Kellemetlen probléma, amiről sokan nem mernek beszélni: mitől viszkethetsz ott, hátul és mit tehetsz ellene?

Borítókép: Kellemetlen probléma, amiről sokan nem mernek beszélni: mitől viszkethetsz ott, hátul és mit tehetsz ellene? Forrás: Getty Images/Peter Dazeley
Bár igen gyakori és felettébb kellemetlen jelenség a popsi- és végbéltájék viszketése, sokan mégsem fordulnak vele szakemberhez. Pedig sok esetben komoly egészségügyi problémára hívhatja fel a figyelmet, ami megfelelő kezelés nélkül nem múlik el. Sorra vettük a leggyakoribb okokat, mi okozhatja a viszketést és mikor kell feltétlenül orvoshoz fordulni!

A viszketést kiváltó okok között vannak teljesen banálisak, melyek egy-egy szokás megváltoztatásával azonnal meg is szűnnek, sokszor azonban ez a kellemetlen jelenség kísérő – és csupán egyik – tünete egy komplexebb problémának. Érdemes hát utánajárni, a mi esetünkben mi állhat a háttérben!

Műszálas alsónemű

Ha viszket ott lent, hátul, nem kell azonnal a legrosszabbra gondolni, mert vannak olyan kiváltó okok, melyek könnyen orvosolhatók. Ilyen például, ha szűk ruhát vagy nem jól lélegző anyagból, például zömében műszálból készült alsóneműt vagy nadrágot hordunk. Amikor egy anyag egyáltalán nem szellőzik, a nedvesség nem tud elpárologni és ez remek táptalajt biztosít a gombáknak. Viseljünk kényelmes, nem túl szoros, jól szellőző, természetes anyagból készült fehérneműt, mely felszívja vagy elvezeti a felesleges nedvességet, és ha szükséges, naponta akár többször is cseréljünk alsóneműt!

Nem megfelelő higiénia

Sok esetben a végbélnyílás körüli régióban jelentkező viszketés azzal függ össze, hogy az illető hogyan törli meg magát székletürítés után. A nem megfelelő törlés székletet és nedvességet hagyhat maga után, a túl intenzív törlés pedig ugyancsak irritációt és viszketést okozhat.

Allergia

Allergiás reakciót válthat ki és viszketést okozhat mosó-, illetve öblítőszer, festékanyag, tisztálkodószer, vagy a vécépapír illatosítására használt vegyület is. És az ételallergia egyik tünete is lehet az állandó vakarózási kényszer, mert az allergén anyagok – például a csokoládé, a koffein, a csípős, fűszeres ételek, a tejtermékek, az alkohol, a paradicsomos készítmények – irritálhatják a végbelet a székletürítés során. Az allergia – főként, amíg nincs pontosan beazonosítva az allergizáló összetevő – hasmenéssel is járhat, a lágyabb, vizesebb széklet pedig a végbélnyílás körüli bőrterület irritációját okozhatja, mert ilyenkor a bőr szinte folyamatosan nyirkos és akár fel is maródhat.

Forrás: Getty Images/grinvalds
A végbéltájék viszketését ételallergia is okozhatja.

Parazita-fertőzés

Ha a végbéltájéki viszketés bizonyos napszakokban, este, illetve éjszaka a legintenzívebb, az parazita-fertőzésre, férgességre is utalhat.

Herpesz

Ha a viszketés vörös, apró, fájdalmas hólyagokkal társul, akkor valószínűleg herpesszel van dolgunk. Bár a herpesz legtöbbször a száj környékén vagy a nemi szerveken jelenik meg, nem ritka az sem, hogy a fenék környékén jelentkezik. Ilyenkor nem érdemes házilag kezelni a problémát, célszerű bőrgyógyászhoz vagy nőgyógyászhoz fordulni, aki a gyógyulást gyorsító antivirális szert ír fel nekünk. Mivel a herpesz megjelenése az immunrendszer gyengeségére hívja fel a figyelmet, érdemes egy nagylabort is csináltatni, hogy leellenőrizzük, nincs-e vitamin-, ásványi anyag- vagy nyomelem hiányunk.

Gombás fertőzések

A gombás fertőzésnek egyik tünete a viszketés, de ehhez, akárcsak a herpesznél vörös, pikkelyes foltok is társulnak. A gombás fertőzések sötét, nedves helyeken terjednek a legszívesebben, ezért is jelentkeznek olyan testrészeken, amelyek összedörzsölődnek, kevésbé szellőznek – mint amilyenek a testhajlatok. A végbél környéki gombásodás különösen gyakori közös fürdőkbe, uszodába járók körében és a gombák sajnos antibiotikum vagy szteroid szedése mellett is sokszor elszaporodnak. A megelőzése és a kezelése azért is nagyon fontos, mert a gombás bőr ekcémára hajlamosít és másodlagosan egyéb kórokozók is megtelepedhetnek rajta.

Szőrtüszőgyulladás

Vörös, pattanásszerű dudorok, amelyek fájnak, egyúttal viszketnek is? Könnyen lehet, hogy ezek a nemi szervek környékén, a farpofákon illetve a hajlatokban szőrtüszőgyulladásra utalnak! Ez akkor történik, amikor az elhalt bőrsejtek és a baktériumok hatására eltömődnek a fenekünkön vagy combunkon lévő szőrtüszők. Ezek nem néznek ki jól, cserébe viszont nem is kell aggódnunk ezek miatt sokat: egy benzoil-peroxid tartalmú, vény nélkül is megvásárolható krém megoldja a helyzetet. Figyeljünk arra is, hogy edzés után feltétlenül tusoljunk le és olyan ruhát hordjunk, ami alatt bőrünk levegőhöz jut.

Forrás: Getty Images/Natalya Trofimchuk
A végbéltájéki fájdalmat, viszketést herpesz, szőrtüszőgyulladás vagy aranyér is kiválthatja.

Ekcéma

A különféle allergiák, ételintoleranciák gyakran járnak együtt bőrtünetekkel. Sok esetben csak érzékenyebb, szárazabb a bőr, de nem ritka az ekcéma sem, amelyre hámló, viszkető foltok hívhatják fel a figyelmet. Az ekcéma előszeretettel jelenik meg hangsúlyosan olyan területeken, amelyek dörzsölődésnek vannak kitéve illetve izzadékonyabbak, így például a testhajlatokban. Az atópiás dermatitisnek több fokozata létezik, a tünetek súlyossága alapján: van, amelyik gazdagabb hidratálókkal, olajos tusfürdő alkalmazásával is kordában tartható, ám léteznek olyan változatai, melyek az életminőséget is negatívan befolyásolják, mert időről időre nagyon durván belobbannak. Olyankor pedig csak az orvos által felírt szteroidos krémek segítenek a gyulladás csökkentésében és az iszonyatos viszketés csillapításában. Az ekcémás bőrnél nagyon fontos, hogy csak olyan ruhaanyagokat (például pamutot) hordjunk, ami alatt bőrünk képes szellőzni.

Aranyér

Az aranyér borzasztóan idegesítő és fájdalmas tud lenni, rettentően tud viszketni – mindez az ezeket kísérő duzzanatok és gyulladások miatt jelentkezik. Ugyan rosszul hangzik, de érdemes tudnunk, hogy az aranyér egy gyakori dolog, ami terhes nőknél nagyon gyakori, illetve akkor, ha valakinek krónikus székrekedése van. A fájdalmat képes enyhíteni számos vény nélkül kapható aranyér elleni készítmény: ezek hatására a duzzanatok is alábbhagynak és a viszketést is eltüntethetik. Ha azonban nem szűnik a kellemetlenség, feltétlenül menjünk vele orvoshoz!

Forrás

Ha az ekcéma kellemetlen tünetei keserítik meg a mindennapjaidat, mutatunk 6 tippet, hogyan enyhítheted őket!