Napi 15 perc gyakorlás és mentális jólléted felpezsdül: a hála ereje

hála, öröm, harmónia, tudatosság, hála megélése, lelki egészség, Forrás: Unsplash / Andi Rieger
Ha a gondolkodásmódban mindig megjelenik a hála, az általános jóllét garantált. Ám ez közel sem ennyire egyszerű, hiszen emberi lényként az állandó fejlődés, a következő cél felé törekszünk folyamatosan.

Azok a javak, amelyekkel nem rendelkezünk, egyszerűen jobban izgatnak sokunkat és nagyon kevés időt szentelünk mindarra, amink már megvan, és ami jó az életünkben. A tudomány azonban azt sugallja, hogy muszáj rendszeresen időt szakítani arra, hogy szünetet tartsunk és átgondoljuk mindazt, amiért hálásak lehetünk.

A hála megélése tudatos gyakorlás eredménye, olyan mint egy meditáció, amikor időt szánsz arra, hogy elgondolkodj azon, mit értékelsz az életedben igazán. Nem tűnik bonyolultnak, viszont nagy tudatosságot igénylő tevékenység, ugyanis a hála gyakorlása megkívánja, hogy lelassítsunk, és így tekintsünk rá az életre. Túl azon, hogy elégedetté tesz az a tudás, hogy bizony sok mindenért lehetünk hálásak, rengeteg egészségügyi előnnyel járhat a folyamatos tudatosításuk. Például a rendszeres hálagyakorlók közt kevesebb a krónikus stresszel és szorongással küzdők száma, de abban is segíthet, hogy jobban kapcsolódjunk önmagunkhoz és másokhoz is.

Az ünnepi időszakban különösen fontos, hogy képesek legyünk lassítani, hogy ne engedjük magunkat túlságosan mélyre merülni az ünnepi készülődés oltárán. Válasszunk néhány dolgot, amit megteszünk a karácsony miatt, de ne akarjunk mindenben a tökéletességre törekedni. Ám a hála erejének egész éven át történő kiaknázása még ennél is fontosabb, mert ha gyakrabban szánunk időt arra, hogy átgondoljuk, miért vagyunk hálásak, nagyobb valószínűséggel lassulunk, és gyakoroljuk az éberséget folyamatosan, ami hosszú távon teszi az életet harmonikussá.

hála, hálásnak lenni, köszönet, lélek, tudatosság, gyakorlás,
Forrás: Unsplash / Nathan Lemon

A tudomány, ami a hála mögött rejlik

Ha hálásak vagyunk, akkor jól érezzük magunkat. Valóban ilyen egyszerűen működik a hála az érzések tükrében? Amikor hálát érzünk, megnövekszik szervezetünkben a szerotonin neurotranszmitter, és aktiválja az agytörzsben termelődő dopamin nevű hormont. A dopamin az a vegyi anyag, amely örömet és hálás gondolatokat vált ki bennünk. Ez azt jelenti, hogy minél hálásabbak vagyunk, annál jobban érezzük magunkat. Tanulmányok kimutatták, hogy a hála rendszeres gyakorlása csökkenti a depressziót, a stresszt, a szorongást, és a szív egészségét is javítja. A hála rendszeres gyakorlása segít újragondolni és tudatosítani életünk történéseit. Mivel az emberi agy rendkívül plasztikus, a gondolataink, viselkedésünk révén folyamatosan változik. A hála rendszeres megélése új idegpályákat hoz létre, így az agy jobban ráhangolódik a pozitivitásra. Idővel ez az újrahuzalozás és következetes hálagyakorlás optimistább perspektívát eredményez. A tudatos magunkra figyelés során megfelelő alvásminőség jön létre, feladatvállalásainkban pontosak lehetünk, hangulatunk pozitív, kedélyünk vidám. Ebben az állapotban szívesen végzünk testmozgást és az egészséges táplálkozás is nagyobb hangsúlyt kaphat, mint amikor egyik helyről rohanunk a másikhoz, kapkodva és szorongva végezzük a feladatainkat. Összességében a hála megélése motivál arra, hogy új életcélokat fogalmazzunk meg.

hála, mindfulness, hála gyakorlása, meditáció, lelki egészség,
Forrás: Unsplash / Clay Banks

A hála hatása

Játssz, és meglátod, megérzed, miért fontos, hogy képes légy a hála gyakorlatára. Tegyük fel, hogy hálanyomozó vagy, aki minden egyes nap valami másért kell, hogy hálás legyen. Nem mondhatod azt, amit előző nap, a hét napjaira találj mindig legalább egy új dolgot, amiért hálás vagy. Játszatod ezt a játékot családtagjaiddal, úgy szinte biztos, hogy még szórakoztatóbbá válik, lehet, hogy remek családi móka kerekedik a nyomozósdiból. Természetesen jegyezzétek fel, mi minden jött össze, amiért hálát éreztek. Ez a játék az egymásra figyelést, egymásra hangolódást is segíti, egyszerűen jobban jelen leszel a személyes kapcsolatokban általa, nem mellesleg pedig megtaláljátok együtt, hogy mennyi csodálatos dolog történik az életetekben. A hála napi, heti vagy havi gyakorlása segít emlékezni arra, hogy a mindennapi élet stressze és szorongása ellenére is kiváltságos vagy. S ez a kiváltság valójában bárki számára elérhető, ingyenes gyakorlat. Egyszerűen próbáld ki és figyeld meg a változásokat saját magadon!

A kutatások azt mutatják, hogy mindössze 15 perc hálagyakorlás, heti öt napon át, megváltoztathatja az ember mentális jóllétét. Íme néhány egyszerű módszer, hogyan fogjunk hozzá e sorsfordító tevékenységhez: