Miért van november végén több bajszos ember, mint az év többi hónapjában?
Életem egyik legmeghatározóbb pillanata volt, amikor egy nappal azután, hogy barátnőmnek egy beszélgetés közben azt mondtam, hogy most minden rendben van, megszólalt a telefonom és a következő mondatokat hallottam vissza:
Úgy gondolom, ezek azok a szavak, amit egy általad szeretett embertől semmiképp sem szeretnél visszahallani. Ez az a mondat kombináció, ami egy életre megváltoztatja a Te életed is. Ám mégse jelenti feltétlen a búcsút és a végét egy kapcsolatnak. Az időben észrevett daganatok nagyon nagy százaléka gyógyítható. Részben erről is szól a minden évben megrendezésre kerülő Movember mozgalom.
A novemberi hónapban számos férfi, ismert ember bajusznövesztéssel, míg cégek frappánsan elhelyezett bajuszokkal szeretnék felhívni a figyelmet férfiak egészségügyi problémáira, többek között a depresszióra és a hozzákapcsolódó öngyilkosságra, here- és prosztatarákra. 2004-től a Movember Foundation rendezett jótékonysági gyűjtést, elsőként Ausztráliában és Új-Zélandon. 2009-ben indult a mozgalom, 2016-tól már egyesületi formában működik, a Movember Magyarország Egyesület keretén belül.
A Menstmanus mozgalom, ahogy magukról írják, 2008 óta minden év novemberében felhívják a figyelmet bajuszos mozgalmukkal a férfiak egészségére, a prosztataszűrés fontosságára. Több mint egy évtizednyi munkánknak köszönhetően az ország legnagyobb férfiegészséggel foglalkozó szervezetévé nőtte ki magát a MentsManust Egyesület. A MentsManust mozgalom az elmúlt pár évben már nemcsak novemberben, hanem az egész év során végez aktív munkát és szűréseket. Célunk, hogy a lehető legtöbb helyszínre eljussunk információs anyagaikkal, és a mindössze egy vércseppet igénylő PSA-szűrővizsgálatainkkal.
Nem szívesen járunk orvoshoz, tartunk a fehér köpenyes emberektől a kiszolgáltatott helyzetektől, ezért is hozták létre a különböző eseményeken, rendezvényeken igénybevehető vércseppes szűrőpontokat, ahol csupán 15 perc alatt egy cseppvérből megmérik a férfiak PSA szintjét, amit aztán négyszemközt EÜ-s dolgozókkal kiértékelnek, és javaslatokat tesznek a további teendőkről.
2015 óta az ország 281 pontján összesen 13 326 férfit szűrtek meg, melyből 17,3% férfinak magas volt a PSA értéke. Munkájuk direkt visszajelzéseként 23 férfi adta tudtunkra, hogy összefogásuk mentette meg az életét, azzal, hogy csupán egy csepp vérből időben diagnosztizálni tudták prosztatarákot. A prosztatarák korai stádiumban tünetmentes, épp ezért veszélyes, azonban ebben a szakaszban még jó eséllyel gyógyítható.
A PSA (prsztata specifiku antigén) egy enzimfehérje, amit a prosztata mirigyhám sejtjei termelnek. Az egészséges prosztatából csak kis mennyiségű PSA kerül a vérbe, és csak a prosztata különféle megbetegedései során nő meg ez az érték a vérképben. A PSA- szint emelkedés azonban nem egyértelmű jele a prosztataráknak, azaz nem csak rosszindulatú tumoros elfajulás esetén mérhető magasabb PSA szint.