3 veszélyes baktérium, ami vígan elél a hűtődben: ilyen időközönként kell takarítanod

Borítókép: 3 veszélyes baktérium, ami vígan elél a hűtődben: ilyen időközönként kell takarítanod Forrás: Getty Images
A lakásban több olyan terület is van, főleg a konyhában, amelyet heti rendszerességgel, vagy akár naponta tisztítunk, mint például a tűzhely vagy a mikrohullámú sütő. Te milyen gyakran tisztítod a hűtődet? Az emberek fejében gyakran él az a tévhit, hogy a hidegben a károkozók nem terjednek, pedig több olyan baktérium is létezik, mely túléli az alacsonyabb hőmérsékletet, és elterjedése komoly fertőzéseket okozhat. Ne aggódj, mutatjuk, melyek ezek, és mit kell tenned, hogy még véletlen se jelentsen veszélyt rád a hűtőd!

Bár a baktériumok többsége inkább a meleget kedveli, bizonyos kórokozók a hűtőben is túlélik, így sajnos nem jelent megoldást, ha 4 fokra állítod a berendezés hőmérsékletét. Ezért is különösen fontos, hogy a hűtőt rendszeresen tisztítsd, illetve az élelmiszereket megfelelő módon tárold benne. Azokat a fogyasztásra kész termékeket például, amelyeket már felbontottál, érdemes két napon belül megenned, és arra is ügyelj, hogy a különböző ételeket hogyan tárolod a hűtőben.

Milyen betegségek jelenthetnek veszélyt, ha nem vigyázol?

Szalmonella

A szalmonellózis az a betegség, amely talán leginkább ismert a köztudatban, mely főképp a nyári hónapokban fordul elő, amikor a meleg hatására a baktérium könnyebben elszaporodhat az olyan élelmiszerekben, melyeket nem megfelelően tárolunk. A szalmonellózis kórokozójának több alfaja létezik, ezáltal többféle megbetegedést okozhat, de leggyakrabban fertőzött étel fogyasztása miatt kerül a szervezetbe, és a tünetek ezt követően 4-48 órán belül jelennek meg.

A betegség komoly gyomor-bélrendszeri tünetekkel, hányással, hasmenéssel, fejfájással és akár magás lázzal járhat. A tünetek azonban pár napon belül enyhülnek, mivel a kórokozó a széklettel ürül a szervezetből, de arra figyelni kell, hogy a betegek tünetmentesen is hordozhatják a baktériumot és megfertőzhetnek másokat.

Forrás: Getty Images
A hűtő tisztításakor pakold ki az élelmiszereket, és tisztítószerrel alaposan töröld végig minden felületét – kívül-belül.

Liszteriózis

A betegség okozója a Listeria monocytogenes nevű baktérium, mely főképp szennyezett élelmiszerek (sajt, tej, nyers zöldségek és gyümölcsök és nyers hús) útján terjed, és akár az állatok és emberek is hordozhatják tünetmentesen úgy, hogy tudnának róla. A fertőzés hányást, hasmenést okoz, amelyet nehéz megkülönböztetni más élelmiszer okozta fertőzésektől vagy esetleg egy gyomorrontástól. Rosszabb esetben agyhártyagyulladással járhat, illetve a súlyos esetek 20-30 százalékánál halálos végkimenetelű is lehet.

A fertőzés különösen veszélyes az idős vagy legyengült immunrendszerű emberekre, valamit a várandós nőkre, hiszen a fertőzés a magzatra is átterjedhet. Fontos, hogy az állati eredetű élelmiszert nyersen sose fogyaszd, mindig süsd vagy főzd át fogyasztás előtt, mert azzal a baktérium elpusztul. Ezenfelül az ételek megfelelő tárolása és a hűtő tisztán tartása is segíthet abban, hogy ne kelljen szembenézned ezzel a veszélyes betegséggel.

E.coli fertőzés

Az E.coli baktérium többféle törzs szerint csoportosítható, és a normál bélflóra tagjaként fontos szerepet játszik abban, hogy a kórokozó baktériumok ne telepedjenek meg a belekben, de a bélcsatornán kívül viszont kifejezetten káros lehet.

A baktériumok okozta megbetegedések elsődleges tünetei közé tartozik gyakori hasmenés, ezért az egyik legfontosabb dolog, hogy a szervezet víz- és sóháztartását minél előbb helyreállítsd. Egyes típusait láz, és akár véres széklet kísérheti, és hús, tej vagy egyéb élelmiszer is okozhatja.

Forrás: Getty Images
A megfelelő tárolás segíthet, hogy a hűtőd sokáig tiszta maradhasson.

Hogyan előzd meg a kórokozók terjedését?

Tisztítsd a hűtőt!

Mikor? Lehetőleg minél gyakrabban, de negyedévente mindenképp érdemes egy alapos hűtőtisztítást beütemezned, mely során az összes ételt és italt eltávolítod a hűtőből, kikapcsolod a berendezést, majd forró, szappanos vízzel és tisztítószerekkel alaposan áttörlöd minden felületét. Ne felejtsd el a hűtő külsejét, tetejét és a fogókat is megtisztítani!

Kisebb-nagyobb foltok

Ha bármilyen élelmiszer kifolyt vagy kiborult a hűtőben, minél hamarabb takarítsd fel, és töröld át az ott található ételek és italok csomagolását is, mert ezek a kórokozók és baktériumok melegágyává válhatnak.

Tárolás

Ne tányérban és pohárban tárold az ételeket és italokat a hűtőben, hanem légmentesen záródó edényekben.

Lejárati idő

Mindig ellenőrizd az élelmiszerek lejárati idejét a hűtőben! Dobd ki a maradékokat és mindent, ami lejárt, mert a romlott ételek segíthetik a baktériumok terjedését, és akár a penész megjelenését is okozhatják.

Kíváncsi vagy rá, hogy mely gyümölcsöket és zöldségeket nem szabad a hűtőben tárolni? Nézd végig a galériában!