Ezért legyen az újévi fogadalmad a meditáció! 3 tipp, hogyan vágj bele

Borítókép: Ezért legyen az újévi fogadalmad a meditáció! 3 tipp, hogyan vágj bele Forrás: Pexels.com - Andrea Piacquadio
Megnyugodni, elcsendesedni, befelé figyelni talán az egyik legnagyobb kihívás ebben a rohanó és rendkívül zajos világban. Ha semmi mást nem fogadsz meg az új évben, csak azt, hogy egy kicsit szeretnél több időt fordítani magadra, akkor a számodra megfelelő meditációs technika elsajátítása lehet az egyik legjobb dolog, amit tehetsz azért, hogy jobban érezhesd magad.

A meditáció lényegét nem az “Ohm”-mokban, sem a térdekre vetett kézfejben kell keresni, amint a mutató- és a hüvelykujj ujjbegyei összeérnek, meditálni ugyanis rengetegféleképpen lehet, és maga a folyamat is sokaknak, sokfélét jelent. Míg egyesek egy mély, belső utazásként élik meg az elcsendesedést, mások inkább a légzésre koncentrálnak, így nem lehet egyértelmű szabályokban megfogalmazni azt, hogy miként is kell meditálni. Az egész folyamat lényege sokkal inkább maga a megnyugvásban keresendő, és már az is nagy dolognak számít manapság, ha valaki fel- és beismeri azt, hogy egyáltalán igénye mutatkozik arra, hogy olyan időt töltsön önmagával, ahol az égvilágon semmi különös nem történik, mégis úgy érezheti magát valaki akár 5-10 perc után, mintha kicserélték volna. Talán ebben rejlik a meditáció lényegi népszerűsége, nem pedig abban, ahogy Julia Roberts ül laza lótuszpózban Bali partján az Ízek, imák, szerelmek egyik jelenetében, miközben tökéletesre hullámosított laza fürtjeit enyhén fújdogálja az egzotikus szellő.

Forrás: Pexels.com - Mike Bird

A meditáció legfontosabb célja az idegrendszer kikapcsolása és megnyugvása az állandó pörgésből, tehát, annak a belső egyensúlyi állapotnak az elérése, ahol az elme, a lélek és a test háromszöge harmóniába kerül. Ez így túl egyszerűen hangzik, de máris megismerheted azt a három legfontosabb alapvető pillért, amire támaszkodva te is gyorsan és könnyedén elsajátíthatod a legpraktikusabb , és legkönnyebb technikákat


1. Szánj rá időt

De hidd el, sokkal kevesebbet, mint azt elsőre gondolnád! A meditációval kapcsolatos egyik legnagyobb tévhit ugyanis épp az, hogy rendkívül időigényes folyamat, pedig egyáltalán nem az. A kezdőknek elég naponta akár már 3-5 perc is ahhoz, hogy elsajátítsák, és megtapasztalják az elcsendesedés, és a befelé figyelés lényegét, és átadják maguknak a belső csendnek. Ehhez pedig semmi szükség nincsen hosszó órákra, sőt! A téma szakértői kifejezetten nem javasolják, hogy hosszú időt fordítsunk a meditálásra a kezdetek kezdetén, mert azzal épp a célunk ellenkezőjét fogjuk elérni, türelmetlenné, feszültté válhatunk, ha hirtelen azt érezzük, hogy pillanatok alatt le kell nyugodnunk és élveznünk a semmittevést.

Így csináld: Keress egy időablakot a napodban, amikor 5-10 percre el tudsz vonulni egy olyan helyre, ahol senki, és semmi nem zavar. (Igen, ez kezdetben lehet akár a mellékhelyiség, vagy a fürdőkád is hajnalban, amikor még alszik a család, vagy épp este, mikor már mindenki lefeküdt.) Vigyél magaddal telefont, de némítsd le, viszont állíts be egy időzítőt. Kezdj először 3 perccel, majd emeld 5-re, és ha már ezt jól tudod tartani, akkor növelheted az önmagaddal töltött időt igény szerint, 10-15-20 percekkel is. És hogy mit csinálj ezalatt az idő alatt? Olvass tovább, és máris megtudhatod!

Forrás: Pexels.com - Elina Fairytale

2. Tanuld meg a legfontosabb légzőgyakorlatot

Tehát elvonultál egy általad választott időben, és van magadra 3 perced. Hogyan töltsd ki? Egyszerű, csak hunyd le a szemed, és lélegezz. Ne gondolj senkire, és semmire, csak figyeld meg önmagadat, és keresd a belső hangodat, milyen érzések járják át a tested? Fáj valahol, vagy feszül? Szúr, csikiz valahol, vagy épp viszket valami? Ezek teljesen normális reakciók, a tested ugyanis még nincs hozzászokva ehhez az újfajta, pozitív srtesszhez, és mint minden stresszt, a jót is úgy éli meg a szervezet, hogy az bizonyos reakciókat vált ki belőle. De egy jó légzőgyakorlat máris segíthet az ellazulásban, ez pedig a 3-7-8-as technika!

Így csináld: Szívd be a levegőt miközben háromig számolsz magadban, majd tartsd bent és közben kezd újra a számolást 1-től 7-ig, majd fújd ki szép lassan miközben elszámolsz elölről 8-ig.

3. Ismerkedj meg meditációs zenékkel, amik segítenek a könnyedebb ellazulásban

Egy jó zene mellett pedig minden könnyebb, ugye? Sokan elaludni is csak zenére képesek, így ha neked sem megy elsőre a meditáció, és nem tudsz mit kezdeni a hirtelen jött csenddel, akkor se keseredj el! A legnépszerűbb videómegosztó portálnak köszönhetően már megszámlálhatatlan mennyiségben találsz relaxációt segítő zenéket, így csak be kell írnod a keresőbe, és máris többszáz órára való zenével leszel gazdagabb. Válassz bármit, a lnyeg, hogy azt érezd, hogy a zene nem vonja el a figyelmet a célodtól, de segít kikapcsolni az agyadat a mindennapok gondjaiból arra a kis időre. Aztán, ha már idővel vérporfi meditáló leszel, lehet, hogy zenére sem elsz szükséged, sőt, kifejezetten élvezni fogod azt a pár percnyi (vagy akár órányi) csendet önmagaddal.

+1 tipp, ha semmiképp nem megy az elcsendesedés, de vágysz a megnyugvásra

Sokan képtelen egy helyben maradni, leülni, és csak úgy lenni, egyszerűen nem tudnak statikusan kikapcsolni. Az ilyen aktív, örökmozgó emberek számára a legjobb meditáció pedig a természetjárás. Az erdő csendje, a madárcsicsergés, a fák hangja épp olyan nyugtaó hatású lehet, mint az ülő meditáció, így ha te azok közé tartozol, akik inkább kirándulnak egyet, mint hogy akár 5 percre egy csendes sarokban üljenek, akkor irány a természet!

Ha pedig kedvet kaptál, hogy az új év egyik újdonságaképp kipróbáld a meditációt, lapozd végig az alábbi galériánkat, ahol megismerkedhetsz a legjobb meditációs applikációkkal is.