7 tipp, hogyan táplálkozz idén egészségesebben: ezeket érdemes szem előtt tartanod

egészséges táplálkozás, zöldségek, életmód, táplálkozási szokások, Forrás: Unplash / Farhad Ibrahimzade
Leszögezhetjük rögtön, hogy az egészséges táplálkozás egyáltalán nem olyan egyszerű, mint amilyennek hangzik!

Sőt, általában az egészséges táplálkozás rövid és hosszú távú előnyeinek megértése sem szokott a legtöbbek számára gondot jelenteni: csökken a szívbetegségek, a 2-es típusú cukorbetegség és az elhízás kialakulásának kockázata. Segít a meglévő cukorbetegség kezelésében, megelőzhető sok egyéb krónikus megbetegedés és szövődmény, mint amilyen például a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, az érelmeszesedés. Sőt, bizonyos esetekben az egykor szükségesen használt gyógyszerek el is hagyhatók az egészséges táplálkozás hatására. Szóval nem az egészségesebb táplálkozás miértje bonyolult, hanem a hogyanja! Hogyan kezdj hozzá és hogyan állandósítsd a mindennapi étkezéseid során az egészséges táplálkozás alapelveit?

1. Tudd, mi jellemzi az egészséges táplálkozást

Az egészséges táplálkozás olyan étkezési minta, amely túlmutat bármilyen diétán, melyet hosszabb-rövidebb ideig bírsz csak követni. Táplálékot ad, jóllakottságot biztosít, egyensúlyt, elégedettséget teremt az étkezésben, a testsúlyt optimalizálja és hosszú távon következetesen betartható. Az egészséges táplálkozás egyik fontos alapelve tehát a következetesség, ugyanis az egészségügyi előnyök kiaknázásához csak így segít hozzá. Ezenkívül nagyon fontos, hogy fogadd el az étkezés rendszerességét, nem hagyhatsz ki étkezést és nem hagyhatsz el semmilyen makrotápanyagot (szénhidrátot, fehérjét, zsírt).

egészséges táplálkozás, alapanyagok, tiszta táplálkozás,
Forrás: Unsplash / Dan Gold
Az egészséges táplálkozás jóval több előnnyel bír, mint elmondással.

Az egészséges táplálkozás során a következő alapanyagoknak helyet kell biztosítani az étrendben:

  • Nem keményítőtartalmú zöldségek, például sötét leveles zöldek, paradicsom, paprika, brokkoli, hagyma, spárga, kelbimbó, uborka, friss fűszernövények, sárgarépa.
  • Gyümölcsök lehetőleg frissen, egyéb híján olykor fagyasztottan, 100 százalékos facsart gyümölcslé formájában.
  • Teljes kiőrlésű gabonákból készült termékek, zab, rizs, egyéb álgabonák (például köles, hajdina, quinoa).
  • Sovány fehérjék, mint például baromfihús, egyéb sovány húsok, tenger gyümölcsei.
  • Kalciumban gazdag élelmiszerek, például alacsony zsírtartalmú tejtermékek.
  • Telítetlen zsírok: avokádó, diófélék, magvak, olajos halak és olíva- vagy repceolaj formájában.

Az egészséges táplálkozás azt is jelenti, hogy gyakrabban választjuk (vagy kizárólag) a teljes élelmiszereket a feldolgozott, csomagolt ételek helyett. A feldolgozott élelmiszerekben található telített zsírok, hozzáadott cukor, mesterséges ízesítőanyagok, tartósítószerek hosszú távon egészségtelennek tekinthetők.

Forrás: Pexels/Ella Olsson
Az egészséges táplálkozás során néhány alapanyagnak feltétlen helyet kell biztosítani.

2. Távolítsd el az egészségtelen táplálékokat a konyhádból

Az egészséges táplálkozás legnehezebb része a következetesség. Ahogy telnek a napok, úgy gördülnek egy-egy életmódváltás, táplálkozásreform elé az akadályok, amelyek nem ritkán megtorpantanak, s visszavezetnek a régi szokások irányába. Ezekre egyszerűen fel kell készülni jó előre, s ezek miatt érdemes egyszerűen kipakolni mindazt az élelmet és alapanyagtípust, mely nem illeszkedik az egészséges táplálkozás rendszerébe. Az is jó, ha fejben átgondold, miért fontos számodra a változtatás, ugyanis az egészséges táplálkozás sokak számára egyenesen korlátozónak tűnik, már pedig nem segít, ha így érzel. Valójában egyetlen étel sincs tiltólistán, de vannak olyan ételek, amelyeket ritkábban, másokat jóval gyakrabban érdemes fogyasztani. A kedvenceid elkészítésénél például egészségesebbé tudod tenni a hozzávalókat, s máris ott maradhat az étrendedben. Ha pedig tudod magadról, hogy hajlamos vagy engedni a csábításnak, egyszerűen ne tarts a konyhádban olyasmit, aminek az elfogyasztását követően rosszul érzed majd magad. Tervezd meg előre a táplálkozásaidat, ne éhségtől vezérelten dönts és vásárolj ételt.

A további tippekért kattints a galériára!