Állami rendszerben 2 éves a várólista: a kamaszoknál egyre súlyosabbak a pandémia okozta pszichoszomatikus tünetek

Borítókép: Állami rendszerben 2 éves a várólista: a kamaszoknál egyre súlyosabbak a pandémia okozta pszichoszomatikus tünetek Forrás: Getty Images
A koronavírusról hihetnénk, hogy egészen feledésbe merült az utóbbi időben, de az biztos, hogy rövid és hosszú távú hatásait még sokáig érezni fogjuk. A pandémia és az online oktatás következményeképpen például számtalan gyereknek lettek pszichoszomatikus tünetei, és egyre gyakrabban van jelen az életükben a szorongás és a stressz. Pollák Évával, a Mindwell Pszichológiai Központ Szakmai Vezetőjével beszélgettünk.

Mit tehetünk ellene? Hogyan tud a Mindwell segíteni a probléma orvoslásában és mivel jár egy-egy konzultáció? Többek között erről kérdeztük Évát, aki nemcsak a pszichológiai központ szakmai vezetője, hanem tanácsadó szakpszichológusa is egyben.

– Melyek azok az okok, melyek hatására nőtt a pszichoszomatikus tünetek száma, a szorongás és stressz a gyerekek életében?

– A pandémia óta számos tanulmány és jelentés született a gyermekek mentális egészségének és szorongásos tüneteinek alakulásáról. Általánosságban elmondható, hogy a pandémia jelentős hatást gyakorolt a gyermekek mentális egészségére, és növekedést tapasztaltak a szorongással, stresszel és pszichoszomatikus tünetekkel kapcsolatos problémákban is.

Az otthoni izoláció, az iskolabezárások, a társas interakciók korlátozása, az online oktatás és a bizonytalanság mind olyan tényezők, amelyek fokozott stresszt és szorongást okoztak a gyermekek számára. Önmagában a mindennapok hirtelen megváltozása, a járványveszély miatti fenyegetettség érzése szorongást, félelmet és aggodalmat váltott ki nemcsak a felnőttekből, de a gyerekekből is.

Épp ezért a mai napig erősen foglalkoztatja a szakembereket, kutatókat annak megértése, hogy a pandémia milyen módon és mértékben hatott a gyermekek mentális egészségére.
Forrás: Mindwell Pszichológiai Központ

Pollák Éva, a Mindwell Pszichológiai Központ szakmai vezetője és tanácsadó szakpszichológusa

– Az állami rendszerben akár másfél- kétéves várólistával is számolhatunk. Milyen hátrányai lehetnek annak, ha nem kezeljük időben ezeket a tüneteket?

– Sajnos valóban megnövekedett esetszámról számolnak be mind a közegészségügyben, mind a magánellátásban dolgozó pszichológusok. Éppen ezért, az ellátási rendszer túlterheltsége miatt kiemelten fontossá vált az időben való segítségkérés, hiszen a pszichoszomatikus tünetek idővel akár erősödhetnek is, a szorongás – főleg, ha a gyermek nem tudja jól verbalizálni azt –, nehezen múlik el. Kérjük hát szakember segítségét!

– Hogyan zajlik a terápia a Mindwell Pszichológiai Központban?

– A hozzánk forduló kliensek az első interjút követően dönthetnek úgy, hogy csomagban veszik igénybe a terápiát, amely azért lehet szimpatikusabb, mert rugalmasabbak a felhasználási feltételei, például a konzultációk ára kedvezőbb, illetve az időpont módosítási lehetőség is rugalmasabb. Ha hirtelen, mondjuk előző nap betegszik meg a gyermek vagy a szülő, nem vész el az alkalom, hanem fel tudja használni, amikor meggyógyult. Sokan preferálják a csomagajánlatot amiatt is, mert így nem kell alkalmanként még az adminisztrációs teendőkre is időt szánniuk.

Másrészt persze előre tervezhetővé is teszi a dolgot, hiszen tudjuk azt, mikor jön a következő konzultáció, így tudunk vele kalkulálni, és a kliens is elköteleződik amellett, hogy a pszichológussal együtt kitűzött célokat elérje. Természetesen, ha a szakember úgy véli, hogy már a terápia vége felé járnak, az öt alkalmas felállás kevesebbre módosulhat, a rendszer tehát rugalmas. Olyannyira, hogy a csomagok lejárati idejét úgy állapítottuk meg, hogy beleférjen a nyári szabadságolások időszaka alatt 1-1 nyaralás miatt kiesett idő is.

Forrás: Mindwell Pszichológiai Központ

– A terápiák során az egész család jelen van, vagy kifejezetten a gyerekekkel/fiatalokkal történik a beszélgetés?

– Ez attól függ. Gyermekek esetén természetesen mindig a szülőkkel találkozunk először, ők azok, akik az általunk tapasztalt problémákról beszámolnak, akiknek segítségével a szakember képet kap a családról és a gyermekről. Ezt követően dől el, hogy a segítségnyújtás mely formáját javasoljuk. Amennyiben ez a családterápia, akkor előfordulhat, hogy a család egésze részt vesz a beszélgetéseken, de az is lehetséges, hogy csak bizonyos családi alrendszerek (például a szülőkön kívül csak az egymással konfliktusos viszonyban lévő testvérek) jelennek meg rendszeresen. A kamaszokat általában már nem kísérik a szülők, de természetesen a kamasz korosztálynál meg nagyon fontos, hogy a szülő, úgynevezett szülőkonzultáció keretein belül időnként visszacsatolást kapjon. Azt, hogy ezeken az alkalmakon mit is osztunk meg a szülőkkel, előzetesen megbeszéljük a kamasszal is. Ami pedig a fiatal felnőtteket illeti, természetesen már önállóan kérnek segítséget, jelennek meg, de néha az ő esetükben is indokolt lehet családterápia vagy éppen párterápia, például ha az eredeti családról való lélektani leválás valami miatt épp nehezített.

Forrás: Mindwell Pszichológiai Központ

– Pro bono is segítetek azoknak, akik nem tudnák máshogy igénybe venni a szolgáltatást. Hogyan kerültök kapcsolatba azokkal, akiknek segítségre van szüksége?

– Jelenleg a Budai Gyermekkórház, azon belül is dr. Máttyus Anna javaslatára, az ő teamje által küldött gyermekeket vesszük be a programba. Célunk több egészségügyi és hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkozó szervezettel kialakítani együttműködéseket. Természetesen a Pro Bono programban való részvételhez több feltételnek teljesülnie kell, az egységes és törekvéseink szerint lehető legobjektívebb elbírálási feltételrendszert már kidolgoztuk, így a beérkező megkeresések, anyagok ennek mentén kerülnek elbírálásra.

– A működési modelletek harmadik pillére a korábban említett pszichológiai szolgáltatásokon és pro bono programon túl az edukáció és a prevenció. Hol találkozhatunk az ilyen témájú előadásokkal?

– Májusban ingyenes eseménysorozatot rendeztünk, amelyen mindenki díjmentesen vehetett részt, aki szeretett volna, 2,5 héten keresztül online és személyesen is. Ezekre a weboldalon keresztül lehetett jelentkezni, igyekeztünk a családi életciklusok mindegyikére gondolni, így az előadások témája meglehetősen szerteágazó volt. Több előadás alapján készült blogcikk is, melyek szintén a Mindwell oldalán olvashatóak némelyik közülük már elérhető videó formájában a YouTube-on is.