A 7 legnagyobb menopauza mítosz: nem csak az idősek problémája!
Mi a menopauza?
A menopauza a nők életének természetes velejárója. Egy hormonhiány – az ösztrogén egyre csökkenő termelődése – miatt kialakuló tünetegyüttes, amely változásokat okoz a női testben és valójában egy életünk végéig tartó folyamat. Az orvostudomány a nők életét biológiai szempontból 4 nagy szakaszra osztja: premenopauzára, perimenopauzára, menopauzára és a posztmenopauzára. 45-60 éves korunk között vagyunk változókorban, ennek egyik csúcspontja a menopauza. Ám ez nem csak egy állapot, amit valahogy túl kell élni, majd minden visszaáll a régi rendbe, mert nem áll vissza, minden megváltozik.
A menopauza tünetei
A menopauza közeledésének első, legevidensebb jele a szabálytalan menstruáció, a vérzészavarok: a menstruáció sűrűbben vagy éppen ritkábban jön meg és sokáig tart vagy nagyon lerövidül, kimaradozik, majd a végén teljesen elmarad és a hormonhiány miatt kialakulhat állandó pecsételő vérzés is.
Ezen kívül a menopauza legjellegzetesebb tünetei a következők:
- Hőhullámok, éjszakai izzadás
- Alvászavarok
- Hüvelyszárazság, inkontinencia
- Csökkenő libidó, fájdalmas szexuális együttlétek
- Hangulatingadozások, idegesség, szorongás, fáradtság
- Migrén, memória- és koncentrációs zavarok
- Száraz bőr, a haj elvékonyodása, hajhullás
- Testsúlygyarapodás (jellemzően hasi hízás)
A 7 legnagyobb menopauza mítosz
A menopauzát a mai napig számtalan tévhit övezi. Sorra vettük a leggyakoribbakat.
Mítosz 1: A menopauza az öregek problémája
Ez egyáltalán nem igaz, mert a korai menopauza akár már a harmincas éveikben járó nőket is érintheti. A menopauza egy természetes biológiai folyamat, ami általában a negyvenes éveinkben kezdődik el, 40 felett ugyanis a hormonális változások miatt a petefészkek öregedése elindul és nagyjából 50 éves korunkra teljesen leáll a peteérés (a petefészkek kimerülnek). Ám előfordulhat, hogy a menopauza előbb, akár a 30-as éveinkben beköszönt, amikor normál esetben még javában tart a fogamzóképesség. Ennek oka lehet autoimmun betegség, genetika, endometriózis, kemoterápia vagy valamilyen korábbi, petefészkeket érintő műtét.
Mítosz 2: A korai menstruáció korai menopauzával jár
Bizonyított kutatás nem született még arról, hogy azokat a nőket, akik korán kezdenek menstruálni, fiatalabb korukban fogja elérni a változókor. A menopauza bekövetkeztének átlagos ideje körülbelül 51 év, amelyet egy 5–8 évig tartó szakasz, az úgynevezett klimaktérium előz meg.
Mítosz 3: Ha a menopauza elér bennünket, nőként vége az életünknek
A hazai statisztikák szerint a nők több mint 70%-át érintik a menopauza tünetei, de csak 10% kér orvosi segítséget. Pedig a tünetek jelentős része kezelhető, enyhíthető akár életmódváltással is: a cigaretta és az alkohol elhagyásával, a koffeinbevitel csökkentésével, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvással és a rendszeres testmozgással. A menopauza nem egy halálos ítélet, az élet természetes velejárója, amely ugyan tartogat kihívásokat, de tekinthetünk rá úgy is, mint életünk egy új korszakára. Ugyanolyan aktív lehet a szexuális életünk és a külsőnket sem kell elhanyagolnunk, hiszen ma már számtalan kozmetikai-, orvoskozmetológiai kezelés és termék áll rendelkezésre.
Mítosz 4: A menopauza tüneteit el kell viselni
Történelmi beidegződés, hogy a nők mindent kibírnak. Sokszor ezt be is vállalják a nők, ám ez egy elavult hozzáállás. Miért szenvedjünk, amikor van rá megoldás? A menopauza tüneteit nem kell elviselni! Az orvostudománynak köszönhetően ma már rengeteg dolog áll rendelkezésünkre: gyógynövényes kiegészítők, hormonterápia, ezen belül is például tesztoszteron alkalmazása. Ez utóbbi szintén egy nagyon elhanyagolt téma, de külföldön több kutatás is zajlik a témában, és ha beválnak, az nagy áttörés lesz.
Mítosz 5: A menopauza csupán a testünket érintő tünetegyüttes
A változókor nem csupán a testünket érinti: 40-60 éves korunkra, amikor a menopauza a csúcsára ér, már rengeteg élettapasztalatra tettünk szert, ami megváltoztatta az életszemléletünket és a fontossági sorrendet is. Elkezdünk befelé fordulni és a hangsúly a külsőségekről egyre inkább áttevődik a belső történésekre. Elindul egy lelki érés, amelynek eredményeként már nem akarunk mindenáron megfelelni a környezet velünk szemben támasztott elvárásainak. Egyre inkább önazonosakká válunk, aki tudja, hogy mit vár az élettől, mi a fontos és mi nem az. Az élethelyzetünk is megváltozik és ez az időszak arról szól, hogy meg kell találni az új szerepeket, újra kell definiálni magunkat.
Mítosz 6: A sok szójafogyasztás „elűzi” a változókor kellemetlenségeit
Tények szempontjából igaz, hogy a szója izoflavonokat és fitoösztrogéneket tartalmaz, amelyeknek lehetnek hormonális hatásai, ezek azonban lehetnek ugyanannyira pozitívak, mint negatívak. Tudományos kutatásokat kifejezetten erre irányulva egyelőre még nem végeztek.
Mítosz 7: A hormonterápia mellrákot okoz
A félreértés abból adódott, hogy a 2002-ben közzétett Women’s Health Initiative kutatás eredményeit félreinterpretálta és felfújta a média. Hiába történt később korrigálás, a fejekben az maradt meg, hogy a hormonterápia mellrákot és egyéb súlyos egészségügyi problémát okoz, ezért nagyon kockázatos. Persze az igaz, hogy bizonyos nőknél fokozottabb a hajlam, hogy olyan történjen, amire nem számítunk, de a tudomány jelenlegi állása szerint a hormonterápia a leghatékonyabb kezelés bizonyos tünetekre. Viszonylag egészséges nők esetében pedig – akik nincsenek elhízva, sportolnak, nem dohányoznak – nagyon jól tud működni.