Te tudod, hogy jön a nyuszi és a tojás a húsvéthoz? 5 húsvéti hagyomány és eredetük

Borítókép: Te tudod, hogy jön a nyuszi és a tojás a húsvéthoz? 5 húsvéti hagyomány és eredetük Forrás: Jill Wellington / Pexels
Bár a húsvét alapvetően keresztény ünnep, számos olyan szokás és jelkép kapcsolódik hozzá, mely más kultúrkörben gyökerezik. Lássuk, miért locsolják a lányokat húsvét hétfőn, és miért tojik tojást a húsvéti nyuszi!

A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe (bizony, nem a karácsony az): Jézus feltámadását, az emberek bűnének megváltását és a halál felett aratott győzelmét ünneplik ekkor. Oké, de hogy jön Jézushoz és a Bibliához a tojás, a nyuszi, meg a locsolkodás? Ehhez még régebbre, még a kereszténység előtti időkre kell visszaásni, a tavaszi nap-éj egyenlőség idején ugyanis sokfelé tartottak termékenységünnepeket, amelyeknek szintén a feltámadás és az újjászületés volt a központjában. A tavaszvárás a mai napig szerves része maradt a húsvétnak, ezért a vallási vonatkozás ellenére több pogány eredetű szimbólum és hagyomány kapcsolódik hozzá.

Forrás: Roman Odintsov / Pexels
Hogy lesz egy emlős állatból tojást tojó szimbólum? Ez a húsvét egyik rejtélye...

Érdekesség, hogy több nyelvben még a húsvét elnevezése sem függ össze a kereszténységgel. A magyarban például pont megjelenik a vallási kapcsolat, hiszen a húsvét kifejezés az ünnepet megelőző nagyböjt végére utal. De az angol Easter vagy német Ostern elnevezése a germán Ostara istennőre vezethető vissza, aki a tavasz keleti úrnője volt, ünnepe pedig a tavaszi nap-éj egyenlőségre esett.

Nem csoda tehát, ha kicsit káosz van a fejekben a húsvéttal és a hozzá kapcsolódó szokásokkal, jelképekkel kapcsolatban. Az alábbi galériában tisztázzuk ezeket: