Mi a gyökere a párkapcsolatban megjelenő szorongásainknak, és hogyan oldjuk fel őket?

Borítókép: Mi a gyökere a párkapcsolatban megjelenő szorongásainknak, és hogyan oldjuk fel őket? Forrás: Canva (Jelena Danilovic)
Szinte minden ember szeretne boldog és harmonikus párkapcsolatban élni, emellett az én tapasztalatom az, hogy a valóságban nagyon kevés olyan párt látok, akik felszabadultak és biztonságban érzik magukat egymással. Rengetegen élnek meg szorongásokat napi szinten a párkapcsolatukban. Ha pedig éppen nincsenek kapcsolatban, akkor más emberi kapcsolataikban érzik magukat feszültnek, vagy éppen amikor elkezdenek ismerkedni valakivel.

Magam is rengeteget küzdöttem és szenvedtem ezen a területen, mire sikerült feloldanom azokat a zsigeri szorongásokat, amik napi szinten rabságban tartottak.

Ha valaki szorongással él a társa mellett, az gyakran társul a megfelelés és alárendelődés mintájával. Így volt ez velem is. Sokszor teljesíteni, megfelelni akartam és tudattalan szinteken visszafogtam magamat. Utólag visszatekintve látom, hogy: tompítottam a hangomat, vagy volt hogy szorítottam az alhasamat, féltem az elutasítástól, és szinte állandóan készenléti állapotban voltam, amikor kapcsolódtam.

Míg aztán egy szenvedéssel teli kapcsolat vége ráébresztett, hogy nem bújhatok el többet a problémáim elől. Fordulóponthoz értem. Azt éreztem, hogy nem akarom folyton feszültségben érezni magam és nem akarok éjjel-nappal az aktuális párkapcsolaton agyalni, amitől aztán kifáradok és dolgozni is nehezebben tudok.

Így kénytelen voltam szembenézni önmagammal, és leásni a szorongásaim gyökeréig. Elkezdtem coach-hoz járni, feloldani a félelmeimet kiváltó tudatalatti mintákat, feldolgozni az elraktározott fájdalmakat, és ahogy gyógyultam, másoknak is elkezdtem segíteni ebben és én magam is segítő lettem.

Később ez lett az alapja annak a csodának, amire mindig is vágytam: hogy megtaláltam a társamat, akivel most is harmonikus, gyógyító, egymást erősítő kapcsolatban élünk.

Ehhez viszont először nekem kellett változnom.

Forrás: Canva (Prostock-studio)
A párkapcsolati szorongások tünetei sokfélék lehetnek.

Te szoktál szorongani a párkapcsolatodban?

Ha az alábbi tünetek közül valamelyik te is szoktad tapasztalni, akkor érdemes mélyére nézni a saját tudatalatti működéseidnek. Hiszen ezek szabotálhatják el a boldogságodat (akár párkapcsolatban élsz, akár egyedül vagy).

A párkapcsolati szorongások tünetei lehetnek:

  • Ha folyton aggódsz, félsz, hogy véget ér a kapcsolatod, vagy megcsalnak.
  • Ha meghúzod magad, félsz kifejezni az érzelmeidet és az akaratodat, mert félsz az elutasítástól.
  • Ha nem kapsz meg valamit a párodtól, amit szeretnél, és elutasítva érzed magad még a legapróbb dolgok esetén is.
  • Gyakran validációra, megerősítésre van szükséged a társadtól, hogy szeret, „jó vagy nála”.
  • Túl sokszor a párodra figyelsz, készenlétben vagy, a legrosszabbra számítasz és megpróbálod kontrollálni vagy manipulálni a társadati azért, hogy ne érezd magad bizonytalanságban.
  • Azt hiszed, hogy a kapcsolat sikere rajtad múlik, ezért túl nagy felelősséget vállalsz, magadban keresed a hibát, és félsz, hogyha „nem jól csinálod”, akkor Te tehetsz majd róla, hogy elveszíted a másikat (és aztán egyedül maradsz).
Forrás: Canva (Prostock-studio)

A félelmek gyökere: Miért és hogyan alakultak ki a párkapcsolati szorongások?

Érdemes mélyebben megismerni, mi mozgatja a szorongásokat a saját életünkben, miért alakultak ki, és milyen formában és mikor jelentkeznek.

Gyermekként tiszta tudattal születtünk le a földre. Az elménk olyan volt, mint egy üres vászon. Nem tudtuk magunkról kik vagyunk, nem tudtuk azt sem, hogy mivel hogyan kell „megküzdeni”. Teljes mértékben a szüleinkre, gondozóinkra voltunk utalva, hogy betöltsék mind a fizikai, mind az érzelmi szükségleteinket.

Amikor azonban valamilyen szükségletünk nem lett betöltve, vagy olyan élmény ért minket, amiben féltünk, megijedtünk, agresszívan viselkedtek velünk, akkor a tudatunk és az idegrendszerünk nem tudta, hogyan dolgozza fel ezeket a élményeket és érzéseket, ezért „lenyomta” a tudatalattinkba.

Lényegében traumatizálódtunk. A túlélés érdekében a kialakulóban lévő pszichénk pedig különféle érzelmi, gondolati és viselkedésbeli stratégiákat alakított ki, hogy megküzdjön ezekkel a nehéz élményekkel és elkerülje a további fájdalmakat. (Gyakran pont olyan módszereket alkalmazva, amiket a szüleinktől is láttunk.)

Ezek közül két fő stratégia, hogy vagy magunkat kezdtük el elnyomni, vagy a környezetünket próbáltuk kontrollálni. Idővel pedig ezek a túlélési programok is lekerültek a tudatalattinkba.

Forrás: Canva (Mojo_cp)

Visszatérve a jelenünkben érzett párkapcsolati szorongáshoz:

ez egyfajta stresszérzet, ami akkor kapcsol be, amikor az idegrendszerünk egy helyzetben azt érzi, hogy az hasonlatos lehet ahhoz, mint amiben gyerekként érzelmi fájdalmat tapasztaltunk. Mivel ezt a fájdalmat szeretné a pszichénk elkerülni, ezért szorongással jelzi, hogy épp e felé tartunk és ezt szeretné megakadályozni.

Azonban a valóság az, hogy legtöbbször nem az adott helyzet okozza a fájdalmas érzéseket, hanem az csak felszínre hozza, amit lenyomtunk magunkban.

Például: a párod elmegy otthonról a barátaival találkozni, és benned bekapcsol a bizonytalanság, a szorongás, a félelem, hogy lehet, hogy megcsal, annak ellenére, hogy egyébként erre semmi okot nem adott korábban, akkor nagyon nagy valószínűséggel benned futhat egy olyan program, ami a nehéz érzéseket generálja.

Forrás: Kanyó Gábor
Kanyó Gábor intuitív coach

Hogyan oldhatjuk fel a párkapcsolati szorongásokat?

Mielőtt elindulunk a gyógyulás útján, érdemes beleérzünk, hogy mennyire komolyan szeretnénk változtatni az életünkön. Az elköteleződés a nulladik lépés a felszabadulásunk felé vezető úton.

A szorongás oldási folyamatnak 3 szakasza van:

1. Megismerés és megértés: amikor megismerjük és megértjük a szorongásokat kiváltó okokat, feltérképezzük a tudatalatti mintáinkat, megértjük a mintáink működését.

2. Elfogadás: amikor engedjük felszínre jönni a múltbeli fájdalmas érzéseket, és már nem nyomjuk le őket többet, hanem megengedjük magunknak, hogy átéljük. Elfogadjuk az érzéseket, önmagunkat és a múltban átélt nehéz élményeket. Ezáltal szabadulunk fel az önkorlátozó működésekből.

3. Forrás Tudatba lépés: amikor felismerjük, hogy elsődlegesen mi vagyunk a forrása a saját biztonságérzetünknek, jóllétünknek, belső nyugalmunknak. Saját magunk értékességének tudatába kerülünk, határokat húzunk, kifejezzük az érzelmeinket, szívbéli igényeinket.

Ha megismerjük a saját életünk történetét, akkor könnyen ébred bennünk megértés, együttérzés és megbocsátás önmagunk felé, ami könnyebben elhozza azt, hogy elengedjük azokat a lelki fájdalmakat, amik a szorongásaink forrása.

Ennek köszönhetően leszünk oldottabbak, felszabadultabbak az érzelmi kapcsolódásokban. Ha van párunk, akkor a vele való kapcsolatban, ha pedig éppen keressük, akkor pedig ez alapozza meg, hogy olyan társat találjunk aki a belső nyugalmunkat fogja tükrözni.

Szeretnél elindulni a felszabadulás útján?

Az alábbi linken találsz egy ingyenes online segédletet, amiben konkrét segítő kérdések vannak ahhoz, hogy:

  • mélyebben ráláss, mik váltják ki a szorongást benned,
  • illetve megosztom veled, milyen pszichés szinteken érdemes változtatnod, hogy tartósan felszabadult életet tudj élni.

A segédletet a weboldalamon az alábbi linken éred el:

https://gaborkanyo.com/utmutato-szorongasmentes-parkapcsolat/

Kanyó Gábor

Intuitív Coach, és boldog párkapcsolatban élő férfi

Nézd meg a lenti galériánkat is: 12 kérdés, amitől minden párkapcsolat helyreáll.