
Öt jel, amiből tudhatod, hogy passzív-agresszív emberrel van dolgod
Az úgynevezett passzív-agresszív viselkedést sokkal nehezebb azonosítani, mint a nyílt agressziót. A passzív-agresszív ember, ahogy a szó is utal rá, hajlamos az ellenérzéseit közvetett, nem egyértelmű formában kifejezésre juttatni. Ettől elbizonytalanodunk: talán mi értettünk félre valamit? Bennünk van a hiba? Az indirekt, vagy passzív agressziót akkor is nehéz észrevenni, ha már jó ideje viseljük a lelki következményeit.
Dr. Berit Brogaard dán származású amerikai idegtudós a Psyhchology Today oldalon a passzív-agresszív viselkedés következő jellemzőit sorolja fel:

Passzív-agresszív viselkedés jellemzői
Megnézem a galériátHogyan bánjunk a passzív-agresszív emberekkel?
A fenti példák munkatársakra vonatkoznak, de a passzív-agresszív viselkedési mintázat barátságokban és párkapcsolatokban is megjelenhet. Okozhatja irigység, féltékenység, személyiségzavar, esetleg rosszul adagolt antipszichotikum mellékhatása.
Általában nem segít, ha az érintettel közöljük, hogy passzív-agresszív módon viselkedik. Valószínű ugyanis, hogy bizonyos szinten tudatában van ennek, és bosszúból, amiért szóvá tetted, még fokozhatja is veled szemben a kellemetlen modort. Hatékonyabb ignorálni: ha az illető azt látja, hogy nem ér el semmit ezzel a viselkedéssel, elképzelhető, hogy visszafogja, vagy felhagy vele.
Ha nem tudod ignorálni a viselkedést, például mert túl erős pszichés hatást vált ki belőled, akkor próbáld minimálisra csökkenteni az interakciót. Kollégával szemben például szorítkozz szigorúan a szakmai kérdésekre, és légy lényegre törő, így kevesebb teret kap az agressziója.