„Én vagyok a fura nevű csaj, aki írta azt a borderline-os könyvet” – interjú Kneszl Beáta Carmennel, a Borderline Tehetségekért Alapítvány vezetőjével
– 2016-ban átütő sikert értél el az Én, a megbélyegzett című, a borderline személyiségzavarról szóló köteteddel. Milyen az utóélete a könyvnek?
– 2016-ban én sem gondoltam volna, hogy ilyen szintű sikert fog elérni. Akkor nem igazán volt veszítenivalóm, ráadásul egy meglehetősen rossz periódusban voltam. Elvileg mind a mai napig én vagyok az egyedüli a világon, aki anyakönyvezett névvel és arccal felvállalta egy könyvben ezt a fajta személyiségzavar-típust.
Sok mindennel viszont nem számoltam. Gondolok itt arra, hogy egy munkáltató sem alkalmaz szívesen borderline személyiségzavarban szenvedő egyént. Dolgoztam HR-területen, pontosan tudom, hogyan működik ez. Lehetsz te bármilyen jó egy adott területen, lehetnek bármilyen jó referenciáid, ajánlóleveleid – hiába. Személy szerint én már nem is tudnám letagadni. Az évek alatt nagyságrendileg olyan kétszáz interjún vagyunk túl. Azért használom a többes számot, mivel az Én, a megbélyegzett című könyv szinte önjáró lett. A címét mind a szakma, mind a könyveket szerető emberek jól ismerik. Ezzel szemben a nevemet sokan nem tudják rendesen kimondani. Általában én vagyok a „fura nevű csaj, aki írta azt a borderline-os könyvet”.
– Viszont nagyléptékű társadalmi párbeszédet indítottál el a borderline-nal kapcsolatban…
– Igen. A könyv pozitív hozadéka kimondottan felemelő számomra. Több olvasóm fogalmazott úgy, hogy megmentette az életüket. Novemberben lesz hét éve, hogy először megjelent és mai napig kapok leveleket olvasóktól. Tavaly áprilisban jelent meg a második, átdolgozott, bővített kiadása. Ebben a kiadványban már, egy bővített 13 kérdéses teszttel is találkozhat az olvasó.
Célom, hogy minél több emberen tudjunk segíteni és széles körben megismertessük ezt a sokakat érintő személyiségzavart, ami a világon több mint 140 millió embert érint. Szintén 2022-ben egy hatalmas lépést tettünk előre. Megkeresésemre Nyitrai Zsolt, a társadalompolitikai ügyekért felelős miniszterelnöki biztos is zászlójára tűzte törekvéseinket. És azóta is folyamatosak az egyeztetések.
Szeretném hozzátenni, hogy rettentően sajnálom, hogy édesapám nem érhette meg azt a napot, amikor ez megvalósult. Tudni kell, hogy semmiféle kapcsolatom, ismeretségem nem volt Magyarország kormánya felé. Mint mindig, most is szinte csak a mostohatestvérem állt mellettem, amiért hálás vagyok neki.
– Mit jelent számodra a BPD?
– A mindennapokat…
– A Borderline Tehetségekért Alapítvány vezetője vagy. Mivel foglalkoztok pontosan?
– Pontosabban a Borderline Tehetségekért Alapítvány kurátora vagyok. Kommunikációs szakember vagyok bölcsész diplomával, tehát nem vagyok pszichiáter vagy pszichológus, annál inkább tapasztalati szakember.
A BPD-ben szenvedő emberek általában valamiben kiemelkedően tehetségesek, mi pedig ennek kibontakoztatásában szeretnénk segíteni.
A teljesség igénye nélkül: József Attila, Jim Carrey, Amy Winehouse, Robbie Williams, Elizabeth Wurtzel, Britney Spears, Marilyn Monroe, Diana hercegné, Angelina Jolie, Amber Heard, Lindsay Lohan, Megan Fox – egytől egyig érintettek vagy érintettek voltak. Ők teljes életművel bírnak, de nem minden esetben kell nagy dolgokra gondolni. A BPD-ben szenvedő emberek gyakorta kiemelkedően kreatívak, egyéni nézőponttal rendelkeznek és hatással vannak a többi emberre. Emellé állunk mi, az Alapítványnál.
– A BPD magyarországi nagykövete vagy, sokan keresnek meg Téged a saját történetükkel. Hogyan tudod kezelni az ezzel járó terhelést?
– Egyrészről kimondottan megtisztelő, hogy bizalmukba fogadnak. Másrészről viszont, ahogy korábban is említettem, nem vagyok szakember, csupán csak velük érzek. Ezt teszem mindig, a nap minden percében. A megoldást kutatom minduntalan. Úgy is mondhatnánk, hogy a túlélésre „játszom”.
– Közben elkészültél a legújabb könyved kéziratával, melyben a BPD megoldásáról írsz. Lehetséges ez? Van adekvát megoldás?
– A legújabb kötetet mondhatni nem is én írtam, hanem a hozzám levelekben forduló olvasók. Úgy vélem, általuk, illetve a megkérdőjelezhetetlenül őszinte történetüknek köszönhetően tud betekintést nyerni az olvasó a BPD-ben szenvedők világába. Én csak egyfajta narrátorként leszek jelen.
A BPD-re mindeddig nincs dedikált készítmény. Esetenként egy terápia is több évig eltarthat, amit sokan nem engedhetnek meg maguknak. Úgy gondolom, hogy a módszerem alkalmazásával könnyebbé tehetem a mindennapokat az érintettek számára.
A könyvben szó lesz még sok másról is. Például a hozzátartozók szerepéről, vagy hogy milyen hatással lehet egy menhelyről befogadott kisállat a mentális egészségünkre.
– Jönnek a borongós, nyúlós őszi napok, amelyek a lelkünkre ülnek. Te hogyan vészeled át ezt az időszakot?
– Nem vagyok sajnos nyár párti, szóval ellentétben a „normális emberekkel”, személy szerint én nagyon várom a nyúlós őszi napokat, amikor egy jó könyvvel be lehet kuckózni. Vagy napos időben hatalmasakat kirándulni a befogadott kutyámmal.