Csak kritizálod magadat, amikor a tükörbe nézel? A negatív testkép az egész életedet tönkre teheti

Borítókép: Csak kritizálod magadat, amikor a tükörbe nézel? A negatív testkép az egész életedet tönkre teheti Forrás: pexels/Aleksandar Pasaric
Mit érzel a próbafülkében, amikor a tükörbe nézel? Mit mondanál a testedről, ha jellemezned kellene? A testünkkel való viszonyunk a hétköznapjainkra, sőt az egész életünkre hatással van, és egészen mélyre képes húzni.

A testképünk egyrészt függ attól, hogy milyennek látjuk a fizikai megjelenésünket, milyen érzéseink vannak a testünkkel kapcsolatban, mik a hiedelmeink, és mi olyat teszünk a hétköznapokban, ami a külsőnkre irányul – például elrejtjük-e a testünket.

A negatív testkép: amikor a tükör az ellenséged

Monica Johnson klinikai pszichológus szerint a negatív testkép sokféleképpen megnyilvánulhat: kerülhetjük az új ruhák vásárlását, a tükörbenézést, vagy olyan, zsákszerű ruhák viselését is jelentheti, amik a legtöbbet elrejtenek a testből, de minimum az általunk kritikusnak ítélt részt. Fontos kiemelni, hogy ez utóbbi nem egyenlő azzal, amikor valaki előnyösen öltözködik, sokkal inkább a negatív testkép miatti rejtőzködést jelenti.

Egy másik jellemző példa a negatív testképre, amikor folyamatos küzdelem az életed, és a belső monológodban csak azt ismételgeted, hogy milyennek kellene lenned, és milyen nem vagy. Ez irányulhat a combodra, a fenekedre, az egész testalkatodra, vagy valamilyen általad vélt testi „hibádra”.

Szintén a negatív testkép jellemzője az, amikor bántod magadat, amikor sértő megjegyzéseket teszel magadra. De az sem az önszeretet jele, amikor éhezteted magad, vagy amikor túltolsz egy edzést csak azért, hogy lefogyj.

Milyennek látod a testedet?

Johnson szerint az, ahogyan a testedet látod, nem feltétlen fedi a valóságot, ugyanis az észlelés nem objektív igazság. Például egy átlagos, sőt, egy vékony testalkatú ember is érezheti magát nagydarabnak, túlsúlyosnak. Az is lehet, hogy van egy anyajegyed, ami annyira zavar téged, hogy képtelen vagy szépnek látni magadat, miközben más észre sem veszi, amíg meg nem említed.

Forrás: pexels/Marcus Aurelius

Ha azt akarod, hogy a felfogásod megfeleljen a valóságnak, akkor a pszichológus szerint gyakorolni kell a tudatosságot. Azok az ítélkező kijelentések, amelyeket magunkkal kapcsolatban teszünk, eltorzítják az észlelésünket, éppen ezért a szóhasználatodat is át kell alakítanod, de ne ess abba a hibába, amibe sokan: nem elég a szavak szintjén változnod, a mögöttes érzelmek azok, amik megtöltik jelentéssel a szavakat. Ahhoz pedig, hogy ne ítélkezz, fontos kidolgoznod magadból a szégyent, a fájdalmat és minden más negatív érzést, amihez ne félj szakember segítségét kérni!

Milyen érzéseid vannak a testeddel kapcsolatban?

A külsőddel kapcsolatos elégedettség vagy elégedetlenség mértéke határozza meg azt, hogy miként érzel a testeddel kapcsolatban. Ezek mind azok a dolgok, amelyeket szeretsz vagy nem szeretsz a megjelenésedben. Ilyen lehet a testsúly, a testalkat, a magasság, a bőrtónus vagy akár egy-egy ránc is. A testünkkel kapcsolatos érzéseinket a környezetünk nagyban befolyásolja, hiszen az, amit látunk a közösségi médiában, az újságokban, a tévében mind hatással vannak ránk.

Az összehasonlítgatás sok nő napi rutinja, de a legtöbbször nem segíti az előrelépést, csak komplexusokhoz vezet. Fontos, hogy megértsd, hogy rengetegféle test létezik, és nemcsak egy bizonyos típus az, ami elfogadható. Lényeges, hogy lásd, hogy az öngyűlölet nem segít hozzá a változtatáshoz, sőt, megnehezíti azt. Ha például nem vagy elégedett a súlyoddal, változtathatsz, de közben ne utáld és ne alacsonyítsd le magadat! Olyan tulajdonságokat keress az összehasonlítások során, amik pozitívak, amiket másokban és magadban is szépnek találsz, mert ez hosszú távon a testképedet is javítani fogja.

Milyen hiedelmeid vannak a testeddel kapcsolatban?

Sokak számára nem ismeretlenek a „majd, ha lefogyok” típusú mondatok, amik mind arra utalnak, hogy mennyivel jobb lesz az életük, ha megszabadulnak a fölös kilóiktól.

Forrás: pexels/Hakeem James Hustley

Természetesen, sok esetben a fogyás indokolt és egészségügyileg előnyös, de nem oldja meg a csettintésre a lelki problémákat. De ugyanez igaz a ráncokra is: ha azt gondolod, hogy a ráncok az életed megrontói, és csak akkor lehetsz boldog, ha a korodat meghazudtolóan nézel ki, az sem a jó irány.

Természetesen, a külső hatással van a lelkünkre is, hiszen egyik a másikra kölcsönösen hat, de önmagában kevés a jóllétünkhöz. Ha a külsődtől teszed függővé azt, hogyan érzed magadat, egy ördögi körbe keveredsz: mindig lesz alakítani, „javítani való” a testeden. A szakember arra bíztat, hogy légy reális, és olyan célokat tűzz ki, amikkel egészséges életet lehet élni: például ahelyett, hogy megpróbálnád elkerülni az öregedést (azaz a lehetetlenre vállalkoznál), inkább határozd meg a magad számára, hogyan néz ki egy szép nő a 40-es, 50-es, 60-as és az azt követő éveiben.

Hogyan bánsz a testeddel?

A testkép utolsó aspektusa az, ahogy a testünkkel bánunk. Ha valakinek például nem tetszik az, ahogyan kinéz, pusztító magatartást tanúsíthat, ami megnyilvánulhat a túlzásba vitt edzésben, a végletes diétákban, a túltolt szépészeti beavatkozásokban, de abban is, hogy nem megy emberek közé.

A pszichológus azt tanácsolja, hogy koncentrálj a tested működésére. Vedd észre, hogy mit üzen, hogy mennyit bír, és ennek megfelelően cselekedj. Testünk lehetővé teszi, hogy kapcsolódjunk ehhez a világhoz, így, ha megsérül, azzal sokat veszíthetünk.

A testképünk megváltoztatása egy hosszú folyamat, de ha belevágsz, az felszabadító erejű, az önelfogadás pedig elindíthat azon az úton, hogy úgy élj, ahogy valóban szeretnél.

A sztárok is küzdenek ezzel a problémával. Galériánkban olyan hírességeket ismerhetsz meg, akik testképzavarral küzdenek!

Vajon Péterfy Borinak miért nehéz az önszeretet megteremtése? Kiderül a magazinból!