Milyen gyakran mossunk nyáron ágyneműt? 3 egészségügyi ok, amiért fontos

Borítókép: Milyen gyakran mossunk nyáron ágyneműt? 3 egészségügyi ok, amiért fontos Forrás: Unsplash/ iam_os
Az ágyneműcsere sokaknál nem kedvelt házimunka, de fontos rá figyelmet fordítani, hiszen ideális esetben napi 8 órán át használjuk párnánkat, takarónkat és lepedőnket, és fürdés után tiszta testünket egy tiszta ágyban szeretnénk tudni. És milyen jó érzés is egy illatos, puha ágyba lefeküdni egy hosszú nap végén. Nyáron azonban még inkább fontos a gyakori ágyneműcsere. Mutatjuk, miért!

Egyénenként eltérő, ki milyen gyakran cserél ágyneműt. Van, aki néhány naponta, és a felmérések szerint olyan is, aki negyedévente. A szakértők álláspontja az, hogy hetente, legfeljebb 10 naponta érdemes ágyneműt cserélni. Nyáron pedig mindenképp gyakrabban van erre szükség, több okból is. Gondoljunk csak bele, hányszor van álmatlan éjszakánk az éjjel is rekkenő hőségtől? Ilyenkor természetes, hogy többet izzadunk, de annak is természetesnek kell lennie, hogy emiatt gyakrabban cseréljük az ágyneműt. Az izzadság viszont csak az egyik ok!

Miért fontos nyáron a sűrű ágyneműcsere?

Pollen

Hiába tusolunk lefekvés előtt, hajat nem mosunk minden nap, így a nyáron különösen nagy mennyiségben előforduló pollent egyenesen az ágyneműnkbe visszük. Ha ezek az allergének felhalmozódnak, gyakori tüsszögést, köhögést tapasztalhatunk.

Izzadás

Egy forró nyári éjszakán nem tudsz aludni a hőségtől és forgolódsz? Ilyenkor valószínűleg izzadsz is, amivel összeszennyezed az ágyneműt, ami kellemetlen szagúvá és koszossá válik. A személyi higiéniád érdekében ilyenkor gyakran váltogasd a lepedőt és a huzatokat, így az alvás is kellemesebb lesz!

Forrás: Unsplash/Priscilla Du Preez
A sűrű ágyneműcsere egészségügyi okokból is fontos.

Elhalt hámsejtek

Ezek az év minden napján erős indokok arra, hogy sűrűn cseréljük az ágyneműt. Sokan azt hiszik, hogy ha lefekvés előtt fürdenek, elegendő ritkábban váltani a huzatokat, lepedőt. Az elhalt mikroszkopikus hámsejtek azonban folyamatosan potyognak le testünkről, így az ágyat is összeszennyezzük velük. Az atkák pedig ezt imádják. Éppen ezért a matrac tisztaságára is érdemes odafigyelni, például sűrűn kiporszívózni. A poratka heves tüsszögést, fulladásos köhögést, orrdugulást és szemvörösséget is okozhat.

Más faktoroktól is függ az ágyneműcsere időpontja

Amennyiben túl sok szennyeződés, testnedv, hámsejt, kórokozó, pollen és egyéb kellemetlenség lakozik az ágyneműdben, jelentősen megnő az ekcéma és az allergia kialakulásának esélye.

Az is lényeges szempont, hogy pizsamában vagy meztelenül alszol-e. Ha utóbbi, gyakrabban kell cserélned az ágyneműt, ugyanis így ruha nem fogja fel a hámsejteket, testnedveket, így azok egyből a lepedőn és a takaródon landolnak.

Forrás: Unsplash/Tania Melnyczuk
Nyáron érdemes az átlagosnál gyakrabban ágyneműt cserélni.

A szakértők szerint az is számít, hogy ki mennyire jó alvó. Ugyanis, aki többet forgolódik, több hámsejtet, nedvet dörgöl a huzatba, így azt gyakrabban kell váltogatni.

Ha pedig betegek vagyunk, akkor szintén érdemes sűrűn ágyneműt cserélni, főleg akkor, ha már meggyógyultunk. A rendszeres szellőztetés pedig télen-nyáron elengedhetetlen!

Összességében tehát a heti egyszeri cserét ajánlják a szakértők nyáron, télen, ha szeretnénk, ezt kihúzhatjuk 10 napra. Bár kellemetlen a nagy huzatokat cserélni, mosni és teregetni, egészséged és egy jó alvás megér ennyit!

Forrás