6 gyakori visszatérő álom és jelentésük: miért fordulnak elő újra és újra?
Azt már jól tudjuk, hogy szinte kivétel nélkül mindig álmodunk, még akkor is, ha nem emlékszünk rá. Az álmoknak fontos jelentőséggel is bírhatnak, céljuk és magyarázatuk mindig is foglalkoztatta az emberiséget, mert hát ki ne szeretné tudni, mit is jelent valójában a fejében levetített esti események sorozata?
Ezek a képek a pihenés REM (gyors szemmozgásos alvás) fázisában jelennek meg, ám amikor aktívan álmodunk, csekély ráhatásunk van a látott képek és cselekmények befolyásolására. Ismétlődő álmaink teljesen természetes és megszokott részei lehetnek alvásélményünknek, de vajon van-e módunk arra, hogy eltüntessük fejünkből a már egyszer vagy többször látott éjjeli jelenséget?
Mit jelentenek visszatérő álmaink?
Egy amerikai kutatás szerint az emberek nagy részénél ugyanazok a visszatérő álmok figyelhetők meg. Az USA Nemzeti Alvásalapítványának jelentése szerint az emberek 70%-a él át és tapasztal visszatérő álmokat, melynek leggyakoribb témája a kiszolgáltatottság érzése, a zuhanás, az üldözés vagy egy szeretett személy elveszítése. Ezek az álmok részleteikben alvásonként eltérhetnek, de a fő történetszál mindig ugyanaz, és a téma mindig visszatérő. Kutatók egyet értenek abban, hogy a leggyakrabban látott álmok (vagy rémálmok) gyakran szorongással kapcsolatos helyzeteket ábrázolnak vagy olyan szituációkat, melyeket nem tudtunk még feldolgozni.
A történelem során már volt jó pár álomfejtésre irányuló próbálkozás, például Sigmund Freudtól, aki úgy gondolta, visszatérő álmaink igenis tükrözik mindennapi szorongásainkat, megélt traumáinkat vagy éppen elfojtott vágyainkat. Bár igaz, hogy ciklikus álmaink halmazai az éppen aktuális élethelyzeteinkkel is összefügghetnek, néha minden magyarázat nélkül, teljesen véletlenszerűen jelennek meg fejünkben.
Ezt tehetjük, ha ismétlődő álmokkal találkozunk
Dr. Paula Freedman okleveles klinikai pszichológus szerint, ha éjszaka felébredünk egy visszatérő álom miatt, érdemes álomnaplót vezetnünk a háttérben meghúzódó okok feltárása érdekében. Ha ugyanis naplózzuk azokat az ismétlődő víziókat, melyekre emlékszünk, saját magunk is azonosíthatjuk, miért bukkannak fel folyton az életünkben. A szakember azt tanácsolja, ha éjszaka felriadunk egy rossz álomból, próbáljunk meg ébren maradni és gondolatban jó befejezéssel kiegészíteni a negatív történéseket, ezáltal egy pozitív töltetet adhatunk nekik és kevésbé éljük meg őket rosszként.