Miért nem baj, ha a nő többet keres?

Borítókép: Miért nem baj, ha a nő többet keres? Forrás: Fotó: Pixabay
Férfitársam, hozzád szólok mostan, itt, ezen a platformon. Hátha te is itt vagy, és figyelsz a szavamra. Most elmondom neked öt pontban, hogy miért jó az (vagy legalábbis nem baj), ha a nőd/csajod/nejed többet keres, mint te.

Kezdetben vala a nemi leosztás: mármint hogy, a férfiak vadásznak, a nők meg gyereket nevelnek és bogyókat gyűjtögetnek. Este meg összefutnak a barlangban, és raknak egy marha nagy tüzet. Mi, a negyvenes generáció, hogy nőttünk fel? Hát úgy, hogy a férfi az a férfi: elmegy dolgozni, hordja haza a pénzt. A nő meg gyereket nevel, és biztosítja a nyugodt, kiegyensúlyozott családi hátteret. No meg főz. A helyzet viszont az, hogy ez már nem így van. És nem azért, mert közben lettek gender-szakok az egyetemen, hanem azért, mert, kapaszkodj meg: már a szüleink idejében sem volt így. A világ ráadásul évről évre bonyolultabb, kiszámíthatatlanabb, a változások úgy követik egymást, akár egy gyorsvonat. Egyszóval simán előfordulhat, hogy a nőd többet keres nálad. Én magam ezt a saját bőrömön is megtapasztaltam a tizenöt éves (ebből tizenegy házasság) párkapcsolatomban. Nem egyszer előfordult, hogy a feleségem pont annyit keresett, mint én, vagy, horribile dictu, többet. (És néha – ritkán – olyan is volt, hogy kevesebbet.) Okozott-e ez törést a lelkivilágomban? Nem. És vajon miért? Több oka is van.

Forrás: Fotó: Pikist

Ha a nőd többet keres nálad, az azért jó, mert

1. Az azt feltételezi, hogy akkor te is keresel valamennyi pénzt. Manapság – főleg a vírus idején – iszonyatosan meg kell becsülni, ha van állásod, ha van hol dolgozni. Az Európai Unió felmérése szerint a magyarok 35 százaléka veszítette el a munkáját, vagy keres kevesebbet, mint a COVID-19 járvány előtt. És ahogy a dolgok állnak, elképzelhető, hogy ez még csak a tánc kezdete. Ilyen időszakokban simán félre kell tenni a büszkeséget, és annak örülni, ami van. Például, hogy senki nincs tétlenségre kárhoztatva. Hidd el, üresben pörögni nagyon frusztráló!

2. Egyenjogúság van. A klasszikus nemi szerepekhez való mindenáron ragaszkodás inkább csak hátráltat és szintén frusztrációt okozhat. Ha egyenjogúak vagyunk, az azt jelenti, hogy nem kell megfelelned a régmúlt idők által belénk plántált modelleknek. Ha egyenjogúak vagyunk, akkor teljesen mindegy, hogy ki keres többet: ez lehet akár a nejed is. Viszont ez azt is jelenti, hogy neked ugyanúgy be kell szállni a családi munkamegosztásba, a gyereknevelésbe és a háztartásba. Teregess, vásárolj, vedd át a harmadikos nyelvtant! Hidd el, ettől nem leszel kevésbé szexi.

3. Büszke lehetsz rá. Ahelyett, hogy azon vergődsz, hogy a nőd többet keres, ezáltal pedig csorba esik a férfiasságodon, lehetnél éppenséggel büszke is a csajodra. Tessék: olyan párt választottál, aki szuperül megállja a helyét az életben, talpraesett, tudja, mi a dörgés, jó és elismert a szakmájában. Zseni vagy, hogy őt választottad. (Már ha éppen nem ő választott téged.)

4. Inspirálhat. Ha tehát a párod többet keres, akkor lehet, hogy képzettebb, agilisebb, műveltebb, vagy jobb szektort célzott be a munkaerőpiacon, mint te. Mindez pedig, ha van eszed, nem kisebbrendűségi érzést generál benned – de nem is versenyszellemet. Hanem inkább arra ösztönöz, hogy lépj. Képezd magad, legyél bátrabb, válts munkahelyet, építs kapcsolatokat, vállalkozz! Ha a nőd támogat, támogasd te is, és fejlődj mellette, fejlődjetek együtt: határ a csillagos ég.

5. Jó minta a gyerekeknek. Ha a nejed többet keres, és ezen nem kattogsz, hanem mindezt harmóniában megélve el tudod fogadni, akkor a fiad és a lányod előtt szuper mintát mutattok arra, hogy ha ők felnőnek, ne bonyolítsa az életüket a retrográd szemlélet, ne akarjanak görcsösen megfelelni idejét múlt elvárásoknak. Egyszóval: megkönnyíted az életüket és a párkapcsolatukat. És akkor, a távoli jövőben, nem is kell majd több ilyen cikket írni.

Hogyan vetem rá a férjem, hogy több háimunkát végezzen: öt minitörtnet