6 szokás, ami segít megelőzni a demencia kialakulását: a nyelvtanulás még idős korban is ajánlott

Borítókép: 6 szokás, ami segít megelőzni a demencia kialakulását: a nyelvtanulás még idős korban is ajánlott Forrás: Pexels/ Brett Sayles
A demencia igencsak komoly népegészségügyi probléma, mely idővel egyre több embert érinthet. Ennek pedig számos oka van. Fontos tudni, hogy minden tévhittel ellentétben ez nem egy konkrét betegség, sokkal inkább egyfajta gyűjtőfogalom, mely sokkal inkább a memóriavesztésre mint tünetre összpontosul, azonban ennek hátterében számtalan betegség állhat.

Szintén tévhit, hogy a demencia az öregedés természetes velejárója, azonban ez nem igaz. A demencia kockázata ugyanis megfelelő életmóddal igenis csökkenthető. Azonban tény, hogy ezek leginkább idősebb korban jelentkeznek, így egyértelműen gyakoribb ebben az időszakban a kialakulása, mint fiatalabb korban.

A demencia a memória kimutatható károsodását jelenti, akár kisebb, akár a későbbiekben nagyobb mértékben. Azonban nem csak kifejezetten a memóriaromlás tartozik a tünetcsokorba. Ugyanis többek között olyan tünetek is felismerhetőek, mint az absztrakt gondolkodásnak a károsodása, a beszédzavar, esetleg komolyabb személyiségváltozás. Sőt, megdöbbentő, de az ítélőképesség károsodása is jelezheti a problémát. Előfordulása a legmagasabban 70-90 éves kor között figyelhető meg.

Fontos tudni, hogy a demencia kockázatát jelentősen növelhetik olyan hétköznapi tényezők, mint az alvászavar, a túl sok ülés, vagy éppen a légszennyezés. Azonban jó hír, hogy amennyiben tudatosan odafigyelünk arra, hogy megelőzzük a demenciát, akkor bizony hatalmas lépéseket tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük ezt a betegséget.

Az alábbiakban összeszedtünk 6 hétköznapi szokást, ami segít megelőzni a demencia kialakulását.

Forrás: Pexels/ cottonbro studio

1. Olvasás

Az egyik legkézenfekvőbb ellenszer a napi minimum fél óra olvasás. Ez a tevékenység nem csak azért kiváló megoldás, mert oldja a stresszt, és segít abban, hogy maximálisan el tudjunk lazulni, és egy másik dimenzióba kerüljünk. Hanem miután segíti a memóriafunkciókat, és növeli a képzelőerőt, illetve dolgoztatja az agy funkcióit, így határozottan képes csökkenteni a memória romlását, ezzel pedig minimalizálja az esélyt arra, hogy demencia alakuljon ki az adott illetőnél.

2. Rendszeres testmozgás

Az egyik legeredményesebb megelőzési módszer a rendszeres testmozgás. Ezeken belül pedig különösen azok ajánlottak, melyek a testi fizikum erősítésén túl a szellemi állapotra is jótékony hatással vannak. Az ilyen mozgásformák közé tartozik a jóga, a pilates, és különböző aerob mozgásformák. Ezentúl a testmozgás keringésre kifejtett kedvező hatása biztosítja az idegsejtek jobb oxigénellátását, így annak megfelelő működését is támogatja. A rendszeres testmozgás koleszterinszint egyensúlyban tartásában is jelentős szerepet játszik.

Forrás: Pexels/ Italo Melo
A mentális egészség megőrzése az egyik legfontosabb szempont.

3. Tanulás

A szellemi állapot karbantartása a legfontosabb szempont akkor, ha hosszú távon meg szeretnénk őrizni az elménk egészségét. Ennek kiváló módja lehet a tanulás, azon túl is az egyik legkiválóbb formája a nyelvtanulás, amely fokozott szellemi koncentrációt igényel. Ezáltal folyamatosan edzésben tartjuk az agyunkat, ez pedig segít nekünk abban, hogy megőrizzük a szellemünk egészségét.

4. Mentális egészség megőrzése

Sokan nem is gondolnák, de bizony a mentális egészségünk megőrzése is igencsak komoly hatással van az egészségügyi állapotunkra. Fokozottan fontos szellemi egészségünk megőrzése a demencia megelőzése tekintetében is. Ugyanis mind a depresszió, mind a szorongás akár kétszeresére is növelheti a demencia kockázatát.

5. Pihentető alvás

A demenciát kutató tanulmányok azt is kimutatták, hogy az alvászavarok és a rendszeres álmatlanság mind rendkívül káros az egészségre, és összefüggenek a az Alzheimer-kór és másfajta demenciák fokozott kockázatával is. Ezzel szemben a pihentető, 7-8 órás alvás akár védelmet is nyújthat a demencia kialakulásával szemben.

6. Káros szenvedélyek elhagyása

Végezetül az egyik legfontosabb a dohányzás vagy a túlzott alkoholfogyasztás feltétlen elhagyása. Ugyanis ezek mind melegágyai olyan súlyos betegségek kialakulásának, mint a demencia. Azonban jó hír, hogy ezen káros szenvedélyek elhagyása még egészen késői életkorban is csökkentheti a kockázatot.

Az alábbi galériában pedig olyan híres embereket mutatunk, akiket demenciával diagnosztizáltak.