Miért van a spaghetti alla puttanescának trágár neve? (+ recept)

Borítókép: Miért van a spaghetti alla puttanescának trágár neve? (+ recept)
A puttana k*rvát jelent olaszul, viszont legendás olasz spagettirecept mentségére legyen mondva, hogy kevés hozzávaló kell hozzá és percek alatt elkészül.

Egyáltalán nem arról van szó, hogy egy olasz specialitásnak mindenképp trágár nevet kell adni ahhoz, hogy híressé váljon, elvégre a penne all’arrabbiata csak „mérges”, a pizza capricciosa pedig „szeszélyes”, mindkettő jóval ártatlanabb ennél a szószban tocsogó tésztaételnél. (Közeledünk már.) Na de vajon miért a szajhákról nevezték el ezt a nápolyi spagettit, talán mert a helyi nyilvánosházak közkedvelt receptje volt vagy ilyesmi?

Noshát a név eredete az 1950-es évekből származik, amikor egy Sandro Petti nevű ischiai (Nápoly közeli sziget) születésű étteremtulajdonost zárás előtt meglepte egy csoport éhes vendég. Követelték, hogy “faccia una puttanata qualsiasi”, vagyis főzzön nekik bármilyen sz*rt, amije csak van. Petti kamrájában majdnem üresek voltak a polcok, de ő azért nem hagyta cserben a vendégeit.

A spaghetti alla puttanesca minden hozzávalója tartós, semminek sem kell frissnek lennie. A szósz paradicsomos alapú, de a konzerv is megfelel, sőt. A szardellakonzerv is eláll akár évikig, nem beszélve a kapribogyóról és az olívabogyóról. A csilinek kifejezetten jót tesz, ha száraz, a fokhagyma pedig hónapokig eláll. Ezekből a hozzávalókból percek alatt összeütheted a puttanescát, íme a recept:

SPAGHETTI ALLA PUTTANESCA

spaghetti,puttanesca
Forrás: Wikimedia Commons

Hozzávalók 4 személyre:

  • 370 g spagetti
  • 10 g sós kapribogyó
  • 25 g olajos szardella
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 30 g extra szűz olívaolaj
  • 80 g fekete olajbogyó
  • 1 konzerv hámozott paradicsom vagy 500 g friss paradicsom (a koktélparadicsom a legjobb)
  • 1 kk tengeri só (vagy ízlés szerint)
  • csili ízlés szerint

Elkészítés:

1. Forralj fel egy fazékban vizet bőséges mennyiségű sóval, majd dobd bele a tésztát. Általában 10 perc alatt fő al dente állagúra (a pontos adatok a csomagoláson). Ezalatt el is készülsz a szósszal.

2. Egy nagy loccsantásnyi olívaolajat hevíts fel kislángon. Dobd bele a vékonyra szeletelt fokhagymát és süsd barnára. Add hozzá a szardellát és főzd, ameddig szét nem mállik az olajban.

3. Keverd bele a kapribogyót, az olajbogyót és az apróra darabolt csilit. Mehet a lábosba a paradicsom (ha friss, előzőleg forró vízben főzd pár percig, majd hámozd meg) és kislángon főzd tovább 3-4 percig.

4. A tésztát szűrd le és egyenletesen keverd el a szósszal. Ellenőrizd, hogy az ízlésednek megfelelően van-e fűszerezve (elég csípős például?) és szórd meg petrezselyemmel.

Melyik tésztafajtát mire használhatod?