Magyar kutatás hozhatja el az áttörést az Alzheimer-kór korai diagnosztizálásában: sokat javulhat segítségével az életminőség

Borítókép: Magyar kutatás hozhatja el az áttörést az Alzheimer-kór korai diagnosztizálásában: sokat javulhat segítségével az életminőség Forrás: Andrea Piacquadio/Pexels
Elképesztő áttörést ért el Magyarország az Alzheimer-kutatásban, ugyanis Kelet-Közép-Európában elsőként lehet a tünetek megjelenése előtt, mindössze egy vérvizsgálattal kimutatni az Alzheimer-kórra jellemző fehérjék jelenlétét. Ezt követően pedig a mesterséges intelligenciának köszönhetően egy online elvégezhető memóriateszttel követhető nyomon az állapotromlás.

Megdöbbentő, de a Nemzetközi Alzheimer Társaság jelentése szerint ma megközelítőleg 50 millió ember él az adott betegséggel, Magyarországon pedig 250 ezerre becsülik azok számát, akik érintettek. Ennek oka elsősorban a társadalom elöregedésében keresendő, ennek fényében pedig akár az elkövetkezendő 20 évben meg is duplázódhat az érintettek száma.

Az eddigiekben az Alzheimer-kór megjelenését CT- és MR-vizsgálatokkal, illetve gerincvelői agyvízvétellel lehetett kimutatni. Utóbbi igen komplex, fájdalmas beavatkozás. Azonban az áttörésnek köszönhetően egy egyszerű vérvételből meg lehet állapítani azt, hogy vannak-e a szervezetben a betegségre utaló kóros fehérjék. Ezentúl pedig a teszt segítségével a mesterséges intelligencia nyomon kíséri az esetleges romlást. Ebből a vizsgálatból pedig akár 96-97 százalékos pontossággal megbecsülhető az Alzheimer-kór kialakulásának esélye, akár 10-15 évre előre is. Ezentúl az is kiszűrhető, ha valaki demenciás tüneteket produkál, de valójában nem Alzheimer-kórban szenved.

Forrás: Pixabay/Pexels

Továbbá pozitívnak bizonyul, hogy akik a tesztelésben részt vettek, és legalább egy éve végzik el rendszeresen az adott feladatokat, sokaknál javulást lehetett megfigyelni. Ez pedig azt bizonyítja, hogy lehet javítani a szellemi tevékenységüket agytornával, arról nem is szólva, hogy abszolút nyomonkövethető a beteg állapota állandó orvosi konzultáció hiányában is. Az ötlet egyébként még a koronavírus-járvány időszakában született, mikor is fontos volt, hogy orvos-beteg találkozó hiányában is lehessen követni a beteg állapotát.

Ez azért is nagyon fontos, mert japán kutatók arra jutottak, hogy statisztikák szerint azoknál az időseknél, akik rendszeresen mozognak és a laboreredményeiket is kontroll alatt tartják, abszolút kitolódott a súlyosabb tünetek megjelenésének időpontja. Ezentúl nagyon fontos, hogy a szellemi frissesség megőrzésében a társas kapcsolatoknak is hatalmas szerepe van.

Az új szűrési módnak, illetve a tesztnek köszönhetően az Alzheimer-kór megjelenése előtt sokat lehet tenni az életminőség megtartásáért.

Íme a demencia 12 korai tünete, ami aggodalomra adhat okot!