Sportolnál, de nehezen veszed rá magad? Segítünk!
Ez a cikk az ÉVA magazin 2020/02 számában jelent meg először „Hogyan illeszd be az életedbe a sportot?" címmel.
Tudtad, hogy a korábbi lapszámainkat újra megvásárolhatod? Kattints ide!
Mit jelent számodra az egészség?
A kérdésre bármilyen választ adhatsz, de annál jobb, minél konkrétabb, minél személyesebb. Például megvizsgálhatod a dolgot a szüleid vonatkozásában: „ha annyi idős leszek, jobb egészségi állapotban szeretnék lenni, mint ők”. Kicsit provokatívabb megközelítésben: „mi történhet velem és a szeretteimmel tíz év múlva, ha továbbra is mozgásszegény életmódot folytatok?”
Hogyan férne bele az idődbe?
Elsőre talán lehetetlen küldetésnek tűnik. De vajon mindent végiggondoltál? Hogyan lehetne megbeszélni a főnököddel, hogy időnként hamarabb elengedjen? Fel bírnál-e kelni hetente kétszer hamarabb, hogy beleférjen a munka előtti úszás? Összedőlne-e a világ, ha hetente kétszer fél órával később mennél a gyerekért az oviba? Mi történne akkor, ha a sportnapokon nem te főznél, hanem a társad, vagy inkább rendelnétek valahonnan? És az online tornák között szétnéztél már?
Melyik sportág áll/állt hozzád közel?
Sokan esnek abba a hibába, hogy olyasmivel próbálkoznak, ami nem igazán nekik való. Ha sikerül találni egy olyan mozgásformát, amely örömet okoz, akkor végül nem azért fogsz mozogni, mert „muszáj” (le kellene fogyni, gatyába kellene rázni az inzulinháztartásodat, stb.), hanem mert imádod csinálni.
Milyen cél villanyoz fel?
Talán egy versenyre való nevezéssel érheted el, hogy elköteleződj.
Reálisak-e az elvárásaid?
Mennyire elérhető az, amit elvársz magadtól? Előfordul, hogy nagy lelkesedésedben túl magasra teszed a lécet: egyből egyedül szeretnéd lefutni a félmaratont, nem pedig váltóban, vagy rögtön 10 alkalmas kondibérletet veszel, aztán kiderül, hogy nem is tetszik. Fontos, hogy tisztán lásd a teljesítőképességed határát, és légy őszinte magadhoz.
Kik lehetnek a segítőid?
Milyen visszajelzéseket kapsz, és hogyan érzed magadat, amikor mások előtt beszélsz a sport szeretetéről, a sikerélményeidről? Jobban élvezed-e a jógaórát, ha a barátnőd is elkísér? Milyen szakemberek tudnának neked segíteni? Hatékonyabbnak éreznéd magad, ha személyi edző lenne melletted? Jól jönne egy dietetikus, aki egyéni étrendet készít számodra az edzésterv mellé? Vagy még mindig úgy érzed, hogy nem sikerült rájönnöd, mi is gátol téged pontosan a rendszeres mozgásban? Ebben az esetben egy life coach a személyre szabott akciótervezésben és a megvalósításban lehet a segítőd.