Így sportolj, ha: gyakran betegeskedsz, mentális gondod van vagy fogyni szeretnél
Ez a cikk az ÉVA Magazin 2015-ös 11. lapszámában jelent meg először „Milyen sport való neked?" címmel.
Tudtad, hogy a korábbi lapszámainkat újra megvásárolhatod? Kattints ide!
Nem szabad mindent nagyvonalúan, egyetlen kézlegyintéssel és a génekre való hivatkozással elintézni, beletörődni a fáradékonyságba, az észrevétlenül felkúszott extra kilókba, a folytonos betegeskedésbe. 2015-ben hatalmas port kavart az a tanulmány, amely egypetéjű ikreken vizsgálta a sport pozitív hatását, és amelynek eredményeit a Medicine & Science in Sports & Exercise című tudományos kiadványban publikálták. A kutatásban 30-as éveikben járó férfi ikerpárokat figyeltek meg: a testvérek még a táplálkozási szokásaikban is maximálisan hasonlítottak egymásra, az egyetlen különbség köztük az volt, hogy az ikerpár egyik tagja felnőtt korában abbahagyta a rendszeres testedzést. Annak ellenére, hogy a testvérek génállománya azonos, az az alany, aki nem sportolt, három mozgás nélküli év után már az inzulinrezisztencia tüneteivel kezdett küzdeni, magasabb volt a testzsírindexe, rosszabb az állóképessége, és – ami a legizgalmasabb – kevesebb szürkeállománnyal rendelkezett agyának azon területén, amely a koordinációs képességért és a mozgás vezérléséért felelős.
Tudjuk, mennyire nehéz 20 megválaszolatlan e-mail, vasalatlan ing vagy a félkész vacsora mellől felpattanni és felhúzni a futócipőt – ám ha konkrét céllal építjük be a sportot az életünkbe, előkelőbb helyre kerülhet a fontossági sorrendünkben. Kutatások igazolják, hogy különböző típusú sporttevékenységekkel különböző eredményeket lehet elérni – igazíthatod tehát a mozgást a saját igényeidhez. Az eredmények, sikerélmények pedig hosszú távon is motiválni fognak arra, hogy rendszeresen útba ejtsd az edzőtermet.
Így sportolj, ha energikusabb szeretnél lenni
A rendszeresen végzett testmozgás egyik pozitív hatása, hogy csökkenti a fáradékonyságot – ezt több tudományos kutatás, vizsgálat is kimutatta már az évek során. Heti 4-5 napon keresztül végzett, mindössze 20 percnyi, közepes intenzitású sporttevékenységtől (ez akár gyors séta vagy egy sor stretchinggyakorlat is lehet) már egy hónap után energikusabbnak érezheted magad. A mozgás ráadásul lassítja az öregedés folyamatát, mivel kimutathatóan megnöveli sejtjeink élettartamát. Ennyi időráfordítást igazán megér, nem?
Így sportolj, ha sokat betegeskedsz
Bizonyára te is hallottad már napjaink elmésségét, miszerint az ülés az új dohányzás: a szakértők szerint minél kevesebbet mozogsz és minél több időt ülsz egy helyben, annál magasabb az esélye... nos, nagyjából minden egészségügyi probléma kialakulásának.
Egy 2013-ban publikált tanulmány szerint azok, akik heti 150 percnyi sportnak nem minősülő mozgást végeztek (például levelet gereblyéztek a kertjükben, gyalog mentek boltba vagy fel-alá sétáltak telefonálás közben), ugyanannyira voltak egészségesek, mint azok, akik ezt a 150 percet sportolással (például kerékpározással) töltötték. Hasonló volt a vérnyomásuk, a koleszterinszintjük, sőt még a derékbőségük is.
Így sportolj, ha hajlamos vagy a depresszióra
Ha a rendszeresen edzőket megkérded, mi a jó a mozgásban, leggyakrabban azt válaszolják: az, hogy sokkal jobban érzik magukat tőle. Nemcsak jól, hanem nagyszerűen! Nők esetében még látványosabb a sportolók és nem sportolók közötti különbség: a lelkiismeretesen mozgók még a legnehezebb időkben is kevesebbet stresszelnek, aggodalmaskodnak, sokkal nagyobb az önbizalmuk, jobb az önértékelésük. Ha hajlamos vagy a szorongásra, esetleg diagnosztizáltak már nálad depressziót, mindenképp kezdj el mozogni: bizonyára te is hallottál már arról a híres amerikai kutatásról, amelyet depresszióban szenvedők bevonásával végeztek. A kutatás eredménye azt mutatta, hogy azoknak, akik hetente háromszor 45 percet aerobikoztak, ugyanolyan mértékben javult a lelki, mentális egészségük, mint azoknak a pácienseknek, akik sport helyett antidepresszánst szedtek. Az aerobik remek hangulatjavító, csakúgy, mint a jóga vagy az erősítő gyakorlatok. Ha folytonos búskomorságoddal szeretnél leszámolni, sportolj rendszeresen, de ne túl keményen. Kerüld azokat a mozgásformákat, amelyek túl nehezek, komplikáltak vagy túlzottan megterhelők – negatív, elbátortalanító élményre nincs szükséged, a lényeg, hogy legközelebb is szívesen visszamenj edzeni. Lehetőleg minden egyes napra iktass be valamilyen mozgást, mivel a sport hangulatra gyakorolt pozitív hatása (ami a szerotonin és endorfin fokozott termelődésének köszönhető) szakértők szerint általában csak 24 óráig tart.
Így sportolj, ha fogyni akarsz vagy szeretnéd megőrizni az alakodat
Szomorú tény: önmagában a sport nem fog jelentős testsúlycsökkenéshez vezetni – ehhez a táplálkozási szokásaidon is változtatnod kell. Az is bebizonyosodott ugyanakkor, hogy azok tudják sikeresen megtartani a súlyukat jelentős fogyás után, akik a hét majd’ minden napján végeznek testmozgást. Ha te is szeretnél megszabadulni jó pár felesleges kilótól, váltogasd a kardio- és az erősítő edzéseket és sportolj legalább heti öt alkalommal egy órát. A kardiogyakorlatokkal sikeresen elégetheted azokat az extra kalóriákat, amikből a felesleges zsírpárnák születnek, az erősítő gyakorlatokkal pedig izomtömeget építesz és azt meg is őrzöd, ezzel pedig hozzájárulsz az anyagcseréd karbantartásához, felpörgetéséhez – még a menopauza idején is.
Hogy tartós legyen a kezdeti fellángolás, fogadd meg az alábbi tippeket:
– Ne a mérleggel próbáld magad motiválni, gondolj inkább úgy a sportra, mint titkos fegyverre. Legyen a cél a mozgás, aminek hosszú távon élvezheted pozitív hatásait. Legyen ez a te minőségi időtöltésed, amikor kiszakadhatsz a hétköznapok mókuskerekéből. Találd meg azt a mozgásformát, amit imádsz, és kombináld más, számodra kedves dologgal, például kocogj keresztül a kedvenc parkodon vagy hallgasd kedvenc lejátszási listádat, miközben a szteppadon ugrálsz.
– Válts fokozatosan: ha ugyanaznap akarsz nekikezdeni az intenzív sportnak és a diétának is, borítékolható a bukás. Az étrendeden ráér akkor változtatni, amikor az edzés már szerves része lett a napirendednek.
– Ne várj a hétvégéig! Bizonyított tény, hogy napi negyedóra mozgás hetente négyszer hasznosabb, mint egy óra szombatonként. A testedzésben a következetesség a legfontosabb: legyen ugyanolyan magától értetődő része a napodnak, mint a zuhanyozás vagy az alvás, így semmi nem fog eltántorítani tőle.