8 szokás, aminek segítségével évtizedekkel is tovább élhetsz: egymástól függetlenül is hatásosak!
Azok a férfiak, akik 40 éves korukra mind a nyolc életmódbeli tényezőt követik, akár 24 évvel tovább élhetnek, mint azok, akik nem veszik fel ezen egészséges szokások egyikét sem. A nők ezzel szemben 22,6 éves növekedést tapasztalhatnak. A tudósok szerint mindegyik tényező egymástól függetlenül csökkentheti a korai halálozás kockázatát. Ha azonban együtt vesszük ezen tényezőket, a hosszú élettartamra gyakorolt hatás megsokszorozódik.
Ezek a szokások a következők:
8 életmódbeli szokás a hosszabb élettartamhoz
Xuan-Mai T. Nguyen és a társszerző, Yanping Li több mint 719 147 amerikai katonai veterán orvosi feljegyzéseiből és kérdőíveiből gyűjtött adatokat. A vizsgálatba 40 és 99 év közötti felnőtteket vontak be. A nyomon követés során 33 375 halálesetet regisztráltak. A kutatópáros azt találta, hogy a nem aktív tevékenység, az opioidok használata és a dohányzás volt a legnagyobb hatással az élettartamra, ezek a tényezők 30-45%-kal nagyobb halálozási kockázatot okoztak a vizsgálat során. A rossz alváshigiénia, az egészségtelen táplálkozás, a mértéktelen ivás és a stressz körülbelül 20%-kal növelték a kockázatot. A pozitív társas kapcsolatok hiánya a kockázat 5%-os növekedésével járt.
A kutatók kijelentették, hogy ezek az eredmények azt mutatják, hogy a különböző (negatív) életmódbeli tényezők hozzájárulhatnak a korai halálhoz és rokkantsághoz vezető betegségekhez. Ezenkívül rámutatnak arra, hogy a jobb döntések meghosszabbíthatják az egészséges életéveket.
Nguyen megjegyezte, hogy az ilyen típusú tanulmányok nem tudják bizonyítani, hogy ezeknek a szokásoknak az elfogadása növelheti az élettartamot, de összhangban vannak más hasonló tanulmányokkal – tette hozzá.
Miért segíthetnek ezek a változások az élettartam meghosszabbításában?
Tariq Hafiz, a Pritikin Longevity Center orvosi igazgatója, kardiológusa és oktatója elmondta: „Klinikai és megelőző kardiológusként határozottan hiszek abban, hogy ezeknek az átfogó életmódtényezőknek az alapja mind az elsődleges, mind a másodlagos megelőzés alapja, melyekkel megelőzhető számos krónikus betegség, például szív- és érrendszeri betegségek, rák, cukorbetegség, demencia stb. Továbbá megjegyezte, hogy az előnyök valószínűleg az oxidatív stressz és a gyulladások megelőzésével érhetők el.
Hafiz kifejtette, hogy a szív- és érrendszeri betegségek és a rák a vezető halálokok, a szívbetegségek módosítható kockázati tényezői jól ismertek. Ezek a kockázati tényezők ugyanis a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, a mentális stressz, a zsigeri elhízás, az egészségtelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód – mondta.
Azt is elmondta, hogy a dohányzás a krónikus betegségek, például a szív- és érrendszeri betegségek fő kockázati tényezője; stroke; tüdő-, húgyhólyag- és nyelőcsőrák; krónikus tüdőbetegség; és a cukorbetegség.
Tippek a 8 szokás elfogadásához a hosszú élettartam érdekében
A Tally’s Health biológiáért felelős alelnöke és a kutatás-fejlesztési részleg vezetője, Trinna Cuellar, Ph.D. azt mondta, hogy a fenntartható változásokhoz olyan szokásokat kell elfogadnunk, amelyek megfelelnek az életmódunknak.
Példaként arra, hogyan szabhatjuk személyre a saját szükségleteinkhez ezen tényezőket, egy újdonsült anyára mutatott rá, aki átmenetileg nem tudja csökkenteni a stresszt vagy javítani az alvását, de még mindig képes megbirkózni olyan területekkel, mint a táplálkozás és a társadalmi elégedettség.
Cuellar hozzátette, hogy a hordható eszközök, a telefonos alkalmazások és a közösségi támogatás is hasznos lehet az új szokások kialakításában. Használhatunk például lépésszámlálót, ivási szokásainkat nyomon követő alkalmazásokat vagy csoportos fitneszórákat, amelyek segítenek abban, hogy ne térjünk le a helyes útról.
„Gyakran az működik a legjobban számomra, ha az edzőim és a barátaim felelősségre vonnak, amikor azt tervezem, hogy aznap nem edzek velük” – mondta. „Ez sokkal nehezebbé teszi számomra, hogy lemondjam az edzést, amikor a napjaim rendkívül mozgalmasak.”