Miért nem sikerül betartani az újévi fogadalmakat? A pszichológus elmondja

Borítókép: Miért nem sikerül betartani az újévi fogadalmakat? A pszichológus elmondja Forrás: pexels/Oleksandr P
Tedd a kezed a szívedre: biztosan te is tettél már olyan fogadalmat az újév első napjaiban, amit aztán nem sikerült tartani, sőt, bele sem kezdtél a megvalósításba! De mi az oka annak, hogy az újévi fogadalmak jelentős részét nem tartjuk be, és mit lehet tenni azért, hogy ne a kudarcokat, hanem a sikerélményeket gyűjtsük?

A szakemberek szerint annak, hogy miért nem tudjuk/akarjuk betartani az újévi fogadalmainkat, sok oka lehet Természetesen, egyrészt függ a személyiségünktől, másrészt az élethelyzetünktől, harmadrészt pedig az sem mindegy, hogy mekkorát vállaltunk, és hogy valóban komolyan, megfontoltan vállalkoztunk-e a nagy fogadalomra. A képlet tehát valóban sok összetevős, most a legnagyobb buktatókat vesszük sorra, hogy könnyebben átlásd, min múlik, hogy siker vagy kudarc lesz a fogadalom vége.

Forrás: pexels/cottonbro studio

Nem reális a cél

Az újévi fogadalmak gyakran túlzóak, és nem feltétlen vesszük figyelembe, hogy milyen erőforrásokra, mennyi időre, energiára van szükség az elérésükhöz. Éppen ezért fontos, hogy olyan célt tűzz ki, amiről valóban elhiszed, hogy elérheted, és amiről tudod, hogy energiád is lesz hozzá. Természetesen, lehetnek nagy terveid, de azzal is tisztában kell lenned, hogy mennyi befektetést igényel részedről, máskülönben a nagy tervekkel csak a kudarcélménynek ágyazol meg, ami akárhonnan nézzük, nem visz előre.

Nincs valós, belső motiváció

Könnyen előfordulhat, hogy a célunk nagyon is reális, de egyénként semmi sem hajt annak irányába, hogy teljesítsük. Ha nincs belső motivációnk, ha nincs belső üzemanyag, ami hajtana minket a célunk felé, akkor nehéz rávenni magunkat arra, hogy cselekedjünk. Ha az újévi fogadalmunkat egy vélt vagy valós külső nyomás miatt tettük, de mi magunk nem tartjuk fontosnak, és emiatt nincs meg az érzelmi hajtóerő - ami nélkülözhetetlen a célok eléréséhez -, akkor a cél nagy eséllyel szépen, lassan el fog tűnni a süllyesztőben.

Forrás: Canva (Serhii Yevdokymov)

Túl sok mindent szeretnénk egyszerre

Nem ritka az sem, hogy nem egy nagy célra fókuszálunk, hanem több tervünk van. Még akkor is, ha esetleg mindegyikért teszünk, és nem hagy alább a lelkesedésünk, továbbá a célok is reálisak, előfordulhat, hogy a figyelmünk és az energiánk szétforgácsolódik. Mivel egyikre sem tudunk igazán koncentrálni, ezért valóban látványos előrelépést egyik célunk esetében sem tudunk elérni. Tehát, ahelyett, hogy egyszerre szeretnél mindent megvalósítani, inkább haladj sorban: priorizáld, hogy mi a legfontosabb számodra, és egyszerre egy dologgal foglalkozz!

Nincs konkrét terv

Reális célkitűzés nem létezik tervezés nélkül – legalábbis azokban az esetekben, ahol valóban el akarjuk érni a célt. Nem elég azt mondani például, hogy idén megtanulok főzni/lefogyok/többet utazom – ezeket a célokat kis lépésekre kell bontani, és aszerint haladni. Ha szeretnél lefogyni 10 kilót, látnod kell, hogy a reális és egészséges tempó az, ha heti 0,5-1 kg-ot fogysz, azaz körülbelül 3 hónapra lesz szükséged, de inkább többre, ha a stagnálási időszakokat is belevesszük. A fogyáshoz meg kell tervezned azt is, hogy mennyit, mikor és mit fogsz mozogni, és persze azt is, hogy milyen étrendet fogsz követni. A célod eléréséhez tehát szükséges, hogy lásd a konkrét lépéseket.

Ha megfogadod a szakemberek tanácsait, átgondoltabb lehetsz az újévi fogadalmaid megtételénél, így nagyobb esély lehet arra is, hogy betartod őket. De ne feledd: az újévet ne csak a célok és a tervek viszonylatában nézd! Az újévben se felejtsd el jól érezni magadat, hagyj időt a változásokra, és haladj a magad tempójában, bármibe is kezdj bele!

Olvasd el a lenti galériánkat is! 7 újévi fogadalom az egészségedért, amit nem lesz nehéz betartani.