6 egészségügyi probléma, ami a vizesedést okozhatja: súlyos betegséget is jelezhet!

Borítókép: 6 egészségügyi probléma, ami a vizesedést okozhatja: súlyos betegséget is jelezhet! Forrás: Getty Images
A vízvisszatartás, orvosi szakkifejezéssel ödéma, olyan állapot, amikor a szervezet túl sok folyadékot tart vissza a szövetek között, mert valamilyen okból nem képes megfelelően kiüríteni a felesleget. A hátterében pedig gyakran komplex probléma állhat, ami több tényező együttes hatásának következménye.

A felvizesedés leggyakrabban az alsó végtagokon látható, de akár a kézfejen, sőt az arcon is észrevehető jelei vannak, ha a szervezetben túl sok a felgyülemlett víz. A lábak puffadása csak egy a sok apró, olykor észrevétlen, ám mégis rendkívül kellemetlen tünetnek, melyek hátterében, akár komoly egészségügyi probléma is állhat. Az is előfordulhat viszont, hogy csupán nem megfelelő a szervezetben a nátrium egyensúlya. A vizesedés gyakrabban sújtja a hölgyeket, és leginkább nyáron okoz panaszokat, de a hőség elmúltával egész évben jelentkezhetnek a tünetek, amikre érdemes figyelmet fordítani.

Nézzük, mi lehet a vízvisszatartás 6 leggyakoribb oka

1. Allergiás reakciók

Okozhatja többek közt bármilyen ételallergia is, de egyéb olyan allergiás reakció is válthat ki a szervezetben vízvisszatartást, ami duzzadással jár, így folyadékfelhalmozódáshoz vezet. Nyáron bizonyos rovarcsípések vagy kiütések mellékhatása is lehet az ödémás reakció. Ilyen esetben mindig célszerű orvoshoz fordulni, hiszen akár szükség lehet terápiára, gyulladáscsökkentő kúrára is.

Forrás: Pexels/Angela Roma

2. Hormonális változások

Nőknél gyakran a hormonális változások is felelősek a vízvisszatartásért, leginkább a menstruációs ciklus negyedik, luteális fázisában, amikor olyan egyéb kellemetlen tünetekkel is társulhat a vizesedés, mint a puffadás, a fokozott étvágy, és a rossz kedélyállapot. Súlyosabb esetben akár a pajzsmirigy rendellenes működése is kihat a szervezet vízháztartására, ezért a probléma tartós jelentkezése esetén célszerű endokrinológussal és nőgyógyásszal is konzultálni.

3. Szív- és vesebetegségek

A szívproblémák esetén a szív nem képes hatékonyan pumpálni a vért, ami a vérnyomás emelkedéséhez és a folyadék visszatartásához vezethet. A szervezetben a vesék felelősek a felesleges víz eltávolításáért, így ha nem megfelelően működnek, akkor vízvisszatartás alakulhat ki. A súlyosabb következmények elkerülése érdekében javasolt felkeresni a háziorvost, aki már a rutin laborból meg tudja állapítani, hogy szükség lehet-e kardiológiai kivizsgálásra, ha fokozódik vagy rendszeressé válik a vizesedés.

4. Mozgásszegény életmód

Az inaktív életmód is hozzájárulhat a vízvisszatartáshoz. Az inaktív, mozgás nélküli életmód csökkenti a vérkeringést, ami a folyadék stagnálásához vezethet a szövetekben, míg a rendszeres testmozgás segíthet fokozni a vérkeringést és elősegíteni a folyadék, valamint a méreganyagok kiürülését a szervezetből. Már napi 30 perc séta is sokat számít a keringés egészségének szempontjából, így legalább ennyit mindenképp érdemes beiktatni.

Forrás: Pexels/Daniel Reche

5. Gyógyszerek

Bizonyos gyógyszerek, például vérnyomáscsökkentők, szteroidok, nem szteroid gyulladáscsökkentők és hormonális fogamzásgátlók mellékhatásaként is kialakulhat vízvisszatartás, így ilyen esetben mindig jelezni kell a kezelőorvosnak a panaszokat.

6. Táplálkozás és a sóbevitel

Az étrend és a sóbevitel kulcsszerepet játszik a vízvisszatartás kialakulásában. Rengeteg élelmiszer nagyon magas mértékben tartalmaz nátriumot, leginkább a készételek, a feldolgozott, élelmiszeripari termékek, a gyorsfagyasztott áruk és a gyorséttermi ételek. Ezeket mindenképp érdemes a mindennapokból kiiktatni, nem csak a magas só-, hanem a rendkívül magas kalóriatartalom miatt, arról nem is beszélve, hogy a legtöbb csomagolt étel tele van tartósítószerrel is. Viszont azt is érdemes megjegyezni, hogy a szervezet elektrolit egyensúlyának felborulása negatív irányban is okozhat vízvisszatartást, tehát szükség van sóra, csak nem szabad túlzásba vinni a fogyasztást, és érdemes a természetes nátriumforrásokat előnyben részesíteni.

Forrás: Pexels/Alexy Almond

Ismerd meg a legjobb természetes sóforrásokat

Ezek azok tápanyagok, amiknek a feldolgozott élelmiszerekkel ellentétben jóval alacsonyabb nátriumtartalma, így fogyasztásuk erősen ajánlott a szervezet egyensúlya érdekében.

- Tengeri hal: Sokféle halfajta kiváló forrása a természetes nátriumnak, például lazac, tonhal, szardínia és tőkehal.

- Zöldségek: Különösen a sötétzöld leveles zöldségek, mint a spenót és a kelkáposzta tekinthető jó nátriumforrásnak, de a cékla és a sárgarépa is jó választás.

- Hüvelyesek: Babból, lencséből és más hüvelyesekből készített ételek is jó választás a nátrium természetes pótlására.

- Tejtermékek: Tej és tejtermékek, például joghurt és sajt is nátriumot tartalmaznak, de itt figyelni kell a zsírtartalomra is.

- Magvak és diófélék: Néhány mag, mint például a mandula és a mogyoró is tartalmaz nátriumot.

- Teljes kiőrlésű gabonák: A teljes kiőrlésű gabonák, például a barna rizs és a zab is kiváló nátriumforrás.

- Fűszernövények és gyógynövények: Sok fűszernövény, például petrezselyem, bazsalikom és koriander természetes sópótlóként is használható.

- Kókuszvíz: A kókuszvíz alacsony nátriumtartalmú ital, és értékes természetes elektrolitokkal is ellátja a szervezetet.

Érdekelnek az egészséges táplálkozással kapcsolatos tartalmak is? Akkor lapozd végig az alábbi galériánkat szuper tanácsokért!