Nyakfájás, hátfájás, álmatlanság: így enyhítsd azonnal a szorongás fizikai tüneteit

stresszűző technikák, szorongás enyhítése Forrás: Pixabay
Álmatlanság, fejfájás, izomfeszülés, szapora szívverés vagy éppen hiperventiláció – ha valaha is kerültél már igazán stresszes helyzetbe, biztosan megtapasztaltad az előbbi tünetek valamelyikét. Próbáld ki az alábbi megküzdési stratégiákat és meglátod, a szorongás fizikai tünetei enyhíthetők. Kovács Enikő tippjei

Ez a cikk az ÉVA Magazin 2022-es 2. lapszámában jelent meg először: „Hogyan kezeld a szorongás fizikai tüneteit?” címmel.

Tudtad, hogy a korábbi lapszámainkat újra megvásárolhatod? Kattints ide!

Amint érzékeled a szorongást jelző tüneteket (szapora szívverést, gyors légzést, izzadást, szédülést), állj meg néhány percre, hunyd le a szemed, miközben elszámolsz magadban tízig. Számolj lassan és hangold hozzá légzésed – lassítsd és mélyítsd. Ha ezek után a szíved még mindig túl szaporán dobog, folytasd tovább a számolást egészen húszig. A legjobb, ha a szorongást okozó helyzetekből teljesen kivonod magad. Ha a pároddal veszekedtél, menj át pár percre egy másik szobába, ha a munkahelyeden vagy egy megbeszélésen tör rád a roham, udvariasan mentsd ki magad, és szedd össze magad a mosdóban.

A szorongás fizikai tünetei enyhíthetők

Rendszeres szorongásos rohamok esetén naponta végezz légzőgyakorlatokat, de érdemes gyakorolnod a jógát és a meditációt is. Ha a légzőgyakorlatok jól mennek, kombinálhatod őket az úgynevezett progresszív izomlazítás technikájával. Ülj le egy csendes helyre, vegyél néhány mély lélegzetet, feszítsd meg egyenként a tested minden izmát – rövid ideig megtartva –, s újra ernyedj el. Amikor szorongunk, megfeszülnek az izmaink. Van, aki ilyenkor a vállait húzza fel, más meg elkezd görbülten állni, mindenesetre ezek a kényszertartások hát- és nyakfájást okozhatnak, amin szerencsére masszázzsal könnyen lehet segíteni.

stressz és szorongás enyhítése; relaxálás
Forrás: Pixabay/Dana
A szorongás fizikai tünetei néhány gyakorlattal enyhíthetők!

A szorongás másik gyakori fizikai tünete a gyomorfájás, amit bizonyos ételek súlyosbíthatnak. Ha megjelenik a gyomrodban a feszültség okozta kellemetlen érzés, kerüld a fűszeres ételeket és csökkentsd a cukorbevitelt. Amennyiben görcsös gyomorfájásod néhány napnál tovább tart, mindenképpen fordulj orvoshoz. Ha a szorongás az éjszakai pihenésed is szabotálja, közvetlenül lefekvés előtt próbálj kicsit meditálni, vagy hallgass relaxáló zenét (keress rá a témára a YouTube-on), a hálószobából pedig űzz ki minden digitális kütyüt. Kerüld a feldolgozott ételeket és a koffeint, ellenben fogyassz B1-, B6- és B12-vitamint, magnéziumot és D-vitamint. A gyógynövények közül pedig keresd a komlótobozt, az orbáncfüvet, a levendulát, a citromfüvet, a kamillát, a valeriánát (más néven macskagyökeret).

De fogyaszthatsz stresszűző ételeket is, mutatjuk, melyek ezek!