„Ritkán látni matyó mintát egy tüdőn” – interjú egy új, anatómiai színezőkönyv szerzőjével

Borítókép: „Ritkán látni matyó mintát egy tüdőn” – interjú egy új, anatómiai színezőkönyv szerzőjével Forrás: Nagy Mihály
A napokban jelent meg a Szívtetkó, ami egy gimnáziumi biológiatanár, Joós Andrea anatómiai színezőkönyve. Volt hozzá néhány kérdésünk.

A színezőkönyvre közösségi finanszírozással jött össze a pénz – nem azért, mert a szerző nem talált volna kiadót, hanem mert így jobb bulinak tűnt. Andi, akit elég sokan ismerhetnek már egy TEDx-előadás és az Élménybiológia című ismeretterjesztő Facebook-oldal révén, még csak néhány éve tanít; egy hirtelen ötlettől vezérelve váltott a tévéműsor-készítésről a katedrára. Rajztehetségéről eddig nem sokan tudtak. A színezőkönyv elkészítésében személyes motivációk is vezérelték.

Forrás: Nagy Mihály

Jó néhány éve ismerlek, tudom, hogy sokféle dologban vagy jártas, tanítasz, fényképezel, műsort készítesz, énekelsz, tréningeket tartasz, de hogy rajzolsz is, az nekem teljesen új. Ez honnan jött?
Mindig is rajzoltam stresszlevezetés gyanánt. Apukám mondogatta is, hogy soha ne hagyjam abba. Tudok egy távoli nagynéniről is, aki festőművész volt, Macika néninek hívták. Apu engem is Macikának nevezett.
Eddig csak magamnak rajzoltam, semmit sem tettem közzé belőle. Két évvel ezelőtt megmutattam egy szívet ábrázoló rajzot a médiaszakos kolléganőmnek, és ő biztatott, hogy ezt csinálnom kell.

Más ismerőseid is meglepődtek, hogy ebben is tehetséges vagy?
Hát ja, kaptam ilyen „Andi b... meg, te mihez nem értesz?” szövegeket.

Hogyan jött létre az Élménybiológia oldalad?
Szemléltető anyagokat kerestem a biológiaóráimhoz, és ehhez létrehoztam egy Facebook-oldalt, amelyre kitettem, amit éppen találtam. Meghívtam rá a diákjaimat, és egy idő múlva már nem csak ők követtek. Most több mint 22 ezer követőm van. Úgy látszik, találtam egy piaci rést, egy niche-t: szükség van olyan tudományos tartalomra, ami izgalmas és szép. A biológia pedig nem csak a tanárnak kell, hogy szép legyen.

Forrás: Nagy Mihály

Ide tetted ki elsőként a szívet, ugye?
Igen, azzal a kérdésfeltevéssel, hogy „mi lenne, ha ebből lenne egy színező?”. És végig a közösségre építve, kickstarter-kampánnyal szereztem meg rá a pénzt. Ez egyszerre volt piackutatás, támogatáskeresés és reklám.

Tehát nem azért választottad a közösségi finanszírozást, mert nem találtál kiadót?
Nem. Nem is kerestem. Bár azóta már jelentkezett kiadó. De egyelőre magánkiadásban, online terjesztem a könyvet.

Miért pont szerveket rajzolsz?
A szervek iránti szerelem akkor jött, amikor elkezdtem tanítani. Annak idején az én biológiatanáraim – a Szent Imre Gimnáziumban Perczel Tamás, az egyetemen Csikós János professzor – is sokat rajzoltak és rajzoltattak a diákokkal. Mindig akkor ment jól a biosz, amikor együtt rajzoltunk.

Én még sosem találkoztam olyan biológiatanárral, aki jól rajzolt volna. Szóval ez a készség nem jár együtt feltétlenül a biológia iránti érdeklődéssel, vagy igen?
Hát, úgy látszik, nekem szerencsém volt. De amúgy igen, sokat kellett nézegetnem az interneten, meg itt-ott, hogy ráérezzek, hogyan néz ki egy szerv. A tanításhoz is másfajta rajzok kellenek, mint egy anatómiai illusztrációhoz: a bőrt például az órán jobb rétegekben ábrázolni. Nagyon szeretek szerveket rajzolni a diákokkal együtt és egyedül is; a szervek alakja mindig összefüggésben van a funkciójukkal. A színezőben ha megismered a formát, jobban megismered a szerveid működését.

Forrás: Nagy Mihály

Hogyan kezdtél el egyáltalán érdeklődni a biológiatanítás iránt?
Mindig szerettem a bioszt; nagyon fiatalon orvos akartam lenni, de aztán erről időben letettem, és biológia–környezettan tanári szakon végeztem. Meg szeretek szerepelni, inspirálni másokat, ez közel áll hozzám.

Mégsem mentél rögtön tanítani.
Az egyetem alatt tévéztem, Lévai Balázs műsoraiban voltam szerkesztő. Egy darabig nagyon élveztem, de aztán elkezdett hiányozni az olyan munka, aminek nagyobb értékteremtő funkciója van. Ekkor láttam meg véletlenül a hirdetést egy levlistán, hogy óraadó biológiatanárt keresnek a Deák Téri Evangélikus Gimnáziumba, és gondoltam, megpróbálom. Ez négy éve történt.

Tehát gyakorlatilag még pályakezdő pedagógusnak számítasz, mégis ismertebb arc vagy, mint sok tanár, aki…
...esetleg egy életet végigtanított már, és sokkal jobb pedagógus, mint én. Igen, így van ez.

Ami részben a TEDx Danubia-videódnak köszönhető, részben pedig annak, hogy...
...képes vagyok ráirányítani a figyelmet arra, ami nekem fontos, ami a szenvedélyem. Van erre valamiféle képességem, amit érdemesnek találok mindig valaminek a szolgálatába állítani. Ez végső soron Isten szolgálata, ő tudja, hova küld legközelebb.

Az, hogy a szervek alakja mutatja a funkciójukat… Belelátsz ebbe valamilyen transzcendens jelenlétet? Tehát hogy Isten teremtette olyan alakúnak a szívet, hogy…
Erről az jut eszembe, amikor megkérdezték tőlem, hogy evolúciópárti vagyok-e. Mintha ez még mindig probléma lenne! Ferenc pápa régesrég kijelentette, hogy Isten teremtette az evolúciót. Isten elég zseniális ahhoz, hogy kitalálja azt! Na jó, igazából nem foglalkozom napi szinten ezzel, de ennek fényében igen a válaszom.

Forrás: Matthias Corvinus Collegium
Színezős program gyerekekkel

Szóval egész életedben rajzoltál, és aztán egyszer csak kitaláltad, hogy színezőkönyvet készítesz… Ez ilyen egyszerű?
A színező létrejöttében segített egy másik lökés is… Nem tudom, bevalljam-e vagy ne, de most már mindegy: szóval endometriózist diagnosztizáltak nálam néhány hónappal ezelőtt. Ez is nagyban inspirált, egyrészt terápiás céllal kezdtem rajzolni szerveket (például női szaporítószerveket), másrészt meg nyilván örülök, ha nagyobb figyelem irányul erre a betegségre, és kevesebb ilyen eset marad titokban.
Az endometriózisnak hormonális háttere van, ezért fokozatosan alakul ki. A leggyakoribb tünet a rémesen fájdalmas menstruáció, amire sokszor csak legyintenek az orvosok. Nekem az iskolában kezdett fájni két óra között, de annyira, hogy nem bírtam bemenni az órára. Ezután cisztákat is felfedezett az orvos, mert hát a kettő együtt járhat.

A könyvedre hamarabb összegyűlt a pénz, mint tervezted.
Igen, és több lett, mint amennyit a költségvetésben terveztem, így nagyobb az oldalszám is. 72 oldal. Még hozzá is kellett rajzolnom.

Minden emberi szerv megtalálható benne?
32 szerv szerepel a könyvben. Igazából nem tudom, hány szervünk van. Meg van olyan, ami szervrendszer, több szervből áll. A női szaporítószerv az szervrendszer. A szem az egy szerv. Ebben a tekintetben nem törekedtem teljességre.

Ellenőrizte valaki szakmai szempontból a rajzokat? Úgy értem, azt, hogy anatómiailag korrektek-e?
Nem. Anatómiai atlasz alapján rajzoltam őket. Egyébként nem korrektek, csak anatómiai „igénnyel” készültek. A valóságban ritkán látni matyó mintát egy tüdőn.

Tényleg, a népi motívumok honnan jöttek?
Nagyon sok ilyet firkálgattam régen, akár fejből is tudok már ilyeneket rajzolni. A színező elkészítéséhez azért rendes kutatást is végeztem; Gergely János Magyar Motívumok Gyűjteménye 40 lapon című munkájának oldalaival van kitapétázva az íróasztalom.

Tanultál valahol rajzolni?
Csak iskolai rajzórán, de mondjuk versenyeket is nyertem.

És most?… Gondolom, nem unatkozol.
Szeptembertől szünetet tartok a munkában a betegségem miatt. Töltődöm, intézem a könyvem megjelenése körüli teendőket. Közben azért tanítok egy tehetséggondozó programban hétvégente vidéken, és céges tréningeket is vállalok. Meg hát ha minden jól megy, egész novemberben postázni fogok, máris elég sok az online könyvrendelés… Már kitaláltam, hogy pauszpapírba csomagolom a köteteket, matricával együtt.

A Szívtetkó itt rendelhető meg.