5 tipp, hogy magabiztosabb legyél a munkahelyeden: ez is számít, ha előléptetésre pályázol!
Egy biztos: ha feljebb szeretnél lépni a ranglétrán, proaktívnak kell lenned, mert az a bizonyos sült galamb magától biztosan nem fog feléd repülni. Elmondjuk, mire és hogyan érdemes a hangsúlyt fektetned!
Tudd az erősségeidet és a gyengeségeidet!
Fontos, hogy mind az erősségeiddel, mind a gyengeségeiddel légy tisztában, hiszen a sikeres emberek attól is sikeresek, hogy ismerik magukat, a képességeiket, így magabiztosabbak. Fogj egy papírt, és az egyik oldalra írd le, mi az, amiben jó vagy, amit szívesen csinálsz, és vedd sorra a munkában elért sikereidet is. Ide tartozik az is, ha egy projektet sikeresen végig vittél, de az is, ha egy olyan dologban segítettél egy kollegának, amiben más nem tudott. Ne szerénykedj, sorolj fel mindent, ami az eszedbe jut! Ez után a másik oldalra írd fel, miben kellene fejlődnöd, de arra vigyázz, hogy ez ne csapjon át önbántásba! Szükséges látni, hogy milyen területeken vannak hiányosságaid, de azt is tudatosítanod kell, hogy ezek jelentős része fejleszthető.
Tűzz ki saját célokat!
Habár a legtöbb munkahelyen van a munkavállalóknak célkitűzése, ettől függetlenül te is tűzd ki a saját célodat! Lehet ez a munkád optimalizálása annak érdekében, hogy gyorsabban végezz, egy folyamat újragondolása, ami kapcsolódik a napi rutinodhoz, bármi, amit úgy érzed, lehetne jobban is csinálni. Eleinte az is tökéletes, ha olyan dolgokat változtatsz meg, amihez nem szükséges mások közreműködése, hogy legyen sikerélményed. Később aztán bevonhatsz másokat is – természetesen, a vezetőddel egyeztetve. Ha motivált vagy, és a feladatok elé mész, az hatalmas jó pont lehet a főnököd szemében.
Fejleszd a szakmai tudásodat!
A munkahelyi magabiztosság egyik kulcsa, ha szakmailag up to date vagy. Minél jobban értesz a munkakörödhöz, annál magabiztosabban fogod tudni a munkádat végezni, és magadat képviselni. Éppen ezért szánj időt az önfejlesztésre és a tanulásra! Vegyél részt továbbképzéseken, olvass szakmai cikkeket, könyveket és légy naprakész.
Előfordulhat, hogy cégen belül vannak tréningek, de olyan lehetőség is létezik sok helyen, hogy te találsz egy jó továbbképzést. Ilyenkor jelezned kell a vezetőd felé, hogy miért lenne számodra (és a cégnek) hasznos, és ha sikerül meggyőznöd, fizetik a részvételedet. Minél több tudást és tapasztalatot szerzel, annál magabiztosabban tudsz helyt állni a munkahelyeden.
Kommunikálj asszertíven!
Ha feljebb szeretnél lépni a ranglétrán, akkor meg kell tanulnod érthetően, világosan kifejezni a gondolataidat, és ha szükséges, akkor az érzéseidet is. A heves reakciók, a személyeskedés és mások hibáztatása biztos, hogy nem a siker felé vezető út. Mindig kommunikálj én üzenetekben, mondd el azt, hogy téged mi, hogy érint, és igyekezz a megoldásra fókuszálni ne pedig a feszültség levezetésére – utóbbinak a munkán kívül természetesen van a helye, például sport, jóga, meditáció, séta formájában.
Amikor figyelsz valakire, azt tedd teljes figyelemmel, és ne félj kérdezni, mert sokszor kérdések révén jutunk el a megoldásig.
Tanulj a visszajelzésekből!
Az, hogy levonjuk a tanulságot egy-egy visszajelzésből, legalább olyan fontos, mint a szakmai felkészültség vagy a proaktivitás. Egy munkahelyen gyakran találkozunk nehézségekkel, váratlan helyzetekkel, amiket meg kell oldani. Ne félj ezektől a kihívásoktól, hanem tekintsd őket lehetőségnek a fejlődésre, és légy nyitott a visszajelzésekre is! A konstruktív visszajelzések segítenek abban, hogy javíts a teljesítményeden és fejlődj. Ha úgy érzed, nem kapsz elég visszajelzést, akkor kérj időpontot a főnöködtől, és kérdezd meg tőle, hogy látja a munkádat, miben kellene fejlődnöd.