A pajzsmirigy-túlműködés 19 jele nőknél: meddőséghez, korai menopauzához vezethet, ha nem ismerik fel időben

Borítókép: A pajzsmirigy-túlműködés 19 jele nőknél: meddőséghez, korai menopauzához vezethet, ha nem ismerik fel időben Forrás: Pexels/Andrea Piacquadio
A pajzsmirigy-túlműködés gyakori a nőknél. Korai azonosítás és kezelés nélkül az állapot meddőséghez, terhességi szövődményekhez vagy korai menopauzához vezethet, illetve más egészségügyi problémák is kialakulhatnak miatta.

A pajzsmirigy egy pillangó alakú szerv a nyakon. Ez a mirigy olyan hormonokat választ ki, amelyek számos testi funkcióért felelősek, beleértve a növekedést és az anyagcserét. E hormonok egyensúlyhiánya különféle tünetekhez vezethet. A pajzsmirigy túlműködése – hyperthyreosis – gyakori, különösen a nők körében.

Pajzsmirigy-túlműködés nőknél

Nőknél nagyobb valószínűséggel alakul ki pajzsmirigy-túlműködés, mint a férfiaknál, különösen terhesség után vagy a menopauza körül. A szakértők szerint 8 nőből 1 tapasztalhat pajzsmirigy-problémát életében.

Forrás: Pexels/Marcus Aurelius
A pajzsmirigy-túlműködés egyik tipikus jele, hogy az illető energiaszintje nagyon lecsökkent.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Fordulj egészségügyi szakemberhez, ha pajzsmirigy-túlműködésre utaló jeleket tapasztalsz, amiket az alábbiakban fogunk ismertetni.

A probléma diagnosztizálása viszonylag egyszerű, és magában foglalja a fizikális vizsgálatot, az egészségügyi előzmények felderítését és a vérvizsgálatot a pajzsmirigy működésének felmérésére. A kezelés a pajzsmirigy túlműködésének kiváltó okától függ. Ebben az orvos lesz segítségedre, aki a lehetséges kezelési módokról is tájékoztat.

Melyek a pajzsmirigy-túlműködés jelei és tünetei nőknél?

A pajzsmirigy-túlműködés jelei és tünetei lassan kezdődnek és hasonlóak lehetnek azokéhoz, akik menopauzában vagy más egészségügyi állapotokban szenvednek. A pajzsmirigy-túlműködés növeli a csontritkulás kockázatát – különösen azoknál a nőknél, akik már elérték a menopauzát.

A szokásos tüneteken kívül a nők további aggodalmakkal szembesülnek, ha pajzsmirigyük nem működik megfelelően, például:

  • A menstruációs ciklussal kapcsolatos problémák: a pajzsmirigy túlműködése megváltoztathatja a menstruációs ciklust, rendszertelen menstruációt okozhat, vagy az teljesen le is állhat. Néha a pajzsmirigy-problémák akár korai menopauzához is vezethetnek.
  • Termékenységi problémák: a menstruációs ciklus változásai gyakran az ovuláció változásaihoz vagy károsodásához kapcsolódnak. Ha az ovulációt befolyásolja a probléma, az érintett személynél meddőség is kialakulhat.
  • Terhességi problémák: a pajzsmirigy túlműködése a terhesség alatt hatással lehet az anya és a baba egészségére.

A további tünetekért kattints galériánkra!