Mikor lehet kártékony az igazmondás a kapcsolatban? Van, amikor a füllentés a helyes út
Mutassuk ki az érzéseinket, vagy sem?
Susan Krauss Whitbourne, a Massachusetts-i Amherst Egyetem pszichológia professzora szerint az őszinteség hívei gyakran hangoztatják, hogy az érzelmeket mindig ki kell fejezni, legyen az boldogság vagy éppen düh. Ennek azonban két oldala van: miközben a harag kinyilvánítása javíthatja a közérzetet, vitához is vezethet, ami ellentétes azzal a céllal, hogy az őszinteséget kapcsolatépítő eszközként használjuk. De nemcsak a negatív, hanem a pozitív érzések is okozhatnak feszültséget: a boldogság és az öröm is okozhat problémát, ha azzal éppen megbántunk valakit. Például megkönnyebbülést, akár örömöt is érezhetünk amiatt, hogy a hétvégén nem megyünk a párunk szüleihez, miközben ő nagyon is várta az alkalmat.
Egy tanulmány szerint az érzelmi megtévesztés és az őszinteség közötti egyensúly megtalálása kulcsfontosságú. A kutatás során azt vizsgálták, hogy az érzelmeink és azok kommunikálása hogyan hat a párkapcsolatokra. Azt egyértelműen kijelentették, hogy ha erősebb haragot kommunikálunk, mint amit érzünk, azt a másik érzékeli, és manipulatívnak éli meg. Ilyen helyzet például az, amikor a párod nem ad fel valamit a postán, és bár nem vagy annyira mérges emiatt, mégis dühösen kommunikálsz, hogy legközelebb ne forduljon elő. Ez azonban nem szerencsés a kutatók szerint, mert akaratlanul is érzi a másik, hogy nem vagyunk őszinték.
Amikor a dühöt jobb elrejteni
Egy holland kutatás az érzelmek kifejezésének hatását munkahelyi környezetben, szerződéskötések alkalmával vizsgálta. Arra jutottak, hogy amikor valaki dühös volt, de mégis boldogságot kommunikált, azt észrevette a tárgyalópartner, és rendszerint jobb ajánlatot kapott, mint az, aki valóban boldog volt.
A szakemberek szerint ennek az lehetett az oka, hogy a leplezett dühöt is érzékelték a tárgyalópartnerek, azaz tudták, mikor nem volt elégedett - annak ellenére, hogy elégedettséget színlelt -, és mindezt úgy értékelték, hogy áldozatot hozott a másik, amit meg akartak jutalmazni. Habár, munkahelyi környezetben rövid távon, alkalmanként lehet előnyös ez a fajta viselkedés, a szakember szerint a párkapcsolatokban nem működőképes.
Az érzelmek ilyesfokú elrejtése negatívan befolyásolhatja a kapcsolatot, mert ezzel azt az üzenetet is közvetíthetjük, hogy nem játszunk nyílt lapokkal, ráadásul még egy-egy helyzet kimenetelét is rossz irányba befolyásolhatjuk. Összefoglalva, az őszinteség jó irány, de a pozitív és a negatív érzések kifejezésekor fontos figyelembe venni a kapcsolat minőségére gyakorolt lehetséges következményeket. Tehát mérlegelj, és lásd a különbséget a valódi és a bántó őszinteség, valamint a manipulatív és a másik védelme miatti füllentés között.