3 tipikus jel, ami leleplezi a passzív-agresszív embert: derítsd ki, rád jellemző-e ez a viselkedés!

Borítókép: 3 tipikus jel, ami leleplezi a passzív-agresszív embert: derítsd ki, rád jellemző-e ez a viselkedés! Forrás: pexels/Liza Summer
A passzív-agresszív viselkedés is tud olyan bántó lenni, mint az aktív agresszió, de mivel nincs nyílt konfrontáció, sokszor összezavarja és elbizonytalanítja azt, akire irányul. Ezért van az, hogy amikor mi vagyunk a célpont, megvédeni is nehezebb magunkat.

Az emberek szándékainak dekódolása, a viselkedésük értelmezése sokszor már önmagában is nehéz, de a passzív-agresszív viselkedés tovább bonyolítja a helyzetet. Az, hogy egyes tettekre miként reagálunk, mit gondolunk róla, gyakran attól függ, hogy a saját szűrőnkön keresztül hogyan értelmezzük a cselekedetet. A szociálpszichológusok szerint az információhiány tovább torzíthatja mások viselkedésének értelmezését, különösen akkor, ha az a tett a szemünkben nem kívánatos. Ezen felül közrejátszik még az illetővel való aktuális kapcsolatunk is, ugyanis sokszor mások viselkedését úgy értelmezzük, hogy az megerősítse a már kialakult képünket. Éppen ezért annak eldöntése, hogy valaki passzív-agresszív-e nem feltétlen egyszerű, de Shawn Meghan Burn pszichológia professzor elmondja, hogyan ismerhetjük fel.

Elbizonytalanítanak, összezavarnak

A passzív agresszió, akárcsak az aktív agresszió, magában foglalja a bántalmazás szándékát, de a nyílt agresszióval ellentétben közvetett, és összezavarhatja azt, akire irányul. A passzív-agresszív viselkedés azért rendkívül frusztráló, mert olyan helyzetet teremt, amiben tagadható a rossz szándék. Ilyenkor, ha nem vagyunk kellően önreflexívek és magabiztosak, könnyen megkérdőjelezhetjük a saját érzékelésünket. Akkor is találkozhatunk ilyen viselkedéssel, amikor nem azonosak az erőviszonyok, azaz alá-fölérendelt helyzetekben: például a beosztott direkt nem végzi el a feladatát (vagy szándékosan rosszul), a párkapcsolatban a magát elnyomottnak érző fél kivonul a közös programokból azáltal, hogy úgy szervezi az életét, hogy mindig közbejön neki valami, de egy baráti viszonyban is megmutatkozhat, amikor például napokig nem veszi fel a telefont egy vita után a másik, miközben te szeretnéd rendezni a helyzetet.

Forrás: pexels/Mikhail Nilov

Levegőnek néznek

Egyértelműen passzív-agresszív viselkedés a csenddel verés is, azaz, amikor azzal büntetnek, hogy nem szólnak hozzád, amikor levegőnek néznek.

Természetesen ez nem garantálja azt, hogy konszenzusra is juttok, de van miből kiindulni, meglehet az esély arra, hogy közös nevezőt találtok. De amikor bármit mondasz, teszel, és nem érkezik reakció, az kifejezetten sértő és megsemmisítő tud lenni. Ha nem vesznek tudomást rólad, azzal azt az üzenetet közvetítik, hogy nem számítasz, ami egy mélyen sebző megnyilvánulás.

Számodra kínos, fájdalmas dolgon viccelődnek

Tipikus passzív-agresszív viselkedés lehet az is, amikor valaki ártatlan megjegyzésnek álcáz egy lelkedig hatoló beszólást. Vagy olyan dolgon viccelődik, ami neked fáj, miközben tudja, hogy épp a gyenge pontodra tapintott, ha pedig szólsz, akkor te leszel az, aki nem érti a viccet. Ha az adott helyzetben, és később is elbagatellizálja azt, hogy megbántott, az egy erős jel lehet a passzív-agresszív viselkedésre. A teljes képhez hozzátartozik az is, hogy sokan nincsenek azzal tisztában, amikor épp passzív-agresszívan viselkednek, és nem egyszer konfrontációkerülés, máskor igazságtalanság vagy épp a kontroll visszaszerzése miatt teszik mindezt.

A figyelmen kívül hagyás sokkal frusztrálóbb tud lenni, mint a vita, hiszen utóbbi esetében reagálnak rád, azaz hallanak – vagy legalábbis adnak valamilyen visszacsatolást arról, hogy észrevettek. Fontos, hogy ha úgy érezzük, passzív-agresszívan viselkednek velünk, próbáljuk tisztázni a helyzetet, és ne mondjunk egyből ítéletet. Vizsgáljuk meg, hogy az adott helyzetben tettünk-e valami olyat, ami ezt kiválthatta, és kommunikáljunk én üzenetekben. De arra is ügyeljünk, hogy ha úgy látjuk, egyedül akarjuk megoldani a problémát, és ebben nem partnerünk a másik, akkor húzzuk meg a határainkat!

Galériánkban 21 önjellemző mondatot mutatunk, amiből kiderül, szoktál-e passzív-agresszíven viselkedni!