Reformpalacsinták a dietetikustól: tej, tojás vagy glutén nélkül

böjt,palacsinta,mentes,lisztmentes,tejmentes,gluténmentes,tojásmentes Forrás: Pixabay
Az utóbbi években a húshagyó kedd, azaz a húsvét előtti 40. nap – vagyis a böjt kezdete – valóságos palacsintaünneppé vált. Igen ám, de a palacsintával több baj is van: 1. kalóriadús. 2. magas a glikémiás indexe. 3. ha ki kell iktatnod az étrendedből a tejet, a tojást vagy a glutént, akkor gondban lehetsz. De nem velünk: mutatunk néhány szuper receptet!

Gajda Zoltán dietetikus kidolgozott számunkra három olyan receptet, amelyeken egyszerűen nem találhatunk fogást. És még finomak is! Nem csak böjt idejére javasoljuk.

Receptjeink segítségével palacsintáid kiállják a következő 3 próbát is:

1. Ha el kell hagyni a tojást: érdemes ilyenkor a tésztát egy kicsit sűrűbbre készíteni, esetleg egy kis keményítőt adni hozzá. (Itt találsz egy másik szuper palacsintát tojás nélkül.)

2. Ha el kell hagyni a tejet: a különböző tejpótló alternatívák más és más módon hatnak a vércukorszintünkre, a választásnál érdemes ez ügyben tájékozódni.

3. Ha el kell hagyni a glutént: ha csupán a glutén elhagyása a cél, ma már nagyon sok alternatívát találhatunk a megoldásra. Nehézség, hogy ezek mellett általában már nem, vagy csak nehezen hagyható el a tojás, sőt néha nagyobb mennyiségben szükséges a tészta készítéséhez, így ha a glutén és a tojás együttes elhagyása a cél, már valamivel nagyobb kihívás elé nézünk. Ráadásul a glutént nem tartalmazó, leggyakrabban használt lisztfélék (pl. a rizsliszt, a kukoricaliszt és gyakran a készen kapható sütemény- és palacsintaporok is) sok esetben kedvezőtlen hatást gyakorolnak a vércukorszintünkre a magas glikémiás indexük miatt. (Másik kedvenc gluténmentes palacsintánk itt.)

Mint Gajda Zoltán mondja: „Én a magam részéről a gluténmentes alternatív lisztfélék közül a hajdinát vagy más néven pohánkát részesítem előnyben. Valójában nem is gabonaféle. Botanikailag a keserűfűfélék családjába tartozik. Magas B- és E-vitamintartalmával tűnik ki a többi „lisztpótló” lehetőség közül, továbbá kedvező élettani hatású flavonoidokat és rutint is tartalmaz, ami az érrendszer számára fontos antioxidáns vegyület. Erősíti a hajszálereket, csökkenti a koleszterinszintet, fogyasztása visszeres panaszok esetén is előnyös. Számtalan jó tulajdonsága között említhető még, hogy glikémiás indexe alacsonyabb a leggyakrabban használt gluténmentes lisztfélékhez – a rizs- és kukoricaliszthez – képest. A megsütött tészta az előbb említett alapanyagokból készült palacsintákhoz képest könnyebben kezelhető, hidegen sem törik, jól tölthető, formázható.

Gajda Zoltán

Dietetikus és fitoterapeuta (gyógynövényterapeuta). Eredeti szakmája szakács. Mindezek mellett fülakupunktúrás addiktológus. Ez a módszer csökkenti a fogyókúra során jelentkező elvonási tüneteket (vagyis az éhséget).

[email protected]

Sós palacsintákhoz pedig kiváló a csicseriborsó- és a sárgaborsóliszt.

A tészta készítése során, amennyiben a tej helyettesítése is szükséges, én a mandulából vagy a kókuszból készült italokat javaslom. Nemcsak azért, mert glikémiás indexük alacsonyabb mint a gabonákból készült tejpótló italoké, hanem mert segít elfedni a hajdina sokak által nem kedvelt, kissé édeskés ízét. Az enyhe édeskés mellékíz mellett a hajdina másik hátrányos tulajdonsága, hogy a búzaliszttel ellentétben tojás hozzáadása nélkül nem tudunk megfelelő, süthető tésztát készíteni. De ezt is megoldjuk!"

Palacsinta alaprecept édes palacsintákhoz (5db)

Hozzávalók:

  • 2 tojás
  • 10 dkg hajdinaliszt
  • 3 dl tej / mandulaital / kókuszital
  • egy csipet só
  • 3 g olaj

Elkészítés:

A tojást, a hajdinalisztet, a tejet vagy tejpótló italt egy csipet sóval keverőtálba tesszük, majd habverővel simára keverjük. Először csak a folyadék kb. 1/3 részét adjuk a száraz anyagokhoz, majd miután csomómentesre kevertük, folyamatosan keverés mellett adjuk hozzá a fennmaradó részt. Az így kapott, aránylag híg tésztát kb. 10-15 percig pihentetjük. A palacsintasütőt megkenjük olajjal, majd felforrósítjuk. Kb. egy kisebb merőkanálnyi tésztát eloszlatunk a serpenyőben. Mikor láthatóan elkezd az edény falától elválni, megfordítjuk, és a másik oldalát is készre sütjük.

Ha a tojást is szeretnénk elhagyni, helyette kb 1 decivel több folyadékot használjunk a tészta készítéséhez. Az így kapott, meglepően híg masszához keverjünk 2 teáskanál őrölt útifűmaghéjat, majd a tésztát legalább 10 percig pihentessük. Ezalatt az útifűmaghéj megdagad, és a tészta sűrűbbé, kocsonyás állagúvá válik.

Ebben az esetben a hozzávalók:

  • 10 dkg hajdinaliszt
  • 4 dl cukrozatlan mandulaital
  • 20 g útifűmaghéj-őrlemény
  • csipet só
  • olaj a sütéshez

A hajdina mellékízének csökkentésére kiváló módszer lehet még a tészta ízesítése, a töltelékhez passzoló anyagokkal. Például ha a palacsintát almával töltjük, a töltelék mellett a tésztához is érdemes egy kevés fahéjat keverni. Diós vagy akár almás töltelék esetén is jó szolgálatot tehet, ha egy kevés darált diót megpirítunk, majd miután kihűlt, a tésztához adjuk. Túró töltelék esetén (amennyiben a tejterméket nem kívánjuk elhagyni) reszelhetünk egy kevés citromhéjat, vagy adhatunk vaniliát is a masszához.

Forrás: Gajda Zoltán
Almás palacsinta hajdinalisztből

Kakaós palacsinta készítése esetén a masszához is keverhetünk a töltelék anyagából, szép barna palacsintákat kapva így. És természetesen ezeket variálhatjuk is. Például kakaós palacsintatészta almával és dióval töltve. Jó hír azok számára, akik a tejterméket nem kénytelenek száműzni étrendjükből, de a hajdina ízét nehezen fogadják el, hogy a tapasztalatok szerint, ha a sütéshez vajat használunk, az jelentősen csökkenti a hajdina jellegzetes ízét.

Forrás: Gajda Zoltán
Kakaós palacsinta hajdinalisztből

Sós palacsinta alaprecept (5db)

Nálunk sajnos nem annyira elterjedt a hüvelyes lisztek használata, mint a keleti konyhaművészetben. Szénhidráttartalmuk és kalóriaértékük megközelíti ugyan a gabonákét, glikémiás indexük azonban a zöldségekével vetekszik, vagyis rendkívül alacsony. Fogyókúra esetén mindenképp érdemes beilleszteni étrendünkbe mint szénhidrát forrást.

Következzen két glutén-, tej- és tojásmentes, alacsony glikémiás indexű palacsinta receptje.

Hozzávalók:

  • 50 gramm csicseriborsóliszt
  • 50 gramm sárgaborsóliszt
  • 30 gramm őrölt lenmag
  • fokhagyma
  • kurkuma
  • finomra vágott koriander
  • 3 dl cukrozatlan mandulaital
  • 3 g olaj

Elkészítés:

Összekeverjük a kétféle lisztet és a lenmagot. Kevés sóval, fokhagymával, kurkumával és finomra vágott korianderrel ízesítjük, majd felengedjük a cukrozatlan mandulaitallal. Csomómentesre keverjük, és legalább 10 percig pihentetjük. A lenmag megdagad, így a híg tészta sűrűbbé, kocsonyás állagúvá alakul. Egy felforrósított palacsintasütőt olajjal kikenünk, majd egy kisebb merőkanálnyi tésztát egyenletesen eloszlatunk benne, és megsütjük.

Spenótos palacsinta

Leveles parajt kevés felhevített olajban ugyanazokkal a fűszerekkel, amelyeket a tészta készítéséhez is használtunk, puhára párolunk. Ezután kevés mandulaitallal felengedjük és lassú tűzön addig forraljuk, amíg a leve el nem párolog. Ha mindent jól csináltunk, akkor egy sűrű, krémes állagú, fűszeres parajkrémet kapunk. Ezzel megtöltjük, majd feltekerjük a palacsintákat. Ízlés szerint sajtot (ha nem cél a tejmentesség) vagy növényi sajthelyettesítőt reszelhetünk rá, amivel együtt a sütőben pirosra sütjük a palacsintát. Díszítésként finomra vágott korianderrel szórhatjuk meg.

Forrás: Gajda Zoltán
Parajos palacsinta csicseriborsólisztből

Sonkás palacsinta

Tésztája hasonlóképen készül, mint a parajos palacsintáé, csak a sárgaborsóliszt arányát egy kicsit megemelhetjük a csicseri rovására, mivel ez rendkívül jól illik a sonka ízéhez. Fűszerezése is eltér a parajos változattól. Ezt sóval, fokhagymával és szerecsendióval ízesítjük. Elkészítése a továbbiakban megegyezik a parajos változatéval, vagyis hozzáadjuk a lenmagőrleményt és a mandulatejet, pihentetjük, majd kisütjük. A sonkakrém elkészítése is hasonló. A darált sonkát kevés felhevített olajon sóval, borssal, fokhagymával és szerecsendióval fűszerezve megpirítjuk, felengedjük egy kevés mandulaitallal, majd innentől (a tálalást is beleértve) a parajos változattal azonos módon járunk el. Vagyis a krémet beforraljuk sűrű állagúra, betöltjük a palacsintákat és esetleg reszelt sajttal vagy növényi eredetű sajthelyettesítővel megszórva pirosra sütjük.