A méregtelenítés legnagyobb csapdája: a pár napos éheztető kúrák után ezért mutat majd többet a mérleg nyelve
Először is hidd el, nem vagy egyedül, és ne érezd magad rosszul attól, ha január első napjaiban pár kilóval pluszban vagy az ünnepek előtt rögzített súlyodnál. Egyrészt valószínű sokkal kevesebbet pihentél a sok vendégség, és kötelező családi programok között, másrészt nyilván olyan ételeket is megengedtél magadnak, amiket a normális hétköznapokon igyekszel kerülni, harmadrészt az is előfordulhat, hogy akár belecsúsztál egy késő esti vacsorába, vagy egy hajnalig tartó iszogatásba. Az év ezen időszaka épp ezektől a programoktól lesz izgalmas, szóval egy picit se legyen bűntudatod amiatt, hogy kicsit elengedted a gyeplőt, és jól érezted magad a kalóriák számolgatása nélkül is. Több, mint valószínű, hogy a sport sem volt az elmúlt hetekben fókuszban, így hidd el, amint visszatérsz a mindennapokon szokásos rutinhoz, egy-két hét alatt magától is helyre billen a mérleg nyelve.
Nincs még egy olyan fogyókúrázás és életmódváltás szempontjából népszerű dátum, mint az újév eleje
Ám a január elején megkezdett diéták eredménye rendszerint elmarad, és a statisztikák szerint hosszú távon semmiképp sem mondhatóak eredményesnek. Pláne nem egészségesnek. Egy kiéheztetésre, a szervezet kizsigerelésére alapuló fogyókúrával ugyanis sokkal többet lehet ártani, mint amennyit nyerni lehet azzal a hirtelen leadott pár kilóval. A legtöbb pár napos, csodákat ígérő diéta mind ugyanazon az elven alapszik egyébként, mint a valóban tartós eredményt biztosító életmódváltás, csak sokkal drasztikusabb módon: a hirtelen bekövetkezett kalóriadeficiten. Vagyis fogyassz (sokkal) kevesebb kalóriát, mint amennyire szükséged van. A szakértők szerint 1 kg leadásához -7000 kalóriára van szükség, és a tartós fogyás hetente maximum 0.5 kg-ban mérhető. Ezzel szemben bizonyos kúrák akár 5-8 kilós fogyást is ígérnek alig pár nap alatt, a jóhiszemű páciens pedig a siker reményében alá is veti magát gyorsan a napokon át tartó éheztetésnek, majd a kúra befejezését követő 10-14. nap tájékán szomorúan szembesül azzal a ténnyel, hogy a hirtelen leadott kilók akár másfélszerese is visszaköszön a mérlegen. Ennek pedig tudományosan is nagyon egyszerű magyarázata van.
Az emberi szervezet nagyon okos, és ösztönösen működő gépezet
Minden embernek van egy genetikailag kódolt, ideális súlya, egy olyan állapot, amiben a teste jól érzi magát. Ez mindenkinél egyedi, nyilván függ az életmódtól, a folyadékfogyasztási, a táplálkozási, és a sportolási szokásaitól is, de hatással vannak rá a különféle ételintoleranciák, és például az alvási rutin is. A nőknek pedig kifejezetten befolyásolja a súlyát a havi ciklusuk, így nem meglepő, ha valaki a menstruáció elején 2-4 kilóval is több lehet, mint a 10-14. nap környékén. Tehát a testsúlyt sok tényező együttesen befolyásolja. Azonban egy dologban hasonlóan működik minden szervezet, ez pedig a tartalékolás.
Ha hirtelen megvonod a szervezettől az éltető energiát, vagyis a tápanyagokat, akkor azt azzal szó szerint sokkolod, és lehet, hogy rövid távon elkezd csökkeni a súlyod, azonban ahogy visszatérsz majd a normális étkezéshez, a szervezeted azt fogja gondolni, hogy most muszáj túlélő üzemmódba kapcsolni, mert mi van ha? Mi van ha újra jön majd egy ilyen sokkos állapot, ismét elkezded majd éheztetni, és nem jut elég energiához, így inkább amíg van miből, jól elraktároz. Tehát épp az ellenkezőjét éred el annak, amit szerettél volna, lehet, hogy egy pár napos fogyókúra után mínuszban leszel, de ahogy visszatérsz a normális étkezéshez, egyből sokkal többet, és gyorsabban fogsz majd visszahízni.
Szóval nem tudod a saját szervezetedet becsapni, túl jó ahhoz a memóriája
Így nem marad más, mint a tartós életmódváltás, ha valóban hosszú távon, tartósan és mindenekelőtt egészségesen szeretnél megszabadulni a súlyfeleslegtől. Az újév első napjaiban pedig ne sokkold egy fogyókúrával önmagad, inkább figyelj oda egyszerűen csak néhány, könnyen betartható 6 szabályra, és egyből jobban fogod magad érezni a bőrödben:
1. igyál naponta 2-3 liter tiszta vizet
2. sétálj minél többet
3. aludj eleget, legalább 7-8 órát
4. mozogj hetente legalább háromszor 60 percet
5. kerüld a cukros ételeket
6. fogyassz több fehérjét, és kevesebb szénhidrátot
Ha pedig elhatároztad, hogy egy gyors fogyókúra helyett inkább belevágsz az életmódváltásba, akkor a következő galériánk máris a segítségedre lehet, hiszen szuper hasznos kiegészítőket ismerhetsz meg, amiknek a segítségével könnyebben megy majd a változtatás: