Sok rajzfilmet néz a gyerek? Mutatjuk, milyen hatásai lehetnek!

Borítókép: Sok rajzfilmet néz a gyerek? Mutatjuk, milyen hatásai lehetnek! Forrás: Getty Images
A képernyőidővel és a rajzfilmekkel kapcsolatban megoszlanak a vélemények a szülők között: van, aki a zéró toleranciára esküszik, van, aki bizonyos időkeretek közé szorítja, és vannak azok, akik abszolút nem aggódnak azon, ha gyermekük több időt tölt a tévé előtt. A tévézés gyerekekre gyakorolt káros hatásaival tele van a világháló, de vajon mi a helyzet a rajzfilmek pozitív hatásaival? Utánajártunk!

Ha visszagondolok a gyerekkoromra, a kedves történetek mellett több furcsa mese képe ugrik be elsőre. Emlékeztek még Bátorra, a gyáva kutyára? A mai napig kiráz a hideg, ha visszagondolok arra, hogy mennyire ijesztő mese volt. És persze ott vannak a vasárnap délutáni mesemaratonok Balu kapitány kalandjaival vagy a klasszikus Disney-mesékkel, és persze azon sem lepődünk meg, hogy korosztályunk többsége bizony Tom és Jerry sokszor kedvesnek korántsem mondható macska-egér harcán nőtt fel.

Adja magát a kérdés: vajon milyen hatásai lehetnek a mai rajzfilmeknek a gyerekekre?

Az szerintem egyértelműen látszódik, hogy a szülők sokkal tudatosabbak lettek a képernyőidő és a mesenézés terén (is). Ma már a szülők többsége megválogatja, hogy a gyermeke az adott életszakaszban nézhet-e mesét, és ha igen, pontosan milyen típusú mese legyen az. Az biztos, hogy a mai kor gyermekét szinte már megszámolhatatlan – sokszor teljesen láthatatlan – inger éri, és a tapasztalataim nekem is azt mutatják, hogy bizony nem csak a cukor tudja felpörgetni a gyerekeket, főleg lefekvés előtt, hanem egy túlzottan pörgős vagy túl hosszú mese is.

De nem véletlenül szeretik a gyerekek – és gyakran maguk a szülők– a rajzfilmeket, mert könnyen tudnak azonosulni a főszereplőkkel, és rengeteg tanulsággal és pozitív hatással járhatnak a legkisebbek számára is.

A rajzfilmek pozitív hatásai a gyerekekre nézve

Nemcsak szórakoztatnak, tanítanak is

A mesék alapja a tanulság, amelyet a kisgyerekek sokszor nem is tapasztalhattak meg az életben, de a mesében megismernek bizonyos szituációkat és megoldásokat, így ha személyesen találkoznak hasonló esettel, könnyebben tudnak reagálni rá. Ezért fontos, hogy szülőként gyakran beszélgess a rajzfilmekről a gyerekkel, hogy lásd, mit szűrt le az adott mese mondanivalójával kapcsolatban. Emellett a rajzfilmekből rengeteg új információt elsajátíthatnak az őket körülvevő szűkebb és tágabb világgal kapcsolatban.

Fejlesztik a képzelőerőt

Nem olyan mértékben, mint a mesekönyv, de a rajzfilmek a különböző érzékszervekre hatva segítik, hogy gyermeked képzelőereje csak úgy szárnyalhasson.

Forrás: Unsplash / Sigmund
A rajzfilmek a gyerekek képzelőerejére és kreativitására is hatással lehetnek.

Segítik az empatikus képességek fejlődését

A rajzfilmek az érzelmek teljes skáláját segítenek megismerni, és a történet által a gyerekek át is élhetik azokat, ezért különösen fontos, hogy ne féljünk az ijesztő vagy szomorú jeleneteket megmutatni a gyerekeknek, ne tekerjünk át egyes jeleneteket, mert csak a teljes történet megismerése során vonhatják le a megfelelő következtetéseket. Persze ez csak abban az esetben igaz, ha tényleg olyan mesét választottunk gyermekünknek, amely neki való.

A nevetés oldja a stresszt

A legtöbb rajzfilmben számos olyan jelenet bújik meg, amely nemcsak mosolyra, hanem hatalmas kacajra késztetheti az egész családot, és mivel a szervezetünkben ilyenkor endorfin szabadul fel, a rajzfilmek nemcsak a jó közérzetért, de az egészségünkért is felelnek.

Javítják a memóriát

A rajzfilmek egyértelműen pozitív hatással vannak a gyerekek memóriájára. Te például emlékszel arra, hogy Elsa hány kézmozdulattal és melyik jelenet után varázsolja elő Olafot, a hóembert a Jégvarázs első részében? Na ugye, valószínűleg a válaszod nem, de ha a kislányodat kérdezed, szinte biztos, hogy tudni fogja a választ. Ahogy azt is, hogy Ariel hajába milyen színű virág kerül a történet során.

Szerethető karakterek és példaképek

Valljuk be, a rajzfilmek mesehőseiért mi, szülők is sokszor odavagyunk, hiszen a főszereplők csupa pozitív tulajdonsággal megáldott, általában szuper cuki állatok vagy emberi karakterek. A gyerekek nemcsak kedvelik, hanem egyenesen rajonganak a kedvenc szereplőikért, sőt, példaképnek tekintik őket, ezért a való életben is igyekeznek úgy viselkedni, ahogy azt az általuk kedvelt hős tenné.

Forrás: Unsplash / Steven Libralon
A gyerekre sokszor pozitív hatással vannak a rajzfilmek hősei.

Nemcsak a rajzfilmeknek, de a videojátékoknak is számos pozitív hatása lehet. Ha szeretnéd tudni, melyek ezek, nézd végig a galériánkat!