Hogyan tanulj gyorsabban?

Borítókép: Hogyan tanulj gyorsabban? Forrás: Getty Images (Tom Werner)
Akár visszaültél az iskolapadba, akár vezetni tanulsz, akár a gyerekednek akarsz segíteni abban, hogy hogyan töltse bele a fejébe a sok okosságot, íme néhány tipp.

A cikk az ÉVA magazin egy korábbi számában jelent meg először.

Tudtad, hogy a korábbi kiadványainkat meg tudod vásárolni? Kattints ide!

Felejtsd el a laptopot!

Ne gépelj, hanem jegyzetelj! (Remélhetőleg még nem felejtettél el kézzel írni.) A kutatók szerint a valódi jegyzetelés során mélyebben dolgozzuk fel az információkat, főleg, ha nemcsak szó szerint rögzíted a hallottakat, hanem a saját szavaiddal át is fogalmazod: a fele munkát már szinte el is végezted, ami a tanulást illeti.

Tanulj-aludj-tanulj!

Egy francia kísérletben két csoportra osztották a tanulókat, és 16 szót igyekeztek nekik megtanítani szuahéliül. Az egyik csoportnak reggel és este volt órája, míg a másik csoport este tanult, és az éjszakai alvás után reggel ült le ismét szavakat bifázni.

Bár mindkét esetben kábé ugyanannyi idő telt el a két etap között, az alvós csoport jobban teljesített: átlagosan 10 szót tudtak visszaadni a 16-ból a nem alvósok 7,5-es eredményéhez képest.

Variáld!

Ha valamilyen motoros készséget igyekszel elsajátítani, jobban megy majd, ha kicsit variálsz a gyakorlatokon! Egy 86 fős tanulmányban majdnem megduplázták a tanulás sebességét azok, akik többféle stratégiát is alkalmaztak. Hogy mit jelent ez a gyakorlatban? Például ha a tenisztudásodat szeretnéd csiszolni, váltogasd a különböző súlyú ütőket. Mozogj! Ha elfáradsz, vagy érzed, hogy már nem tudsz fókuszálni, tekerj 15 percet a szobabiciklin! (Vagy csinálj 100 felülést.) Memóriateszteken jobban teljesítettek azok, akik előtte sportoltak.

Akronimok

A rövid típusú memóriánk kapacitása véges, százszor meggondolja, mit raktározzon el. Vess be egy emlékezeterősítő trükköt (mnemonikát)! Például ha valamilyen felsorolást kell megtanulnod, társíts olyan szavakat a kezdőbetűkhöz, amelyekből egy értelmes mondat jön ki – lehet, hogy bizarr lesz az a mondat, de annál jobb, az agy annál jobban megjegyzi!

Igyál!

Egy kísérletben önkéntesek reakcióidejét tesztelték. A két csoport tagjai előző este óta nem vehettek magukhoz folyadékot, de az egyik csapat közvetlenül a teszt előtt megihatott fél liter vizet: szignifkánsan jobban teljesítettek!

Jutalmazd meg magad!

Egy tanulmányban bebizonyították, hogy a jutalom kilátásba helyezése igencsak motiválta a tanulókat, ráadásul az eredmény még jobb lett, ha még szebb jutalmat ígértek. A díj gondolatára dopamin, a jutalmazásért és boldogságérzetért felelős neurotranszmitter szabadul fel a szervezetben, ami a tanulásban is fontos szerepet játszik.

Ha a tanulás már flottul megy, már csak az önbizalomnak kell egy kis tuning. 4 tipp a lenti galériában: így növelhető az önbizalom!