Viszlát, orrszívó! Hány éves kortól és hogyan taníthatod meg a gyereked az orrfújásra?
Az orrszívó (legyen az elektromos vagy a hagyományos, porszívóra csatlakoztatható) nem hiányozhat egyetlen kisbabás család kelléktárából sem, hiszen nagyon fontos, hogy náthás, megfázásos betegségek esetén el tudjuk távolítani az orrjáratokban felgyülemlett váladékot. Az orrdugulás ugyanis nemcsak bosszantó, hanem veszélyes is, különösen a gyerekekre nézve, akik még nem tudják kifújni az orrukat. A pangó nyákban könnyen elszaporodhatnak a baktériumok, vírusok, ami felülfertőződéshez vezethet, az orrjáratokból pedig a homlok- és arcüregekbe is eljuthatnak, komolyabb gyulladást okozva.
De hiába tudjuk, hogy az orrszívás segít, nem éppen kellemes élmény, ezt tapasztalatból tudom, mert magamon is kipróbáltam tavaly a gyerekek kedvéért. Mégis ez marad az egyetlen opció, amíg a kicsik nem tudják önállóan kifújni az orrukat. És hogy ez mikor jön el? Nem szeretném riogatni a csecsemők és totyogók szüleit, de a gyermekorvosok szerint 5-6 éves kor előtt ez nem várható. Az ennél kisebbek ugyanis még nem rendelkeznek kellő tüdőkapacitással ahhoz, hogy valóban hatékony legyen az orrfújás.
Ez viszont nem jelenti azt, hogy nagycsoportos vagy első osztályos korig várni kell az orrfújás tanításával. Sőt, a legjobb, ha már az óvodakezdéskor, tehát három éves kor körül elkezdjük rávezetni őket arra, hogyan kell orrot fújni. Előbb nem igazán érdemes, mert még nem tudják elsajátítani a finomabb összehangolást igénylő mozdulatokat. Persze még ovisoknál is jó eséllyel elő kell majd venni az orrsziporszit, de a zsebkendő mellett egyre inkább másodhegedűs lesz az utált szerkezet.