A B12 vitamin hiányának 11 tünete, amire érdemes figyelni 40 éves kor felett!

Borítókép: A B12 vitamin hiányának 11 tünete, amire érdemes figyelni 40 éves kor felett! Forrás: Getty Images/Katrin Ray Shumakov
Annak ellenére, hogy számos élelmiszerben megtalálható, a B12 hiánya viszonylag gyakori. Az alacsony B12-szint tünetei a fizikaitól a pszichésig változhatnak, mutatjuk, melyek a leggyakoribb szimptómák!

A B12-vitamin nélkülözhetetlen tápanyag, amelyre szervezetnek szüksége van az olyan folyamatokhoz, mint a DNS-szintézis, az energiatermelés és a központi idegrendszer működése. Tanulmányok szerint az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban a 60 év felettiek 20%-a küzd ezzel a problémával. Ennek gyakran a korlátozott táplálékbevitel, a felszívódási zavar, az egészségügyi állapotok vagy a B12-szintet csökkentő gyógyszerek alkalmazása okozza.

Mivel az életkor előrehaladtával csökken a B12 hasznosításának képessége, a hiány gyakrabban fordul elő idősebb felnőtteknél. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a gyermekek és a fiatal felnőttek esetében ne alakulhatna ki a probléma.

A B12-hiányt gyakran rosszul diagnosztizálják, olykor a nem megfelelő laboratóriumi vizsgálatok miatt, vagy azért, mert a tünetek nem specifikusak.

Forrás: Pexels/Polina Tankilevitch
A B12-vitamin-hiány tüneteire 40 év felett különösen nagy figyelmet kell fordítanod!

Kiknél a leggyakoribb a B12-vitamin hiánya?

Mivel a B12-vitamin-hiány tünetei nem specifikusak az állapotra, előfordulhat, hogy nem észlelik, vagy félrediagnosztizálják. Ha a lentebb felsorolt ​​tünetek bármelyikét tapasztalod, fontos, hogy konzultálj orvossal!

Ez különösen fontos, ha vegán étrendet követsz; 60 év feletti vagy; állapotos vagy szoptató kismama vagy; olyan egészségügyi állapotod van, amely csökkentheti a B12-szintet; vagy olyan gyógyszereket szedsz, melyek csökkentik a B12-szintet.

Az alábbiakban mutatjuk a B12 vitamin hiányának 11 leggyakoribb tünetét!