8 dolog, amit már most megtehetsz, hogy a gyerekednek felnőttként ne kelljen megküzdenie a cukorbetegséggel

Borítókép: 8 dolog, amit már most megtehetsz, hogy a gyerekednek felnőttként ne kelljen megküzdenie a cukorbetegséggel Forrás: Leeloo Thefirst / Pexels
Ugyan ma már a cukorbetegség legtöbb fajtája gyógyszerrel kordában tartható, továbbra is számos szövődménye lehet, nem beszélve arról, hogy az életminőséget is rontja. Éppen ezért ijesztő adat, hogy Magyarországon 20 év alatt megháromszorozódott a cukorbetegek száma, és az, hogy ez a statisztika a jövőben hogy alakul, nagyrészt a szülőkön múlik.

A cukorbetegség korunk egyik leggyakoribb és legsúlyosabb egészségügyi problémáját adó népbetegsége. A KSH legutóbbi, 2019-es adatai szerint legalább 1,1 millió felnőtt és 5 ezer gyermek élt diabétesszel Magyarországon, a felnőtt cukorbetegek száma pedig 20 év alatt háromszorosára nőtt. De nem csak itthon, világszerte riasztóan gyorsan emelkedik a cukorbetegséggel küzdők száma. A Washingtoni Egyetem kutatói úgy kalkulálnak, hogy 2050-re a világon több mint 1 milliárd cukorbeteg ember él majd, ráadásul 95%-uknál a 2-es típusú diabéteszt diagnosztizálják.

A cukorbetegségnek ugyanis két alaptípusa létezik. Az 1-es típusú cukorbetegség egy autoimmun betegség, amelynél a szervezet megtámadja és elpusztítja az inzulint termelő béta sejteket, így a test nem képes átalakítani energiává az élelmiszerekből származó glükózt. Ezzel szemben a 2-es típusú cukorbetegség esetén termelődik ugyan inzulin, de azt a szervezet nem képes megfelelően hasznosítani.

Forrás: Pavel Danilyuk / Pexels
Gyerekeknél sokáig szinte kizárólag az 1-es típusú cukorbetegséget diagnosztizálták, de most már fiatalkorban is egyre gyakoribb a 2-es típus.

Míg az 1-es típusú diabétesz nagyrészt genetikai okokra vezethető vissza, addig a 2-es típus cukorbetegség általában életmódbeli faktorok (egészségtelen táplálkozás, mozgáshiány, stressz, alváshiány, elhízás) miatt alakul ki. Ezekből következően az 1-es típusú cukorbetegség az orvostudomány jelenlegi állása szerint nem megelőzhető, de a 2-es igen. A megelőzést pedig már gyerekkorban el kell kezdeni, méghozzá az egészséges életmódra szoktatással.

Az alábbi galériában összegyűjtöttük a legfontosabb szabályokat, amelyeket betartva csökkentheted a cukorbetegség kialakulásának rizikóját a családodban!