8 tipp, amivel elkerülheted, hogy hatalmába kerítsen az őszi-téli depresszió
Mikor alakul ki a szezonális affektív zavar?
Leggyakrabban az őszi, téli időszakban érezzük azt, hogy szomorúság lesz rajtunk úrrá a nyár múlásával. Nehezen engedjük el a pörgős, élménydús napokat, fáradtnak érezzük magunkat a rövidülő napok beköszöntésével, nyomasztóan hat ránk az esős, ködös időjárás.
Ritkább esetben fordul elő a SAD (szezonális affektív zavar) a tavaszi, nyári időszakban. A jó időtől minden szív gyorsabban ver, legtöbbünknek nincs oka a napos évszakokban szomorkodni.
Sokaknak okoz nehézséget a mentális egészség megőrzése az őszi időszakban?
Ha azt gondolod, hogy az enyhe depressziós tünetek csak téged kerülgetnek, nyugodj meg! Nem vagy egyedül. Sokak számára az őszi időszak kihívásokat jelenthet a mentális egészség megőrzése terén. Az ún. szezonális affektív zavar ránk törhet napfényhiány miatt, ami csökkenti a boldogság- és energiaszintet, ami depressziót és hangulatzavarokat okozhat. Ráadásul a korai sötétedés miatt összezavarodhat az alvási ciklusunk, ami szintén hozzájárulhat a hangulatváltozásokhoz.
A hidegebb, esős időjárás miatt kevesebb lehetőség van a kültéri tevékenységekre, ami befolyásolhatja a fizikai aktivitásunkat. Hajlamosak vagyunk kevesebb társasági eseményen is részt venni az őszi időszakban, ami szociális izolációt eredményezhet.
Ráadásul az év vége közeledtével a munkahelyeken gyakran megnő a munka terhelése, ami stresszt és szorongást okozhat.
Mit tehetünk annak érdekében, hogy csökkentsük a szezonális affektív zavart?
Mindenkinek egyedi a tapasztalata az őszi időszakban, de a lenti általános tippek segíthetnek abban, hogy pozitívabb és kiegyensúlyozottabb módon élhessük át az évszakváltásokat.
1. Napfény és mozgás: Próbáljunk minél több időt tölteni a szabadban, különösen akkor, amikor süt a nap. A napfény serkenti a boldogsághormonok termelését. Keressünk alkalmat a séta, futás vagy más kültéri tevékenységek számára.
2. Egészséges életmód: Tartsuk fenn az egészséges életmódot. Rendszeresen étkezzünk kiegyensúlyozottan, igyunk elegendő vizet és kerüljük az alkoholt és túlzottan cukros ételeket. Az egészséges testtartás támogathatja a mentális jóllétet.
3. Rutin és struktúra: Alakítsunk ki egy stabil napirendet és tartsuk is magunkat hozzá. A strukturált életmód segíthet megelőzni az esetleges motivációvesztést és lehangoltságot.
4. Szociális kapcsolatok: Tartsuk fenn a kapcsolatot családtagokkal és barátokkal. Az emberi kapcsolatok segítenek az elszigeteltség érzésének elkerülésében.
5. Hobbik és érdeklődési körök: Foglalkozzunk olyan tevékenységekkel, amik örömet okoznak és érdekelnek. Egy új hobbi vagy érdeklődési kör felfedezése pozitív érzéseket generálhat. Engedjük szabadon a kreativitásunkat. Rajzolás, festés, írás vagy bármilyen más kreatív tevékenység segíthet kifejezni az érzéseinket, ami segít feldolgozni a gondolatainkat.
6. Meditáció és légzésgyakorlatok: Próbáld ki a meditációt vagy más relaxációs technikákat. Ezek segíthetnek a stressz csökkentésében és a belső harmónia megteremtésében.
7. Megfelelő alvás: Gondoskodjunk róla, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű alvást kapjunk. Az elégtelen alvás negatívan befolyásolhatja a mentális állapotot, mely kedvez a szezonális affektív zavarnak.
8. Önmagunk elfogadása: És végül, de nem utolsó sorban; legyünk türelmesek magunkkal. Elfogadni önmagunkat és a változásokat része a mentális jóllétnek.
Ha komolyabb nehézségekkel küzdesz, mindenképpen érdemes olyan szakembert felkeresni, aki segíteni tud a szezonális affektív zavar legyőzésében.