Ma van az év legdepisebb napja! Mutatjuk, hogyan teheted jobbá az ünnepek utáni szomorúságot!
Nem véletlenül mondják azt, hogy a hétfő a legrosszabb az összes nap közül. De hogy miért pont január harmadik hétfőjét tartotta a légitársaság a legnyomasztóbb napnak, azt Cliff Arnall pszichológus egy egyenlettel támasztotta alá.
Az egyenlet változóit olyan tényezők adták, mint az időjárás, a fizetés, az adósságok, a karácsony óta eltelt idő, az újévi fogadalmak elbukása óta eltelt idő, az alacsony motiváció és a tenni akarás érzése.
Hihetünk a képletnek?
Arnall egyenletéről azóta már kiderült, hogy egy megrendelésre készített marketingfogásról van szó, így nem nevezhetjük tudományosan bizonyított ténynek. De azért valljuk be, sok mindenben igaza volt. Január harmadik hetén már a legtöbben megváltunk a karácsonyfától, és már elég távol érezzük magunkat a karácsonytól, így kezd elmúlni az ünnepek varázsa. Bár hosszabbodnak a nappalok, később sötétedik, a zord és szürke időjárásnak köszönhetően egyre rosszabbul érezhetjük magukat, és belefásulhatunk a mindennapokba.
Arról nem is beszélve, hogy ennyi idő alatt már az újévi fogadalmak nagy részét is sokan elengedték és feladták. Ehhez jön még hozzá a karácsony utáni anyagi nehézségekkel való szembenézés, az esetleges adósságok és a pénzügyi bizonytalanság érzése. Így a végén tényleg összeáll a lehangoló képlet: van okunk a szomorúságra.
Vagy mégsem?
Az tény, hogy a jó idő és a napsütéses órák száma egyértelműen jobb kedvre deríthetik az embert, de mi nem hisszük, hogy a téli időszakban az jelentheti az egyetlen megoldást, ha hosszú depresszióba esünk.
Ezért most összegyűjtöttünk öt módszert arra, hogyan űzheted el az ünnepek utáni szomorúságot és a negatív gondolatokat!
Tűzz ki reális célokat magad elé!
Az ünnepek előtti időszakot maga az advent, a várakozás teszi teljessé, amiről januárban sem kell lemondanod. Legyen az egy születésnap, évforduló, Valentin-nap, vagy akár a farsangi időszak, válassz olyan motiváló dátumokat és ünnepeket magadnak, amelyekhez reális célokat társíthatsz. Ezzel kevésbé érzed majd a jelenlegi időszakot olyan nyomasztónak, hiszen ahogy telik az idő, szinte észrevétlenül eljön majd a nap, amire vártál.
Szervezz klassz téli programokat!
Ki mondta, hogy télen nem lehet izgalmas programokban részt venni? Menj el a családoddal vagy a barátaiddal korcsolyázni, vagy ha esetleg hó is esett, sétáljatok egyet a friss hóban, szánkózzatok, vagy építsetek hóembert. Ne a hidegre koncentrálj, hanem a közösen töltött időre! Különben is: „nincs rossz időjárás, csak nem megfelelő öltözék!”
Olvass sokat!
Ha mégsem bírod a zordabb időjárást, a legjobb dolog, amit tehetsz, ha bekuckózol egy puha, meleg pléddel a legkényelmesebb foteledbe, egy forró kávé vagy tea társaságában. Ilyenkor előkerülhetnek a kedvenc könyvek is a polcodról, vagy a lista azokról a könyvekről, amelyeket már régóta el szerettél volna olvasni. A könyvek segítségével úgy utazhatsz térben és időben, ahogy kedved tartja, és meg sem kell mozdulnod hozzá.
Pihenj, amennyit csak tudsz!
Ez az időszak a természet számára is a pihenésről szól, így ne érezd magad rosszul, ha kicsit többször érzed azt, hogy legszívesebben csak aludnál. A munka mellett, szabadidődben próbálj meg annyit pihenni és aludni, amennyit csak szükségesnek érzel, hiszen hosszú távon ezzel is a saját teljesítményedet javíthatod.
Sétálj egy nagyot vagy akár sportolhatsz is!
Ha úgy érzed, meguntad a semmittevést, akkor persze egy kis mozgás sosem árt, főleg a friss levegőn. Ha nincs kedved a megerőltető mozgásformákhoz, akkor sétálj egyet a környéken, ahol laksz, vagy reggelente szállj le pár megállóval a munkahelyed előtt a buszról vagy villamosról, és indítsd könnyű sétával a napot. Ha pedig többre vágysz, és komolyan veszed „a nyári alak télen készül” jelmondatot, menj el kocogni vagy akár a konditermekben is találhatsz kedvedre való mozgásformát.