetében előfordulhatnak mellékhatások, a legtöbb esetben enyhe vagy átmeneti jellegűek.

A kezdeti időszakban figyeljük a szervezetünk reakcióit! Ha bármilyen szokatlan vagy súlyos mellékhatást tapasztalunk, azonnal abba kell hagyni a kollagén szedését, és érdemes tanácsot kérni az orvosunktól. Mindenki egyedi, és amit az egyik személy jól tolerál, az másoknál különböző módon reagálhat.

A fenti információk általános tanácsok, amelyeket kutatások és szakértők tapasztalatai alapján lehet megfogalmazni.