Mik a szabadlevegőn altatás előnyei?
Egyeseknek ez annyira barbár szokásnak látszódhat, mint a “hagyd sírni, erősödik a tüdeje” nézet, de higgyétek el, hogy a gyerekekre és az immunrendszerükre kifejezetten jó hatással van az, ha oxigéndús és hideg levegőn altatjátok őket.
Az északi országokban, Svédországban, Finnországban és Norvégiában, óriási kultúrája van a szabad levegőn altatásnak és a babákat már 2 hetes koruktól viszik a szabad levegőre és altatják őket babakocsiban vagy különböző hordozóeszközökben. A receptjük szerint legalább 3 órát kell a babáknak levegőn tartózkodniuk és ők egészen mínusz 20 fokig tartják is ezt a kimondatlan szabályt. Magyarországon nyilván ritka az ennyire rideg időjárás, de ebből is láthatjuk, hogy nem kell a lakásba szorulni csak azért mert, beköszöntött a hűvösebb idő.
A kutatások és a tapasztalatok is azt bizonyítják, hogy nem csak mélyebben, de hosszabb ideig is alszanak a gyerekek a jó levegőn. Ezt magam is tapasztaltam, ugyanis a gyerekeim délutáni alvása mindig sokkal kiadósabb már akkor is, ha az ablakot nyitom rájuk alvás közben. A szabad levegőn altatás másik pozitív hatása, hogy a gyerekek megtanulnak zajban is aludni. Nagy valószínűséggel a kinti környezettel zajok is járnak, így a rendszeresen kint altatott gyerekek megtanulják, hogy nem kell néma csönd ahhoz, hogy jót aludjanak. Természetesen nem mindegy a levegő minősége sem a lakókörnyezetünkben, szóval ha valaki belvárosban lakik, akkor érdemes egy kiadós kirándulással egybekötni az altatást, akár a Normafára.
Nagyon fontos azonban, hogy megfelelő öltözéket, hordozós kabátot vagy bundazsákot szerezzünk be a gyerekeknek, hiszen a cél nem a gyerekek megbetegítése hanem a megerősítésük.