Szeptember közepén is folytatódik az indián nyár
Szeptemberben eddig nem volt okunk panaszra az időjárással kapcsolatban, hiszen az utóbbi hetekben igazi nyári időben volt részünk. A kellemesen meleg idő továbbra is kitart, még a keddi hidegfront sem zavarja meg.
Kellemes hétkezdés
Hétfőn mindenhol több órás napsütésre számíthatunk, csupán északon és északkeleten fordulhat elő egy-egy zápor vagy zivatar. Többfelé élénk lesz a déli-délkeleti szél, és északnyugaton erős lökések is kísérhetik majd. Hajnalban és a kora reggeli órákban szükségünk lehet a kabátra, de délután már 26 és 32 fok között alakul a hőmérséklet.
Kedden kisebb hidegfront érkezik
A hét második napján átmeneti jelleggel többfelé kialakulhatnak záporok és zivatarok, de alapvetően még mindig napos idő lesz az országban, bár helyenként feltámadhat a nyugatira, északnyugatira forduló szél. A hőmérséklet miatt azonban ezen a napon sem kell aggódnunk, a legmelegebb órákban (a front előtt) 25 és 32 fok közötti értékeket mérhetünk majd.
Szerdától hétvégéig napsütéses nyárias napok jönnek
Szerdán időnként még megzavarhatják a napsütést a felhők, de fokozatosan szakadozni kezd a felhőzet, és csak elszórtan alakulhat ki zápor vagy zivatar a keleti és északkeleti tájakon. Napról napra melegszik az idő: szerdán 24-29, csütörtökön 25-30, pénteken pedig megint 30 fok körüli csúcsértékekre számíthatunk.
Az újabb hidegfront az előrejelzések szerint hétvégén érkezik, és onnantól kezdve már tartósan 30 fok alatti hőmérsékletre számíthatunk.
Rekordokat döntött a meleg idén nyáron
Nem csoda, hogy ilyen kellemes ősznek örülhetünk: az MTI a NASA legfrissebb jelentése alapján arról számolt be, hogy a mérések kezdete, azaz 1880 óta az idei nyár a legmelegebb a bolygónk történetében.
A jelentések alapján a június-július-augusztus hónapok összesen 0,23 Celcius-fokkal bizonyultak melegebbnek, mint bármely korábbi nyári időszak, az 1951 és 1980 közötti átlagos nyári hőmérsékletnél pedig 1,2 fokkal volt melegebb idén nyáron.
A NASA több tízezer meteorológiai állomás felszíni adatai, illetve a hajókon és a bójákon elhelyezett műszerek tengerfelszínen mért hőmérsékleti adatai alapján állapította meg a rekordot, melyért elsősorban a kivételesen magas tengerfelszíni hőmérsékletet tartják felelősnek, de az egyre fokozódó El Niño is hozzájárult. A NASA jelentéséből az is kiderül, hogy ezzel a rekorddal a globális felmelegedés hosszú távú tendenciája folytatódik.