Miért is fontos a szülésfelkészítő a kismamáknak, kispapáknak? Szülésznő válaszol!

Borítókép: Miért is fontos a szülésfelkészítő a kismamáknak, kispapáknak? Szülésznő válaszol! Forrás: Canva (Science Photo Library)
Arra a kérdésre kerestünk a választ, hogy érdemes-e a várandós kismamáknak és a leendő apukáknak szülésfelkészítő tanfolyamra járni. Vasvári Viktória szülésznő – aki szonográfus is, és nem utolsó sorban háromgyermekes édesanya –, valamit a „Szülőcsatorna" megálmodója minden kérdésünkre válaszolt.

Azt tudjuk, hogy a felkészülés már várandósság 12. hetétől nagyon fontos, nem pusztán testileg, de lelkileg is. Apákat sem szabad kímélni, hiszen nekik is érdemes hangolódni az előttük álló időszakra. Egyre inkább azt halljuk, hogy tudatosan készüljünk! Ne a szerencsén múljon, így érdemes alaposan körbenézni, hiszen számos szülésfelkészítővel találkozhatunk ma Magyarországon. A szülésfelkészítő alapnak számít, komplexebb, ha babaelsősegély, szoptatásra felkészítő, babagondozás is társul mellé.

– Viki, Te melyik szülésfelkészítőt ajánlanád?

– Én mindig a privát felkészítést javaslom (ami természetesen lehet online is), hiszen vannak olyan kérdések, amiket nem szívesen teszünk fel nagy közönség előtt a kórházi előadások során. Ha van lehetőség, a párok együtt jöjjenek el, hiszen teljesen más érdekli, nyomasztja, aggasztja az anyukát, mint az apukát. A legjobb, ha külön is el tud jönni a kismama, mert vannak olyan témák, amiket nem szívesen feszeget a férje előtt, és amikor ezeket átbeszéltük, csatlakozhat apuka is.

Sajnos jelenleg sem orvost, sem szülésznőt nem lehet választani az állami kórházakban, így a kismamák kezét az egészségügyi rendszer ebben a tekintetben kissé elengedte. Egy először szülő anyukának millió és millió kérdése van, én magam is igyekszem személyre szabottan segíteni.

Vasvári Viktória szülésznő, szonográfus.

– Milyen előnye van annak a kismamának aki részt vesz egy ilyen konzultáción?

– Az első és szerintem legfontosabb, a magabiztosság, bizalom a testünkkel kapcsolatban. És most ezt ne ilyen spirituális aspektusban értsük. Az a testtudatosság, amit adok a kismamának, nagyban megkönnyíti, lerövidíti a vajúdását. Sokkal kevésbé szorong. Még így is egy idegen helyen lesz, kórházban, fehér köpenyesek között, elég nagy a frusztráció, nemhogy akkor, ha fogalma sincs, mi vár rá.

– Milyen tematika mentén haladtok? Van erre egy szabály?

– Többféle tematika mentén szoktam haladni. Nagyban függ a kismama terhességi korától. Akik korábban jönnek hozzám, és nemcsak a szülés, hanem maga a várandósgondozás is érdekli, ez esetben pontról pontra, vizsgálatról vizsgálatra átvesszük a várandósság szakaszait, milyen plusz lehetőségei vannak, amikről esetleg az orvosa, védőnője időhiány miatt nem tudja tájékoztatni. Abban az esetben, ha a terhesség vége felé találkozunk, akkor természetesen már a tanácsadás nagy része a természetes szülés, fájdalomcsillapítás, szülés indulásának jelei, kórházi csomag, apák szerepe a szülőszobán, szülés szakaszai, aranyóra, megemlítjük a császárt és a gyermekágyas időszakról is van szó természetesen. Minden eshetőségre kitérek. De azt fontos elmondanom, hogy ezek nem kőbe vésett forgatókönyvek. Ha közben a kismamát egy másik téma sokkal jobban érdekli, akkor arról beszélünk. A felkészítés lényege, hogy nyugodt, magabiztos kismama álljon fel a beszélgetés végén. Ezért is preferálom a személyre szabott tanácsadást.

Forrás: Canva (dmitrynaumov)

– Szonográfusként milyen plusz információkat tudsz adni?

– Sok kismama már a babavárás elejétől jár hozzám, hiszen szonográfus is vagyok, FMF vizsgával is rendelkezem, ami röviden azt jelenti, hogy a genetikai ultrahangok alkalmával kiterjesztetebb vizsgálatot tudok nekik nyújtani. Már az ultrahangok során is rengeteg fontos kérdést át szoktunk beszélni, a laboreredménytől kezdve a pocakkrémen át a genetikai tesztekig. Fontosnak tartom, hogy a leendő szülők tisztában legyenek minden lehetőséggel, és ezen tudások birtokában meg tudják hozni a döntést, hogy az adott vizsgálatra, tesztre szükségük van-e.

Ha szonográfusként egy fontos vizsgálatot kellene megneveznem, az az anyai vérvételes genetikai tesztek, vagyis a NIPT-tesztek lennének. Tudom, hogy nem olcsó mulatság, de igen fontosak, hiszen az ultrahang során nem látunk géneket, így csak az ilyen vizsgálatokkal tudjuk a magzatokat a 99%-os pontossággal vizsgálni. Ha csak egy kategóriával vesz az ember olcsóbb babakocsit, már megvan az ára.

Galériánkban 5 hasznos könyvet mutatunk be a szülésről, a császármetszésről és a VBAC-ről!