Álmatlanság, lehangoltság, gyulladás? Ezeket a vitaminokat szedd, de nem mindegy, hogyan!

Borítókép: Álmatlanság, lehangoltság, gyulladás? Ezeket a vitaminokat szedd, de nem mindegy, hogyan! Forrás: Pexels/ Anna Shvets
Titokzatos vegyületek nyomába eredtünk. A kutakodás során kiderült, hogy nem csak divatosak, állítólag csodákra képesek. De vajon mit, mire és mikor érdemes bekapkodnunk? Íme, a praktikus Éva-puska, a legmenőbb étrend-kiegészítők kalauza!

Ez a cikk az Éva Magazin 2015-ös 6. lapszámában jelent meg először „Puska étrend-kiegészítőkhöz" címmel. Tudtad, hogy korábbi lapszámainkat újra megvásárolhatod? Kattints ide!

Számtalanszor halljuk, hogy egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás mellett teljesen felesleges a szintetikus vitaminok és étrend-kiegészítők szedése. De vajon a szakértők így látják-e? Dr. Varga-Fekete Tímea orvosnő szerint a mai élelmiszerek jelentős része sajnos már nem tartalmazza azt a tápanyagmennyiséget, mint korábban. A zöldségek szebbek és nagyobbak lettek, a vitamin- és ásványianyag-tartalmuk azonban jelentősen csökkent az elmúlt évtizedekben. A bió élelmiszerek esetében jobb a helyzet, de sokszor se lehetőségünk, se időnk nincs arra, hogy teljes mértékben bió alapanyagokból oldjuk meg a táplálékbevitelünket. Ezért bizonyos esetekben jól jöhet a szintetikus utánpótlás is. Aktívan sportolók és nehéz fizikai munkát végzők számára pedig elengedhetetlen lehet a táplálékkiegészítők használata. Természetesen ezeknél is lehetséges a túladagolás. Bizonyos vitaminok esetében ez különösen nem is kívánatos. Ide tartoznak például a zsírban oldódó vitaminok: a D, az E és a K. Nem tanácsos az előírt adagolást túllépni, mert a feleslegesen bevitt vitaminok csak terhelik a szervezetet. Krónikusan vitaminhiányos állapotok esetén pedig ajánlott a szakorvosi konzultáció, hogy a szakember pontosan be tudja állítani a szükséges dózisokat.

Forrás: Pexels/ Polina Tankilevitch
Fontos, hogy megfelelően szedd a vitaminokat, ugyanis a túladagolásuk akár problémát is okozhat.

Álmatlanság gyötör?

Ami segíthet: Acetyl Glutathione, CoQ10, Magnézium

Acetyl Glutathione

A glutation erős antioxidáns, melyet a testünk termel. Alapvetően az anyagcsere-folyamatok szabályozásáért felelős, fontos segítője az egészséges sejtműködésnek és szerepet játszik a szabad gyökök elleni küzdelemben. Folyamatos stressznél, krónikus betegségek során, illetve hosszú gyógyszeres kezelések után az Acetyl Glutathione szintje jelentősen csökkenhet. Korábban csak intravénásan volt lehetséges a pótlása. Jó hír, hogy ma már rendelkezésünkre áll a szájon át szedhető verziója is!

CoQ10

Más néven Q10-koenzim (ubikinon, ubidekarenon, koenzim Q): szintén rendkívül hatékony antioxidáns, anti-aging tulajdonságai miatt jó hatással van a sejtmegújulásra, védi a szívet és az érrendszert, növeli az energiaszintet és javítja az általános sejtműködést is. A fáradt, kimerült szervezettel csodákat tehet a helyesen adagolt CoQ10. Jó hatással van a migrénes fejfájással küzdőkre. Napi 200–400 mg-ot ajánl a szakirodalom az első négy hétben. A szinten tartáshoz pedig 200 mg-ban állapítják meg a napi szükséges bevitel mennyiségét. A CoQ10 természetes forrása a marha- és sertésszív, a növényi olajok vagy a szardínia lehet.

Magnézium

A helyes metabolikus funkciók támogatója, sok szót nem érdemes rá vesztegetni, hiszen jól ismerjük. Megtalálható a zöldségekben, diófélékben, hüvelyesekben és az étcsokoládéban. Különösen magas a magnéziumtartalma a spenótnak, a tökmagnak és a fekete babnak. Pozitív hatása van az agyműködésre és a vérnyomásra, megoldás lehet az izomgörcsökre és hatásos szer a székrekedés ellen is.

Forrás: Pexels/ Polina Tankilevitch
Érdemes szakemberhez fordulni, ha a pontos dózis meghatározása a cél.

Lehangolt vagy? Nehezen indul a nap?

Ami segíthet: B-komplex, porított zöldségek, L-theanine

B-komplex

Bevált étrend-kiegészítő fejfájás, fáradtság, levertség, stressz és a menstruációs zavarok esetére. A B-vitaminok a szervezet működését számos területen segítik, de fő feladatuk a szervezet energiaellátásának támogatása. Nélkülözhetetlen vegyületek, hiányukra súlyos tünetekkel reagál a testünk. A népes vitamincsaládba tartozó anyagok napi ajánlott beviteli mennyisége erősen eltérő, ezért a komplex tablettákat érdemes keresni.

Porított zöldségek

Az utóbbi idők nagy slágerei, jóllehet létjogosultságukat sokan vitatják. Akárhogy is, a porított, többnyire tablettás zöldségek hasznos vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazhatnak. A frissen szedett növényeket persze nem helyettesítik, de ha éppen nem jutunk hozzá zsenge árpacsírához vagy jégretekhez, a szárított forma is megteszi. Hatóanyagaik gyors támaszt jelentenek az immunrendszernek, segítik az emésztést és vitalizálnak.

L-theanine

Természetes forrása a zöld tea. A vegyület nyugtató hatású, emeli a szervezet dopaminszintjét. A magasabb dopaminszint pedig kiváló ellenszere a tartós szorongó állapotoknak. Az L-theanine ugyanakkor enyhíti a PMS tüneteit és a fogyókúrát is hatásosan kiegészíti. Napi néhány csésze zöld tea elfogyasztása havi egy-két kilogramm súlycsökkenést eredményezhet. Az ajánlott mennyiség napi 300–600 milligramm, amit három részletben érdemes elfogyasztani.

Forrás: Pexels/ Anna Shvets
Amennyiben a megfelelő vitaminokat szedjük, sokat tehetünk az egészségünkért.

Felturbóznád az immunrendszeredet?

Ami segíthet: probiotikumok, MCT olaj

Probiotikumok

Az egészséges bélrendszer működését nap mint nap százmilliárdnyi természetben előforduló „jó” baktérium támogatja. A parányi lények a szervezetre káros organizmusok elpusztításával fontos védőpajzsot képeznek a bélrendszeren belül. A helytelen táplálkozás, a stressz, a környezeti ártalmak és az antibiotikumok azonban károsan hatnak ezekre a barátságos baciluskolóniákra. A probiotikumok napi fogyasztása enyhíti ezeket a káros hatásokat, így közvetve javítja az emésztést és erősíti az immunrendszert. Mellékhatásokkal nem kell számolni, az egyes esetekben néhány napig tartó kisebb puffadás magától megszűnik. MCT olaj elsőrangú telítetlenzsírsav-forrás. Hatásosan segíti a zsíranyagcserét és erőteljesen támogatja a zsírbontó enzimek működését. Energizáló hatása a sportolók előtt sem ismeretlen, sokan edzés előtt fogyasztják turmixban, egyéb táplálékkiegészítőkkel kombinálva. Az adagolással viszont érdemes csínján bánni, túladagolása hasmenést okozhat. Az MCT olaj kiváló alternatívája lehet a cukros energiaszeleteknek.

Gyulladás van a szervezetedben?

Ami segíthet: kurkuma, halolaj, D3-vitamin

Kurkuma

Az ászok ásza, igazi jolly joker. A tetszetős növény sárga gyökeréből nyert fűszer az egész világon elterjedt a népi gyógyászatban, és igazi csodaszernek tekintik. Gyulladáscsökkentőként, fájdalomcsillapítóként, sőt rákellenes gyógyszerként is használatos. Főzetét terhességi hányinger leküzdésére használják. A szépségiparban is kedvelt alapanyag, hiszen szabályozza a faggyúmirigyek működését, javítja a vérkeringést és bizonyítottan bőrfiatalító hatású.

Halolaj

A halolaj étrend-kiegészítők fontos omega–3 zsírsavforrások. A bennük található EPA és DHA hatására jelentősen mérséklődik a szervezetben a káros trigliceridek szintje, így csökken a szívbetegségek kialakulásának kockázata. Gyorsítják az izmok és ízületek regenerálódását, védik a kötőszövetek és ízületek egészségét és hozzájárulnak a szemek, a bőr, a haj, illetve a körmök egészségségéhez. A DHA ráadásul pozitívan befolyásolja a kedélyállapotot is. Természetes forrásuk a zsíros, hideg vízi halak: a lazac, a makréla, a tonhal, a pisztráng és a szardínia.

D-vitamin

A D-vitamin valójában egy prohormon, amelynek előállítására napfény (kizárólag az UVB) hatására képes az emberi szervezet. D-vitamin-hiány hazánkban főleg októbertől márciusig terjedő, napfényhiányos időszakban alakulhat ki, abban az esetben, ha a táplálékbevitel sem megfelelő. Az elégtelen D3-szint negatív kalciumegyensúlyhoz, csontritkuláshoz, csontvesztéshez vezet és a csonttörések fokozott kockázatával jár. Alapvető tehát a szerepe a vázépítésben és az izomerő fenntartásában, ugyanakkor fontos szerepe van az immunrendszer működtetésében is.

Anti-aging

Ami segíthet: Alpha-Liponsav, szelén, rezveratrol

Alpha-Liponsav

Erős, sokoldalú antioxidáns. Csökkenti a vércukorszintet és serkenti a glikogén képzését. Szabályozza a zsírsejtek glükózfelvételét, ezáltal segíti a fogyást. Méregtelenít, tehát védi a májat, jótékony hatásának köszönhetően májbetegségek esetén gyakran alkalmazzák kiegészítő terápiaként. Az alfa-zsírsavak hatását erősíti, ha más antioxidánsokkal, C- és E-vitaminokkal kombinálva alkalmazzák. Természetes forrásai lehetnek a vörös húsok, a zöldségek, különösen a spenót, a brokkoli és az amerikai vagy leveles kel.

Szelén

Lassítja a szövetek öregedését és közömbösíti számos rákkeltő, karcinogén anyag hatását. Alapvető fontosságú a hasnyálmirigy működéséhez és hozzájárul a testszövetek rugalmasságának megőrzéséhez. A menopauza idején hatásosan enyhíti a tüneteket, segít megelőzni a hőhullámokat és a rossz közérzetet. E-vitaminnal kiegészítve hatásmechanizmusa erősödik. A szelén természetes forrása a búzacsíra, a korpa, a tonhal, a hagyma, a paradicsom és a brokkoli.

Rezveratrol

A Harvard és a Washingtoni Egyetem kutatásaiból kiindulva jelenleg a rezveratrolt tartják az egyik legjelentősebb anti-aging hatóanyagnak. Elsősorban a vörös szőlőben – magban, kocsányban – és a vörösborban található meg, de a kakaó, az étcsokoládé és a mogyoró is tartalmazza. Erős antioxidáns, de vércukorcsökkentő, gyulladáscsökkentő, rákellenes hatását is kimutatták.