Hogyan tanulj meg futni?

Borítókép: Hogyan tanulj meg futni? Forrás: Getty Images (Westend61)
Úgy tűnik, mintha egyszerű lenne, hiszen csak ki kell lépni az ajtón, majd tenni az egyik lábad a másik után. Valójában érdemes ennél több tudatossággal belevágni, hogy élvezetessé váljon ez a mozgásforma számodra is!

Május 31-től már megvásárolható a 2023-as nyári Éva magazin!

Ha legközelebb szeretnéd, hogy rögtön postaládádba érkezzen kedvenc magazinod, akkor fizess elő rá ITT! Digitálisan is megszerezheted a legfrissebb, de akár régebbi számainkat is, ezt ITT teheted meg!

Jó futócipő nélkül sehova

A futáshoz futócipő való, amit olyan üzletben szerezz be, ahol szaktudással rendelkező eladók segítenek megtalálni a számodra megfelelő lábbelit. Futócipőből érdemes fél-egy számmal nagyobbat venni, mert akkor lesz kényelmes sportolás közben. Ha ez megvan, útnak is indulhatsz.


Nem kell azonnal sprintelni

Az első alkalmat úgy indítsd, hogy elkezdesz tempósabban gyalogolni, majd a gyaloglószakaszokba tűzdelj kocogásokat. Eleinte csak azt célozd be, hogy gyalogolsz fél órát, majd útközben szúrj ki nem túlságosan messze egy-egy fát, zebrát, épületet, és határozd el, hogy ezeket a kis szakaszokat kocogással töltöd. Egy idő után pontosabban is meghatározhatod, például, hogy minden 5 perc utolsó egy percében kocogsz. Szép
lassan növeld a kocogást a gyalogláson belül, mígnem odajutsz, hogy már nincs is a távban séta!


Mindig csak fokozatosan

Ahogy a kocogás mértékét a sétában, úgy a sporttal töltött időt is fokozatosan érdemes növelni. Az első pár hétben heti 2 alkalmat szánj rá, 2-3 héttel később már növelheted háromra, majd pedig az időtartam is növekedhet fél óráról 40 percre, aztán egy teljes órára. Ha rákapsz a sportolás ízére, a futás mellé kiváló kiegészítés lehet a jóga, az úszás vagy az erősítő edzés. Arra ügyelj, hogy bármennyire is elkap a gépszíj, heti egy teljes pihenőnapot (azaz amikor nem sportolsz semmit) ajánlott tartani.

Milyen a jó technika?

Mindenki számára más az ideális futómozgás, alapvetően ösztönösen jön – mégis van pár dolog, amire érdemes figyelni, ha szeretnéd, hogy minél könnyebben menjen és elkerüld a sérüléseket. A törzsed egyenesen tartsd, ne görnyedj, de ne is húzd ki magad túlságosan, a két karod a tested mellett 90 fokban behajlítva legyen lazán, ne feszítsd túl, és hagyd, hogy futás közben előre-hátra lendüljenek. (Figyelj rá, hogy ne kalimpálj velük a tested előtt, mert azzal csak hátráltatod magad.) Emeld a térded, és igyekezz a talpad elülső részén érkezni a talajra, de ne lábujjhegyen fuss, az egész talpad gördüljön át mozgás közben.

A futás lehet meditatív, mindfull élmény? Igen! Nézd meg a galériánkat: 6 dolog, ami a futást mindfull élménnyé teheti!