Elég egy apró sérülés: így támad a húsevő baktérium, ami nem is olyan ritka!
A húsevő baktériumok a Streptococcusok közé tartoznak, melyek közül több olyan fajta is van, mely kifejezetten ártalmatlan, vagy akár a bélflóra normális működéséhez is hozzájárul. Az A-csoportba tartozó kórokozók azonban már veszélyesebbek, melyek közül a Streptococcus pyogenes-t nevezzük húsevő baktériumnak.
A baktérium által okozott fertőzést nekrotizáló fasciitis-nek nevezzük, mely kifejezetten gyorsan terjed és lágyszövetelhalást okoz. A fertőzés során nem csak a bőr alatti szövetek, az izmok is érintettek, és akár halálos végkimenetelű is lehet.
Hogyan kaphatod el?
Az emberek többsége tünetmentesen hordozhatja a baktériumot, mely elsősorban cseppfertőzéssel, a felső légútakon keresztül terjed, de elég egy seb, egy egészen apró sérülés, vágás vagy szúrás, sőt akár rovarcsípés miatt kialakult nyílás ahhoz, hogy a szervezetbe jusson a baktérium, mely gyorsan szaporodik és fertőz: új sebeket kialakítva a bőrön.
Melyek a betegség tünetei?
A korai tünetek közé tartozik a vörös folt a bőrön, amely folyamatosan növekszik, ezzel párhuzamosan megjelenik a duzzadt bőrfelületnél kialakuló fájdalom. A beteg bágyadtnak, kábának érzi magát, gyakran szédül, sőt láz is kialakulhat. Később pedig fekélyek és hólyagok is megjelenhetnek a bőrön. Ha ezeket a tüneteket tapasztalod, mely sokszor elviselhetetlen fájdalommal társul, azonnal fordulj orvoshoz!
Hogyan lehet kezelni a betegséget?
Húsevő baktérium diagnosztizálása esetén különösen fontos, hogy a beteg mihamarabb megkapja a megfelelő kezelést. Ennek során antibiotikum szedésére van szükség, mely azonban sajnos nem elegendő a gyógyuláshoz. A bőr felületén sérült szöveteket sebészeti úton távolítják el, és a beteg vérének szűrésére is szükség van. A fertőzés súlyosságától függően sajnos az is előfordulhat, hogy amputációra van szükség a sérült területen.
Kiknek kell különösen elővigyázatosnak lenni a betegséggel szemben?
Vannak bizonyos tényezők, amelyek megnövelhetik a betegség kialakulásának veszélyét, ide tartozik a cukorbetegség, a krónikus májbetegség, a daganatos megbetegedések és a vesebetegség is.
Hogyan előzheted meg?
Mivel a baktérium akár egy apró seben keresztül is a szervezetedbe juthat, különösen fontos, hogy ha bármilyen sérülés ér, rögtön tiszta vízzel és szappannal mosd ki a sérült bőrfelületet, majd fertőtlenítsd a sebet és környékét. Sőt, ha biztosra akarsz menni, fedőkötéssel érdemes bekötnöd a sebet, és amíg az be nem gyógyul, kerüld a fürdőzést, akár strandról, uszodáról, közfürdőről vagy természetes vizekről van szó.